GündemKamu

Ramazan Bayramı ikramiyesi 1545 TL mi olacak?

Milyonlarca emekli bayram ikramiyeleri için gün sayıyor. Konu hakkında açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram ikramiyelerinin enflasyon oranında artırılacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) 1545 TL talep ettiklerini bildirdiler.

Corona virüsü salgının ülkemizde bir seneyi doldurmasının ardından emekli ikramiyelerinin artıp artmayacağı merak konusuydu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilere müjdeyi verdi. Erdoğan bayram ikramiyelerinin enflasyon oranında artırılacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün AA muhabirine konuştu. Ergün tarafından yapılan açıklamalarda, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, bayram ikramiyelerine enflasyon oranında artış yapılacağı yönündeki açıklaması milyonlarca emekliyi mutlu etti. Ramazan ayı ve bayram öncesi güzel bir haber almış olduk. Gerçekten giderek eriyen ve alım gücünü yitiren ikramiyelerimiz için bu düzenleme gerekiyordu. Sesimize kulak verdiği ve bizleri unutmadığı için bütün emekliler adına Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.” İfadeleri kullanıldı.

Bir süredir enflasyon oranları ve ekonomideki dalgalanmalar da dikkate alınarak bayram ikramiyelerinde artış yapılmasını talep ettiklerini dile getiren Ergün, “İkramiyenin ödenmeye başlandığı tarihten itibaren emekli aylıklarına altı ayda bir yapılan zam ikramiyelere de uygulanmalı. 2021’in birinci altı ayında bayramlar öncesinde ödenecek ikramiye 1.545 liraya yükseltilmelidir.” Açıklamasında bulundu.

Emekli ikramiyeleri ne zaman yatırılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre 2021 Ramazan Bayramı için ikramiyelerin mayıs ayının ilk haftasında Kurban Bayramı ikramiyelerinin temmuz ayının ortasında yatırılacak.