Gündem

Ramazan Bayramı’nda şehirler arası seyahat yasağı gelecek mi? Flaş açıklama!

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısı 50 bin üzerinde seyrediyor. Bu nedenle Ramazan Ayında yeni kısıtlamalar uygulanması bekleniyor. Peki, Ramazan Bayramı’nda seyahat kısıtlaması uygulanacak mı? Konu hakkında ağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan önemli açıklamalarda bulundu.

Pandemi nedeniyle Türkiye’de bir çok kısıtlama uygulanıyor. Ancak artan vakalardan sonra kısıtlamaların Ramazan ayında artması bekleniyor. Bu nedenle Ramazan Bayramı’nda seyahat planı yapan vatandaşlar şehirlerarası seyahat kısıtlamasının gelip gelmeyeceğini araştırıyorlar. Sabah’ın haberine göre, Prof. Dr. Deniz Çalışkan konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Çalışkan tarafından yapılan açıklamalarda, “Vaka sayılarını düşürmek için şehirler arası seyahatlere kısıtlama getirilebilir. Sokağa çıkma yasağının süreleri değiştirilebilir. Kademeli mesaiye geçiş, toplu taşımada oturma düzeninde seyreltilmeye geçilmesi, iftar sofralarının kalabalıktan uzak yapılması, aile ziyaretlerinin askıya alınması vaka sayılarını belirgin ölçüde düşürebilir. Yakın bir sürede yüksek risk grubunda bulunan hastalarımızın tamamı ikinci dozdan sonra yüksek antikora sahip olacak. Tedbirler ve haziranda yaygın aşılamayla yaz aylarına daha rahat şekilde girebilir, kontrollü sosyal yaşama geçebiliriz. Toplumsal bağışıklık yüzde 70’e yükselene kadar tedbirlere devam edilmeli. 1 ayda vakalar 10, ölümler 5 kat arttı. Çok yüksek riskli illerde yüz yüze eğitimin yalnızca 8 ve 12. sınıflar için yapılması salgının yayılmasını önler. Öğretmenlerin aşılanma oranı yüzde 20. Bu oran daha da yükselecek.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye corona virüsü son durum

10 Nisan 2021 corona virüsü tablosuna göre bugün 302 bin 735 test yapıldı. Yapılan testler sonucunda 52 bin 676 vaka tespit edildi. Hasta sayısı 2 bin 497 olarak açıklanırken, vefat edenlerin sayısı 248 olarak bildirildi. Bugün Covid-19’dan kurtularak iyileşenlerin sayısı ise 32 bin 539 olarak kaydedildi.