Gündem

Prof. Dr. İsmail Cinel: 5 ilde sokağa çıkma yasağı olabilir

Türkiye koronavirüsle mücadele etmeye devam ediyor. Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, koronavirüsle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cinel, salgını önlemek amacıyla 5 ilde sokağa çıkma yasağının olabileceğini belirtti.

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı 42 bini aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 908’e ulaştı. Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, koronavirüsle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cinel, ilk hedefin bulaşıcılığı önlemek olduğunu belirterek “Belki tüm Türkiye’de değil ama vakaların en çok görüldüğü beş ilde sokağa çıkma yasağı olabilir” dedi.

‘PİK NOKTASININ NEREYE VARACAĞI BELLİ DEĞİL’

Koronavirüs salgınının pik noktasının nasıl gerçekleşeceğini bilmediklerini ifade eden Prof. Dr. Cinel, “Yavaş yavaş hastaneler ve dolayısıyla yoğun bakımlar doluyor. Bir taktik ile olası büyük dalgaya hazırlık yapılıyor; yeni yoğun bakım yatakları devreye sokuluyor, yeni hastane binalarının kısım kısım açılması planlanıyor. Ne var ki dalganın boyutunun ne olacağı, pik noktasının nereye varacağı belli değil, Fransa’da bir günde 1400 kişi öldü. İkinci dalganın gelme olasılığı da söz konusu olabiliyor” ifadelerini kullandı.

 

İLK HEDEF BULAŞICILIĞI ÖNLEMEK

MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 24 ameliyathanenin 14’ünün vakaların artması durumunda yoğun bakım olarak kullanılmak üzere ayrıldığını anlatan Cinel, birincil hedefin “bulaşıcılığı” önlemek olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Cinel, yoğun bakımın yatak ve solunum cihazından ibaret olmadığını belirterek “Yoğun bakım bir ekip işidir. Yalnızca yoğun bakım ekibinin sağlığını korumak ve yoğun bakım yatak sayısını artırmak da çözüm olamayabilir; ‘yoğun bakımların akılcı kullanımının’ ön plana çıkarılması bu gibi olağanüstü pandemi günlerinde şarttır. İllerde yoğun bakım ekipleri kurulmalı. Bu ekipler, Covid-19 dışındaki yoğun bakım hastalarını özel hastanelere tahliye edebilir” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ 5 İL

Türkiye’de en çok vakanın görüldüğü 5 il son açıklanan resmi kaynaklara göre şu şekilde: İstanbul, İzmir, Ankara, Konya ve Kocaeli.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı