Gündem

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı var! Bayram namazı evde kılınır mı?

Türkiye’de corona virüsü ile mücadele çerçevesinde 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ramazan Bayramı’nı da kapsayan bu günlerde bayram namazının evde kılınıp kılınamayacağı merak konusu oldu. Vatandaşlar tarafında, “Bayram namazı evde kılınır mı?” sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü ile Türkiye Mart ayından beri mücadele ediyor. Alınan önlemler ile birlikte vaka sayısında düşüşler yaşanmaya başlandı. Ancak yine de tedbirler elden bırakılmıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün yapılan kabine toplantısı ardından basına açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarında, corona virüsü ile mücadele çerçevesinde 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Yapılan bu duyurunun ardından bayram namazının evde kılınıp kılınamayacağı merak ediliyor. Peki bayram namazı evden kılınır mı?

Evde bayram namazını kılmakla mükellef değiliz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından bayram namazına ilişkin açıklama yapıldı. Erbaş tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

“Memleketimizde Korona Virüsü sebebiyle nasıl ki Cuma namazı bize farz değilse, Bayram namazı da vacip olmamaktadır. Dolayısıyla Ramazan Bayramı’nda evde bayram namazını kılmakla mükellef değiliz. Bununla beraber tek başına veya çocuklarımızla beraber bayram namazının kılınması Hanefi mezhebine göre geçerli değildir; Şafi mezhebine göre ise bayram namazı bireysel olarak kılınabilmektedir. Bayram namazının camilerde cemaat eşliğinde kılınmasının şu an için henüz mümkün görünmediğini sözlerine ekleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “O saatte Müslümanların tezekkür, tefekkür etmelerini, hem kendileri hem aileleri hem İslam alemi hem de bütün insanlık için dua ederek bayram namazı anını eda etmelerini tavsiye ediyorum. Önceki yıllarda olduğu gibi akraba ziyaretleri yapamayacağız ama telefonlarla dijital ortamlarla mutlaka akrabalarımızla bayramlaşalım. Bayramın güzelliğini yaşayalım”