Gündem

Profesörden uyarı geldi: Türkiye’de 1 hafta boyunca toz taşınımı etkili olacak!

Dün Ankara’nın Polatlı ilçesinde meydana gelen kum fırtınası günün en çok konuşulan olayı oldu. Sosyal medyada ses getiren olay sonrası İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros’tan önemli bir açıklama geldi. Prof. Toros Türkiye’de 1 hafta boyunca toz taşınımının etkisini göstermeye devam edeceğini söyledi.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde meydana gelen kum fırtınası ildeki vatandaşlara panik ve korku dolu anlar yaşattı. Sosyal medyada da güncem olan olay sonrası Prof. Toros’tan önemli bir açıklama geldi. Prof. Toros, Türkiye’de toz taşınımının, bu hafta boyunca etkisini göstermeye devam edeceğini söyledi.

Daha çok bahar aylarında karşılaşılıyor

Ankara’da meydana gelen doğa olayının İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımı tarafından değerlendirildiğini söyleyen Prof. Toros açıklamalarında, “Ülkemizin kuzeyinde yüksek, güneyinde ise alçak basınç alanları etkili olmaktadır. Özellikle bu dönemlerde Afrika ve Arap yarımadasından gelen toz taşınımının özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin hava kalitesini etkilediği bilinmektedir. Türkiye’de mevsim itibarıyla bahar aylarında daha çok karşılaşılan toz taşınımı, bu hafta boyunca etkisini gösterecek.” İfadelerini kullandı.

Yerden çok fazla miktarda toz havalandı

Toz fırtınasının nasıl oluştuğuna dair bilgilendirmelerde de bulunan Toros, “Yeryüzüne yakın seviyelerde kuvvetli ısınmaya bağlı sıcak havanın, atmosferin yüksek seviyelerinde ise soğuk havanın buluşması nedeniyle oluşan kuvvetli sıcaklık farkı bölgede kuvvetli hava kararsızlığının oluşmasına neden olmuştur. Ankara’da dün gelişen kümülonimbus bulutu içindeki kuvvetli yükselici akımlar, ilave olarak kuvvetli rüzgar toz, kum gibi nesnelerin sürüklenerek taşınmasına neden olmuştur. Bulut içindeki kuvvetli yükselici ve inici akımlar bölgede etkili olan toz fırtınasının gerçekleşmesine, arkasından gök gürültülü sağanak ve yıldırım olayının yaşanmasına neden olmuştur. Atmosferdeki kararsızlığın fazla olması, sistem geçişi sırasında oluşan ani ve şiddetli rüzgar ve kurak bir arazi yapısı yerden çok fazla miktarda tozun havalanmasına yol açmıştır.” Açıklamasını yaptı.

Ağaçların devrilmesine neden olabilir

Toz fırtınası nedeni ile evlerin balkonlarında, çatılarında kuvvetli rüzgar ile uçabilecek cisimlerin yerlerine iyi tutturulmuş olmasının önemli olduğunu söyleyen Toros rüzgarların zayıf ve yaşlı ağaçlarının devrilmesine de neden olabileceğini söyledi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu