Sağlık

Prof. Dr. Ceyhan’dan flaş uyarı: Bu üç belirtiyi gören derhal doktora başvursun!

Corona virüsü vakaları her geçen gün artış gösteriyor. Bu nedenle yetkililer sıklıkla maske, hijyen, mesafe uyarısında bulunuyorlar. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 3 belirti konusunda uyarıda bulunarak, derhal doktora başvurulması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de günlük vaka sayısı 2 bin 500’ün üzerinde devam ederken, endişelerde beraberinde artış gösteriyor. Bu nedenle vatandaşlara kritik uyarılarda bulunan Prof. Dr. Ceyhan, çocukları etkileyen 3 belirti konusunda flaş bir açıklamada bulundu.

Çocuklar günler içinde hayatını kaybediyordu

Ceyhan tarafından yapılan açıklamada, “İlk başta, corona virüsü tanısı alan 0-19 yaş arasındaki çocuklarda deride soyulma, parmakta şişme, gözde kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıktı. ABD’de, İtalya’da ve İngiltere’de geçtiğimiz Mayıs ayında bununla ilgili makaleler yayımlandı. Bunu ilk olarak Kawasaki hastalığına bağladılar ancak o aslında MIS-C. Çünkü bu çocuklar günler içinde hayatını kaybediyordu” ifadeleri kullanıldı.

Bizdeki çocukların hepsi yoğun bakımda

Hacettepe Hastanesi’nde 27 vaka görüldüğünü bildiren Ceyhan, “Diğer uzman arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre onlar da bu vakalara rastlıyorlar. Sadece Hacettepe’de 27 vaka varsa Türkiye’de yüzlerce hasta var demektir. Şu an toplam sayıyı bilmiyoruz ama bununla ilgili bir yayın hazırlamış bulunuyoruz. Dediğim gibi ne yazık ki bu Kawasaki’den çok daha ağır bir hastalık; bizdeki bu çocukların hepsi yoğun bakımda” dedi.

MIS-C’nin kimde gelişip gelişmeyeceğinin belli olmadığını söyleyen Ceyhan, “Çocuklarda direkt corona ölümleri az, belki hafif ve belki de belirtisiz geçiriyor ancak onlar hem virüsü yetişkin aile bireylerine taşımak hem de MIS-C hastalığı gibi riskler taşıyorlar. Aileler belirtiler konusunda çok dikkatli olmalılar. Deride soyulma, gözde kızarıklık, parmaklarda şişme gibi belirtiler gördüklerinde hemen bir uzmana başvurmalılar.” Açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu