Kamu

PTT 55 bin personel alımı olacak mı? PTT başvuru şartları nelerdir?

Geçtiğimiz sene PTT 55 bin personel alımı yapacağını açıklamıştı. Bu nedenle vatandaşlar PTT’nin alımları ne zaman yapacağını merak ediyor. Peki, corona virüsü sonrası alım var mı? PTT başvuru şartları nelerdir?

Vatandaşlar tarafından PTT alımları sıklıkla araştırılıyor. Geçtiğimiz sene PTT 2023 yılına kadar 55 bin personel alımı yapacağını açıklamıştı. Bu nedenle vatandaşlar corona virüsü sonrası alım yapılıp yapılmayacağını merak ediyorlar. PTT tarafından verilmiş güncel bir personel alım ilanı bulunmuyor. Yetkililer ise alım hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Peki, olası bir alım için PTT başvuru şartları nelerdir?

PTT başvuru şartları nelerdir?

18 yaşını tamamlamış olmak ve sınavın yapıldığı yılın Ocak ayından itibaren 36 yaşından gün almamış olmak

Kamu haklarından yasaklı olmamak

Erkeklerin en az 22-32, bayanların en az 18-27 yaşları arasında olması gerekiyor

Belirtilen suçlardan mahkum olmamak (kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinse dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak)

Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak. İşe alınmadan önce kullanılmış olsa bile, tedavinin tamamlandığını belgeleyebilmek
Erkek adaylar için askerlikle ilişiğinin olmaması (Askerlik hizmetini yapmak ya da erteletmiş olmak)

Başvuran adayların yurtiçinde ya da yurtdışında görevini yapmasına engel olacak herhangi bir akıl hastalığının bulunmaması

KPSS sınavında belirtilen puanı almış olmak

Emekli olmamak

Daha önceki çalışılan yerlerden disiplin cezasıyla işten çıkartılmamış olmak

Güvenlik soruşturmasının olumlu geçmesi

Atanan pozisyona ilişkin belirtilen öğrenim şartlarını taşımak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu