GündemManşet

Ramazan ayı kısıtlamaları nelerdir? Ramazan’da camilerde toplu teravih namazı kılınacak mı?

Dün Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ramazan ayına ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bugün ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca teravih namazları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. İşte Bakan Koca’nın konuya ilişkin açıklamaları…

Ramazan ayına az bir süre kala uygulanacak corona virüsü tedbirleri araştırılmaya başlandı. Dün Beştepe’de düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramazan ayı kısıtlamalarını açıklamıştı. Bugün ise Bakan Koca teravih namazına ilişkin önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramazan ayı kısıtlamaları hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.

Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.

Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız.

Bakan Koca teravih namazına ilişkin bilgilendirmede ise şöyle dedi:

Geçen seneki gibi Ramazan’da teraviler kapalı olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek önlemler alınarak kılmaya devam edilecek. Toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi toplanmalar Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı.