Gündem

Rabia Naz’ı hastaneye götüren ambulans şoförünün ses kaydı ortaya çıktı: “Araba vurup kaçmış”

Uzun zamandır gündemde olan ve babasının küçük kız Rabia Naz'ın öldürüldüğünü ispatlamaya çalıştığı olayda dava seyrini değiştirecek bir gelişme yaşandı. Ortaya çıkan ses kaydında 112 Acil Çağrı Merkezi ile Rabia Naz'ı hastaneye götüren ambulans sürücüsü arasında geçen konuşmada sürücünün, “Büyük ihtimalle araba vurup kaçmış” dediği duyuluyor.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Giresun’da 2 yıl önce 11 yaşındaki kızı Rabia Naz’ı şüpheli bir şekilde kaybeden baba Şaban Vatan dedektif gibi çalışmaya devam ediyor.  Baba Şaban Vatan, 112 Acil Çağrı Merkezi’ndeki görevli ile Rabia Naz’ı hastaneye taşıyan ambulans sürücüsü arasında geçen konuşmanın kaydını buldu ve dün akşam sosyal medya hesabından yayınladı.

Olay yerinde Rabia Naz’a ilk müdahaleyi yapan ekipteki ambulans sürücüsü, “Büyük ihtimalle çocuğa araba vurup kaçmış” diyor. Bu ifade, ailenin tüm itirazlarına ve Hacettepe Üniversitesi’nin raporuna rağmen 2 yıldır yargı sürecinde iddia edildiği gibi Rabia Naz’ın yüksekten atlayarak intihar etmediğini destekleyen önemli bir delil olarak değerlendirildi.

“YETER Kİ ADALET SAĞLANSIN”

Baba Şaban Vatan, sosyal medyada yaptığı paylaşımda kaydı dün adliyeden aldığı CD üzerinde yaptığı incelemede bulduğunu açıkladı. Şaban Vatan, “Şahsıma yaptıkları umurumda dahi değil yeter ki Nazımızın adaleti sağlansın. Yeter ki katiller cezasını çeksin” dedi.

“ARABA VURMA GALİBA”

57 saniyelik ses kaydının tam çözümü ise şöyle:

112 Merkez: Arkadaşlar hastayı aldınız mı siz?
Ambulans Sürücüsü: Aldık aldık.
Merkez : Nedir durumu?
AS: … e doğru gidiyoruz.
112 Merkez: Görele’ye mi gidiyorsunuz, ama niye Görele’ye götürüyorsunuz hastayı? Eynesil’e niye bırakmadınız?
AS: Araba vurma galiba, büyük ihtimalle çocuğa araba vurup kaçma herhalde. Çocuğun ayağı kopuk gibi görünüyor.
Merkez: Trafik kazası mıymış hasta…
AS: Öyle gibi görünüyor. Ne olduğu belli değil.
Merkez: Tamam. Trafik kazasıymış…
AS: Çocuğun ayağı kopuk gibi görünüyor. Ne olduğu belli değil. Tamam neyse, sonra görüşürüz, trafikteyim.
Merkez: Tamam oldu.

NELER OLMUŞTU?

12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesindeki evinin önünde yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın “şüpheli ölümü” aydınlatılamadı.

Rabia Naz Vatan’ın, apartmanın terasından düştüğü ya da intihar ettiği ihtimalleri değerlendiriliyordu. Şaban Vatan ise bir otomobilin kızına çarptığını öne sürmüştü. Şaban Vatan yaptığı araştırmalar sayesinde kızına çarpan kişinin Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeni olduğunu ortaya çıkartmış, konuyla ilgili yetkililerin olayı ört bas etmeye çalıştıklarını iddia etmişti.