Gündem

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan günlük vaka sayısıyla ilgili flaş açıklama!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan son günlerde tartışma konusu olan günlük vaka sayısıyla ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Prof. Ceyhan, vaka sayılarını bulabilmek için hasta sayısının en az 5 ile çarpılması gerektiğini söyledi. Buna göre, günlük tahminen 10 bin vaka olabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan günlük vaka sayısıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Prof. Ceyhan, vaka sayılarını bulabilmek için hasta sayısının en az 5 ile çarpılması gerektiğini ve günlük tahminen 10 bin vaka olabileceğini söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs günlük vaka sayılarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin’e konuşan Prof. Dr. Ceyhan, vaka sayılarını bulabilmek için hasta sayısının en az 5 ile çarpılması gerektiğini söyledi.

Ceyhan, bu hesaba göre günlük tahminen 10 bin vaka olabileceğini belirtti.

VAKA VE HASTA ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada test sonucu pozitif çıkanların ‘vaka’ olduğunu, herhangi bir belirtisi olup tedavi altına alınanların ise ‘hasta’ olarak kabul edildiğini belirtmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu