Türk ve Amerika askerleri Münbiç'te ortak devriye gerçekleştirecek!

Türk ve Amerika askerleri Münbiç'te ortak devriye gerçekleştirecek. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türk ve Amerika askerlerinin Münbiç'te ortak devriyeler gerçekleştirebilmeleri için gereken eğitimlerin 72 saat içerisinde başlayabileceğini açıkladı.

POLİTİKA 18.08.2018, 08:37
Türk ve Amerika askerleri Münbiç'te ortak devriye gerçekleştirecek!

Latin Amerika ziyareti sürerken uçakta kendisine eşlik eden Amerikalı  basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Mattis, Münbiç konusuna da değindi.

Münbiç civarında koordineli ancak bağımsız devriyelerine devam eden  Türk ve Amerikan güçlerinin ne zaman ortak devriye faaliyetine başlayacağına  ilişkin bir soru üzerine Mattis, "72 saat içinde diyebilirim. Çok yakında, belki daha da önce." şeklinde yanıt verdi.

Mattis ayrıca, söz konusu eğitimler için ilgili personelin ve ekipmanların şu anda Türkiye'de olduğunu ifade etti, ancak detaylara  girmeyeceğini belirtti.

ABD Savunma Bakanı, ortak devriyelerin ne zaman başlayacağı sorusuna ise yanıt vermedi.

''DEVRİYELER OLDUKÇA BAŞARILI'' 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Ortadoğudan Sorumlu Müsteşar Vekili  David Satterfield da Dışişleri Bakanlığında katıldığı bir toplantıda, Münbiç  konusunda açıklamalar yaptı.

Satterfield, Türkiye ile ABD arasındaki son gerilimin Münbiç'teki  mutabakata olumsuz yansıyıp yansımadığı hakkındaki bir soruya, "Hiçbir etkisi  yok. İlgili tarafların dahil olduğu Münbiç Yol Haritası süreci, sorunsuz ve oldukça cesaret verici şekilde sürüyor. İkili ilişkilerdeki diğer konuların  burada etkisini görmüyoruz." şeklinde cevap verdi.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun komutanlarından Felix  Gedney, önceki gün yaptığı açıklamada, gerekli eğitimler tamamlandığında,  Münbiç'te Türkiye ile ABD arasındaki ortak devriyelerin başlayacağını  belirtmişti.

Gedney, "Türk güçleri, Münbiç sınırındaki bağımsız koordineli  devriyelerine devam ediyorlar ve bu devriyeler oldukça başarılı geçiyor."  demişti.

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, 18 Haziran'da yaptığı açıklamada, Türk ve  Amerikan birliklerinin, Münbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri uyarınca  koordineli ancak bağımsız şekilde devriye faaliyetlerine başladığını bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo,  4 Haziran'daki görüşmelerinde, ilçede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştı.

Terör örgütü YPG/PKK, Halep iline bağlı Münbiç ilçesini, Ağustos  2016'da ABD'nin desteğiyle terör örgütü DEAŞ'tan alarak işgal etmişti. Terör  örgütü DEAŞ'a karşı mücadele bahanesiyle YPG/PKK'ya desteğini sürdüren ABD, ilçe  merkezinin DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından YPG/PKK'nın Münbiç'ten çıkacağı  konusunda Türkiye'ye garanti vermiş ancak bunu yerine getirmemişti.

Yorumlar (0)
20°
az bulutlu