TBMM Başkanı Yıldırım Macaristan'a gitti

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Macaristan'a yapacağı ziyarete ilişkin, "TBMM'yi temsilen yapacağımız bu ziyaret ile ülkelerimiz ve halklarımız arasında tarihten gelen samimi ilişkilerimizi daha ileri taşımayı hedefliyoruz." dedi.

POLİTİKA 16.12.2018, 19:59
TBMM Başkanı Yıldırım Macaristan'a gitti

Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere Macaristan'ın başkenti  Budapeşte'ye hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver'in daveti üzerine,  Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Kocaeli  Milletvekili ve Türkiye-Macaristan Dostluk Grubu Başkanı Cemil Yaman, Ankara  Milletvekili ve İdare Amiri Erkan Haberal ile KayseriMilletvekili Dursun Ataş  ile Macaristan'a ziyaret gerçekleştireceklerini belirten Binali Yıldırım, bu  yılın Türkiye ile Macaristan arasındaki diplomatik ilişkilerin 95'inci yıl dönümü  olduğunu hatırlattı.

Tarihten kültüre, bilimden sanata, savunmadan eğitime, tarımdan  mimariye kadar her alanda Macaristan'la ilişkilerin sürdüğünü dile getiren  Yıldırım, iki ülke arasındaki ilişkilerin ayrıca NATO ortaklığı çerçevesinde de  gelişmeye devam ettiğini kaydetti.

TBMM Başkanı Yıldırım, 2013'te Macaristan ile Türkiye'nin  ilişkilerinin "stratejik ortaklık" seviyesine yükseltildiğine dikkati çekerek, bu  bağlamda Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği 3'üncü Toplantısı'nı, başbakanlığı  döneminde, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile geçen yıl Ankara'da  gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Dost ülke Macaristan'ın Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine de güçlü  destek veren ülkelerin başında geldiğine işaret eden Yıldırım, bu desteklerinden  dolayı Macaristan Hükümeti'ne teşekkür etti.

"BÖLGESEL KONULARI DA ELE ALACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen ekim ayında Macaristan'ı  ziyaret ettiğini, bu ziyarette ilişkilerin her alanda daha ileri götürülmesi için  karar alınarak yeni hedeflerin konulduğunu anımsatan Binali Yıldırım, şöyle  konuştu:

"TBMM'yi temsilen yapacağımız bu ziyaret ile ülkelerimiz ve  halklarımız arasında tarihten gelen samimi ilişkilerimizi daha ileri taşımayı  hedefliyoruz. Macaristan Meclis Başkanı Sayın Köver, geçtiğimiz ay sonu TÜRKPA  Genel Kurulu vesilesiyle ülkemize gelmişti. Budapeşte'de yapacağımız görüşmede,  Meclislerimiz arasındaki ilişkilerin yanı sıra ülkeler arasındaki ilişkileri,  bölgesel ve uluslararası konuları da ele alma fırsatı bulacağız. Sayın Meclis  Başkanı, Başbakan ile görüşme imkanı olacak. Böylece günübirlik ziyaretimizi  tamamlamış olacağız. Bu ziyaretin ülkemiz-Macaristan ilişkileri bakımından  hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Yıldırım ve beraberindekiler, açıklamanın ardından özel uçak "ANA" ile  Macaristan'a hareket etti.

Yorumlar (0)