BERAT KANDİLİNİN ANLAM VE ÖNEMİ

Berat; “bera” ve “vela” kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmektedir. Bera kelimesi; fesattan, vicdansızlıktan, insafsızlıktan, kötüden ve kötülükten uzak durmayı ifade ederken “vela” kelimesi de; iyiliğe yaklaşmayı, iyiyi aramayı, iyiyle birlikte olmayı ifade etmektedir. Bu anlamda berat; fesattan, insafsızlıktan, kötüden ve kötülükten uzak durup iyiye yaklaşmayı, iyiye, doğruya ve hayra gidenle beraber olma anlamına gelmektedir. Berat Kandilinin anlamına baktığımızda da, Allah'a dost olma, Hakkın yanında yer alma ve hayra giden yolları arama anlamına geldiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu gece kimin yanında yer alacağımıza ve kimden uzak duracağımıza karar vermemiz gereken bir gece olduğunu; Allah’ın af ve mağfiretinin en bol olduğu müstesna gecelerden biri olduğunu söylememiz lazım. Allah’ın “Bağışlanmak isteyen yok mu, onu bağışlayayım; rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim; sıkıntıda olan yok mu, ona afiyet vereyim” diye emrettiği gece bu gecedir. Önümüzdeki bir yılda doğacak çocukların, ölecek insanların, rızıkların ve olacak olan şeylerin kayıt altına alındığı gece bu gecedir. Allah’ın af ve mağfireti bu gece güneş batınca başlar sabaha kadar devam eder. Bu zamanı dua ve tövbe ile geçirmeye çalışalım.

İnsanlardan esirgediğimiz sevgi ve merhamet için Allah’a tövbe edelim. Eşimizi, çocuklarımızı, akrabalarımızı, yetimleri, kimsesizleri ve üzerimizde hakkı olan insanları ihmal ettiğimiz için tövbe edelim. Kendimiz için, yakınlarımız için, sevdiklerimiz için kısacası tüm insanlık için ellerimizi semaya açıp dua edelim. Bireysel ve toplumsal anlamda bizleri berata götürecek tevbeler edelim. Sadece dilde kalan değil, gönüle inen, ruhta yankı bulan, tüylerimizi diken diken eden, Allah’ın sevgisi ile yanıp tutuşan, öz eleştiri ve tefekkür ihtiva eden bir tevbe ile sözlerimizle ve davranışlarımızla istiğfar edelim. Sonsuz merhamet ve mağfiret sahibi olan Yüce Allah’ımıza el açıp af dileyelim. Nereden geldiğimizi, niçin geldiğimizi ve nereye gideceğimizi idrak etmeye çalışalım. Küs ve dargınları barıştıralım, akraba ve yakınları arayarak gönüllerini alalım, kederli insanların yüzlerini güldürelim. Çevremizdeki yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı insanları ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla onları mutlu edelim. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirlerini ziyaret edelim, onlar için dua edelim.

Bu duygu ve düşüncelerle; af, merhamet, rahmet ve bereketin coştuğu en önemli beş geceden (Regaip Gecesi, Berat Gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı gecesi) birisi olan bu gecenin; fitnelere, kaoslara, savaşlara, kavgalara ve yeryüzünde akan insan kanının durmasına; insanların çektiği sıkıntı ve acıların sona ermesine; toplumsal refah ve huzura, barışa, birlik ve beraberliğe, kardeşliğe, hoşgörüye, adalet ve hakkaniyete vesile olmasını diler; berat kandilinizi tebrik ediyorum.

Allah nice kandiller görebilmeyi, kandili amacına uygun olarak idrak edebilmeyi ve beraata erebilmeyi cümlemize nasip etsin.


Dr. Mehmet Ali NOYAN
Elektronik Posta: alinoyan47@gmail.com
Cep Telefonu: 05053985629

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.