Gündem

Prof. Dr. Naci Görür Malatya’da meydana gelen deprem için önceden uyarmıştı!

Alınan bilgilere göre Prof. Dr. Naci Görür 1 Ağustos'ta Malatya'da meydana gelen 3.9 şiddetindeki depremin ardından, "Deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor" uyarısında bulunarak 7.4 şiddetindeki deprem büyüklüğü üretecek kapasitedir diyerek vatandaşları bilhilendirmişti.

Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı deprem uyarıları ile gündeme otururken 1 Ağustos 2020’de Malatya’nın Hekimhan ilçesinde saat 08:33’te 3.9 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrasında da şiddetli deprem uyarısında bulunmuştu.

Twitter hesabından açıklama yaparak şunları kaydetmişti:

“Arkadaşlar, bu sabah Malatya, Yeşilpınar/Hekimhan’da olan 3,8’lik küçük deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor. Sevgiler.”

7.4 BÜYÜKLÜĞÜNE VARABİLECEK DEPREM

Prof. Dr. Görür, açıklamasının devamında, “Arkadaşlar, bazı izleyicilerim Malatya Fayı hakkında bilgi istiyorlar. Bu fay son zamanlarda Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Taylan Sancar vd tarafından ayrıntılı olarak çalışılmaktadır. 2018 J Seismol. Yayınlarına göre Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitededir. Bu hesaplamayı yazarlar bu fayın son 10 bin sene içerisinde üretmiş olduğu 4 deprem verisine dayanarak yapmışlardır” dedi.