Türkiye ile Çin arasında kritik görüşme!

Çin Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Vang Yi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesinde, Türkiye'yi desteklediklerini belirtti.

POLİTİKA 18.08.2018, 18:27
Türkiye ile Çin arasında kritik görüşme!

Çin Dışişleri Bakanlığından, Vang ve Çavuşoğlu'nun yaptığı telefon  görüşmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, iki bakanın mevcut durum hakkında  derinlemesine fikir alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

Vang, Çin tarafının, Çin-Türkiye Stratejik İşbirliği ilişkisinin  gelişmesine ivme kazandırma konusunda prensip bir tutum sergilediğini  belirtilerek, "Türkiye'nin kendi ulusal güvenliği, istikrarı, ekonomisi ve sosyal  gelişimini korumak için sarf ettiği çabaları destekliyoruz." ifadelerini  kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanliderliğinde Türk milletinin  dayanışma içinde, geçici zorlukların üstesinden geleceğine ve istikrarlı bir  şekilde gelişme sağlayacağına inandıklarını belirten Vang, Çin'in, Türkiye ile  gelişmekte olan ülkeler ve yükselen ekonomilerin meşru haklarını korumaya hazır  olduklarını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Türkiye'nin mevcut durumu ve tutumu  konusunda mevkidaşı Vang'ı bilgilendirerek, Türkiye'nin mevcut  sınamaların  üstesinden geleceğini vurguladı.

Türkiye'nin, Çin ile stratejik diyaloğunu kuvvetlendirmeye hazır  olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, " Türkiye'nin Çin ile karşılıklı çıkarlara  dayalı işbirliğini daha da derinleştirmeyi umuyoruz. Kuşak ve Yol inisiyatifine  daha aktif bir şekilde katılacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
20°
açık