Gündem

Rapor yayınlandı! İşte Türkiye'nin utanç tablosu!

11 bin 803 çocuk. Sokakta ip atlaması gereken yaşt beline kırmızı kurdele dolandı. Her geçen çalınan hayatların sayısı artıyor.

Türkiye’de resmi rakamlara göre geçtiğimiz yıl 17 yaş altında tam 11 bin 803 çocuk doğum yaptı. Sayı, 18 yaşındakilerle birlikte son 18 yılda 2 milyona yaklaştı. 

2018 yılında evlenen çocuk sayısı ise şöyle:
15 yaş altı 167
15-17 yaş 11 bin 636
18-19 yaş 48 bin 361

İstatikler sonucunda Çocuk evliliklerin nedenleri ekonomik yetersizlik, yanlış ve eksik bilgilerden kaynaklanan geleneksel ve dini inançlar, eğitimsizlik, aile içi şiddet, toplum baskısı, mülkiyet unsuru olarak sıralanıyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Ergen Sağlığı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Derman, erken evlilikler konusunda kız çocukları için en büyük sorunun “eğitim hayatına ara vermek” olduğunu belirtti.“Kesintisiz eğitim nasıl kız çocuklarının evlenmesine engelse 4+4+4 her  kız çocuklarının eğitim hayatına devam etmeme sebebi olabilmektedir. Ülkemizde “Haydi Kızlar Okula” ne kadar olumlu bir kampanya ise, kesintili eğitim veya açık öğretimin okul çağlarındaki çocuklar için çok yaygın olması da o kadar tehlikeli bir faktördür” diye konuştu.

‘ İMAM NİKAHIYLA EVLENİYOR, KARARI AİLELER VERİYOR’

Çocuk evliliklerde, çocukların psikososyal gelişimlerinin çok olumsuz etkilendiğini vurgulayan Profesör Derman şöyle devam etti: “2008 yılında ilkokul seviyesinde eğitimleri olan kızlarda evlenme oranı yüzde 23 iken, eğitim düzeyi ikinci seviye çıktığında oran bir anda yüzde 7.3’e düşüyor. Ülkemizde genç kızlarda gebelik oranı her yıl istatiksel olarak düşse bile erken yaşta evliliklerde ülkemize özgü karakteristik yapı değişmiyor. Erken evliliklerde ilk bebek ortalama 1.6 yıl sonra doğuyor. Evli çocukların üçte birinden fazlası İlk iki yılda bebek sahibi oluyor, beşte biri birinci derece kuzenleriyle evleniyor, yüzde 30’undan fazlası imam nikahlı olarak evlendirilerek yasal bir evlilik statüsünden uzak tutuluyor. Gençlerin evliliklerine karar verici çoğunlukla aileleri olmaktadır.”

(TUİK)

ÇOCUK İSTİSMARINA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI

Türk Ceza Kanunu’nun 103’üncü maddesine göre çocukların cinsel istismarı ağırlaştırılmış müebbete kadar cezalandırılabiliyor.

İlgili madde özetle şöyle:

Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması hâlinde verilecek ceza, istismar durumunda 10 yıldan, sarkıntılık durumunda 5 yıldan az olamaz.

Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, 16 yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezasına hüküm giyiyor.

Mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması hâlinde verilecek ceza 18 yıldan az olamaz. Suçun;birden fazla kişi tarafından birlikte, ya da yakını, öğretmeni, bakıcısı vb tarafından işlenmesi halinde ceza yarı oranında artırılır. Mağdurun bitkisel hayata girmesi veya ölümü hâlinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmü olunur.

104’üncü maddesinde ise cebir, tehdit ve hile olmaksızın, 15 yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet üzerine, 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

Bir cevap yazın