Gündem

Raporlu ilaçlarla ilgili yeni karar: Aile hekimleri yazabilecek!

Reçetelerde yeni döneme giriliyor. Raporlu ilaç alan vatandaşlara yönelik bir haber geldi. Raporla düzenli olarak alınan ilaçlar bittiğinde yeniden doktora gidip reçete yazılması gerekiyordu. Bununla ilgili bir düzenleme geliyor. Yoğunluğu azaltmak amacıyla artık aile hekimliğine giderek o ilaçları yeniden yazdırabilecekler.

Raporlu alınan ilaçlarla ilgili bir gelişme yaşandı. Gündeme gelen yeni düzenlemeyle, hasta doktoruna gitmek yerine; aile hekimliğine giderek o ilaçları yeniden reçete ettirebilecek.

ATV Haber’de yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirmeye hazırlandığı düzenlemeyle aile hekimlerine raporlu ilaç yazma yetkisi verilecek. Doktorlar, söz konusu raporlu ilaçları 3 aylık olarak yazıyordu ama yeni düzenleme ile birlikte artık bir yıl boyunca raporlu ilaçları yazabilecek. Hastalar da her 3 ayda bir sadece eczaneye giderek raporlu ilaçlarını alabilecek.

DİYABET, HEPATİT B VE KALP HASTALARININ RAPORLU İLAÇLARI YAZILACAK

Aile hekimliği ilk olarak kronik rahatsızlığı olan başta diyabet, hepatit b ve düzenli olarak ilaç kullanan kalp hastalarına raporlu ilaçlarını yazacak. İlerleyen dönemde de bu ilaçların sayısı artırılacak.