Gündem

Prof. Dr. Alp Erinç Yeldandan Şok Sözler

TBMM İklim Araştırma Komisyonu tarafından tespiti yapılan yer kürenin doğal kaynaklarının hoyratça kullanılmasının ardından Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alp Erinç Yelda’nın  sözleri dikkat çekti.

Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan, “8 milyar küsur dünya insanı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı alışkanlıklarıyla tüketim ve üretim yapsaydı, gezegenimizin kaynaklarını bir sene içinde tüketiyor olurdu” ifadelerini kullandı.

Milliyet Gazetesinin Haberine Göre; Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan, ülkelerin ayak izini yani üretim, tüketim ve dünya kaynaklarını kullanma oranlarını incelediklerini, gezegenin yer altı ve yer üstü kaynaklarının nasıl tüketildiğini araştırdıklarını belirtirken, “Eğer dünya sadece bir ülkenin vatandaşlarının alışkanlıklarıyla üretiyor, tüketiyor, pazarlıyor ve kullanıyor olsaydı kaç tane dünyaya ihtiyacımız olurdu? Örneğin 8 milyar insan Türkler gibi üretip tüketseydi ne olurdu?” diye sordu.

Kendi yönelttiği soruya yine kendisi cevap veren Yeldan, “8 milyar küsur dünya insanı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı alışkanlıklarıyla tüketim ve üretim yapsaydı gezegenimizin kaynaklarını bir sene içinde tüketiyor olurdu. Petrol zengini Orta Doğu ülkeleri Katar, Bahreyn gibi tüketim yapıyor olsak, dünyamızın kaynakları çoktan tüketilmiş olurdu. Sözün özü şu; gezegenimizin kaynaklarını çok hoyratça kullanıyoruz. Kaynakları tasarruf edecek, sürdürülebilir bir biçimde ileriki nesillere aktaracak bir tüketim ve üretim desenine sahip değiliz.” ifadelerini kullandı.