Gündemİzmir Haberleri

Profesörden İzmir’e uyarı!

Koronavirüs vaka sayına artışa dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bugün sorunsuz olduğu söylenen iller, İstanbul, İzmir… Buralarda da bir kaç hafta içerisinde yoğunlaşma göreceğiz” diyerek İzmir ve İstanbul halkına uyarılarda bulundu.

Artan koronavirüs vakalarıyla mücadele için birçok önlem alınsa da vatandaşların yasaklara uymamasından dolayı vaka sayıları her geçen gün artıyor. Konu hakkında konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Ankara’dan hep söz ediyoruz ancak salgında yükseliş sadece orayla sınırlı kalmayacak. Bugün sorunsuz olduğu söylenen iller, İstanbul, İzmir… Buralarda da bir kaç hafta içerisinde yoğunlaşma göreceğiz” dedi.

“AYAKTA YOLCU YASAK DA İNSANLAR İŞE NASIL YETİŞECEK?”

Normalleşme süreci ile birlikte aşırı bir rahatlama yaşandığının altını çizen Ceyhan, Avrupa ülkelerinde de benzer durumlar olduğunu aktardı. Yasaklara da değinen profesör, “Toplu taşımada ayakta yolcu almayı yasaklıyoruz ama işine yetişmeye çalışan insan ne olacak? Acilen dönüşümlü mesaiye geçilmeli” dedi.

“İLLER ARASI DOLAŞIM YASAKLANMALI”

Çözüm yollarını da sıralayan Mehmet Ceyhan, yeniden iller arasındaki dolaşıma kısıtlama getirilmesi gerektiğini de söyledi. Vaka sayısındaki artışın nedeni olarak tatil, politika, düğün gibi gerekçelerle düzenlenen kalabalık etkinlikler olduğunun altını çizen Ceyhan, bu şekilde iller arası dolaşım devam ettiği sürece koronavirüs ile mücadelede başarı sağlanamayacağını vurguladı.

“TESTLER FUTBOL TAKIMLARINA YAPILIYOR”

HaberTürk Tv’ye de konuk olan Prof. Ceyhan, test sayısına diikat çekerek, “Test sayısında dünyada 67. sıradayız. Bu çok yetersiz. Üstelik bunların önemli bir bölümünün de futbol takımlarına, organize iş merkezlerinde yapıldığını biliyoruz” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler