Manisa HaberleriManşet

Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den Manisa için deprem tahmini!

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa için deprem tahmininde bulundu. Prof. Dr. Hasan Sözbilir'e göre yaşanan depremler, ileride gerçekleşecek daha büyük depremlerin gerçekleşmesine engel olabilir. İşte detaylar...

Manisa’da yaşanan peş peşe deprem sonrası Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den deprem tahmini açıklaması yapıldı.

DEPREMLERİ DEĞERLENDİRDİ
Manisa ve çevresinde son zamanlarda yaşanan depremlerle ilgili çok kritik bir açıklama geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa’nın Akhisar ve Kırkağaç ilçelerinde yaşanan depremleri değerlendirdi.

DEPREM FIRTINASI
Sözbilir, Akhisar Belediyesi, Herkes İçin Acil Sağlık Derneği (HİASD) ve Mimarlar Odası Akhisar Temsilciliği tarafından düzenlenen “Akhisar’ın Depremselliği” panelinde yaptığı konuşmada, Manisa’da 32 diri fay segmenti olduğunu, bölgede 22 Ocak’tan itibaren deprem fırtınası yaşandığını söyledi.

Bu depremlerin sürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, “Şu anda Gelenbe fayı ile Soma-Kırkağaç fayı arasındaki bölümlerde kırılmalar gerçekleşiyor ama Gelenbe fayının kendisi bir bütün olarak duruyor. O fay 6,9 büyüklüğünde bir depremi üretme potansiyeline sahip. O faya doğrudan bir enerji aktarılırsa iyi bir sonuç çıkmayabilir. Şu anda öyle bir gidişat görmüyoruz ama bu olası bir şey” ifadelerini kullandı.

Hasan Sözbilir, bölgede daha önce yıkıcı depremler yaşandığını belirterek, şunları söyledi: “Şu anda 5, 4 ve 3 şiddetinde gelişen depremler aslında geçmişte daha yıkıcı bir şekilde çalışmış. Şu an çok sayıda deprem fırtınası yaşanması, birden fazla fayın birbirini kırarak enerjiyi boşaltması bizim için yaşamsal anlamda daha büyük bir depremin önleyicisi olarak bir artı olabilir.”

Bir cevap yazın