08 Aralık 2014 Pazartesi 19:54
Safeviler de Olsun..!
Özgündüz, Cumhurbaşkanlığı forsu üzerinde yer alan güneş etrafındaki yıldızların 17 olmasını talep etti

Amaç; Hükümetin Alevi Açılımını test etmek

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, ilginç bir yasa teklifine imza attı. Özgündüz, hazırladığı yasa teklifiyle Cumhurbaşkanlığı forsu üzerinde yer alan güneş etrafındaki yıldızların 17 olmasını talep etti. Konuya böyle bakıldığında bir anlam ifade etmese de amaç, Hükümet’in “Alevi Açılımı” konusundaki samimiyetini test etmek.

Devletlerin içinde Safevi Devleti yer almamaktadır
Forsun üzerinde yer alan armada, ortadaki güneş Türkiye Cumhuriyeti’ni ve etrafındaki 16 yıldız ise tarihte kurulmuş 16 Türk Devleti’ni sembolize etmektedir. Yalnız, bu devletlerin içinde Safevi Devleti yer almamaktadır. İşte Özgündüz, hazırladığı yasa teklifiyle yıldız sayısının 17 olmasını, başka bir ifadeyle devletlere Safevi Devleti’nin eklenmesini talep etmektedir. 


Yasa teklifiyle ilgili Ali Özgündüz’ün yaptığı açıklama şöyle:

“Değerli Basın Mensupları,

Son günlerde Hükümet’in girişimleri ile kamuoyunda sıkça konu edilen “Alevi Açılımı”, peşinden çeşitli tartışmaların doğmasına neden olmaktadır. Hükümet’in “Alevilerin haklarının teslimi konusunda” sicili bozuktur. Geçtiğimiz dönemlerde Alevilerin “eşit yurttaşlık” temelinde ele alınmasını istedikleri konuların, Hükümetçe nasıl değerlendirildiği, kamuoyunun malumudur. Son olarak toplanan “Milli Eğitim Şurası”nda alınan kararlar, Hükümet’in Alevilerin haklarını teslim etmekten öte, bugüne kadar olan kazanımlarını da geri alacağına dair işaretler taşımaktadır.

Değerli Arkadaşlar,

Bilindiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan armada, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden ve “ilelebet payidar” kalacak güneşin etrafında, tarihte kurulmuş 16 Türk Devleti yıldız olarak sembolize edilmiştir. Yalnız bu devletler içinde, Türk Devleti olarak kabul edilen Safevi Devleti’nin yer almaması yıllardan beri tartışma konusu olmuştur.

Hazar’dan Basra’ya iki asırdan fazla hüküm süren; kurucularının ve yöneticilerinin yanında, halkının büyük çoğunluğu Türk olan Safevi Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı forsunda yer almaması ülkemizde yaşayan başta Alevi, Caferi, Bektaşi olmak üzere pek çok kesimi rahatsız etmiştir.

Alevi Açılımı konusunun sıklıkla tartışıldığı günlerde hem ülkemizdeki Alevi-Sünni kardeşliğine hizmet etmesi hem de Hükümet’in bu konudaki samimiyetini test etmesi amacıyla bir yasa teklifi hazırladım. Yasa teklifinde, Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan armada; Türkiye Cumhuriyeti’ni sembolize eden güneşin etrafında, içinde Safevi Devleti’nin yer aldığı tarihteki 17 Türk Devleti’ni ifade eden 17 yıldız bulunması amaçlanmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.