Genel

Putin’e sıra dışı doğum günü hediyesi! Hipersonik füze test edildi!

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 68. yaş gününü füze denemesi yapılarak kutlandı. 450 km menzili bulunan ‘Hipersonik Zirkon’ seyir füzesinin testine ilişkin Putin, "Bu tüm Rusya için büyük bir olay" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in 68. yaş gününü füze denemesi yapılarak kutlandı. 450 km menzili bulunan ‘Hipersonik Zirkon’ seyir füzesinin testine ilişkin Putin, “Bu tüm Rusya için büyük bir olay” değerlendirmesinde bulundu.

Bugün 68. Yaş gününü kutlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e doğum günü hediyesi olarak ‘Hipersonik Zirkon’ seyir füzesi test edildi. Putin, sabah saatlerinde Rus Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ile telekonferans yolu ile toplantı gerçekleştirdi. Gerasimov, Putin‘e Beyaz Deniz’de, Amiral Gorşkov gemisinden 3M22 Zircon hipersonik seyir füzesinin ateşlendiğini ve füzenin 450 kilometre uzaklıktaki hedefi vurduğunu aktardı.

“TÜM RUSYA İÇİN ÖNEMLİ BİR OLAY”

Devlet Başkanı Putin “Bahsettiğiniz Zirkon füzesinin başarıyla test edilmesi sadece Rusya Silahlı Kuvvetleri için değil aynı zamanda tüm Rusya için önemli bir olay. Dünyada eşi benzeri olmayan bu yeni silah uzun vadede ülkemize savunma kabiliyeti sağlayacak” dedi.

“ABD’NİN ÖNÜNE GEÇTİK” DEMİŞTİ

Putin değerlendirmesinin ardından füzeyi geliştiren Rus mühendislere ve Rusya Savunma Bakanlığı’na teşekkür ederek sözlerini tamamladı. Füzenin 8 Mach hızla dakikada 160 kilometre kat ettiğini söyleyen Gerasimov bu testin başarıyla tamamlandığını belirtti.

Rusya’nın geliştirdiği 3M22 Zircon hipersonik seyir füzesinin ilk testlerinden sonra geçtiğimiz yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “ABD’nin önüne geçtik” açıklaması yapmıştı.