Gündem

Prof. Dr. Necmettin Ünal açıkladı! Vaka ve ölüm sayıları için 1 ayı işaret etti

Çin’den sipariş edilen koronavirüs aşısı Sinovac’ın pazartesi günü Türkiye’de olacağı bildirildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, pazartesi günü koronavirüs aşısının Türkiye’de olacağını hatırlatarak, önemli açıklamalarda bulundu.

Alman aşısının Türkiye’de yapılan Faz-3 çalışmalarında gönüllü olan Prof. Ünal, şuanda vaka sayılarının azalmaya başladığını ve aşılanmanın ardından 1 ay içinde de vaka ve ölümlerin daha da düşüşe geçeceğini belirtti.

Prof. Ünal, “Aşılar, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na gidecek. Orada 14 günlük bir inceleme periyodu var. Bunun içinde yeterli dozda madde var mı, toksik madde var mı, kirlenmiş mi, zararlı madde var mı 14 gün incelenecek. Oradan da onay çıkarsa, Sağlık Bakanlığı acil kullanım onayını verecek ve 50 milyon aşı 25 milyon kişiye 3 aylık bir periyotta yapılacak. Çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘VAKA VE ÖLÜM SAYILARI AZALACAK’

Türkiye’de vaka sayılarının azaldığını belirten Ünal, “Şu anda Türkiye’deki vaka sayıları azalmakta, bundan çok mutluyuz. Bizim içerideki yoğun bakımımızda boş Covid yatağı var. Vakalar azalıyor; ama aşı yapıldığı zaman 1 ay içerisinde daha sıkı frene basmış olacağız. Vaka sayıları çok azalacak, ölümler çok azalacak.

Hiç ummadığınız hiç beklemediğiniz ölümler oluyor. Sizin ailenizden birisi sizin yakınınız gittiyse ciğerinizi yakıyor. O yüzden 1 ile 1000’nin farklı yok. Umut ederim bunlar başarılır ve daha fazla ölüme neden olmadan bu hastalığın önünü kesmeyi başarabiliriz” ifadelerini kullandı.