"Oylarımız Çalındı"

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, geçen gece sayılan oyların yeniden sayıldığını ve bu kez de AK Parti’nin önde çıktığını ileri sürerek, "Bunun tek açıklaması var, oylarımız çalındı" dedi.


AK Parti İl Başkanı Mustafa Pehlivan ise, İnce’nin halkı kışkırttığını belirterek, "Şu anda komisyon çalışmalarına devam ediyor. İl başkanı olarak benim bir haberim yok. Muharrem İnce’nin paralel bağlantısı var ki, biz değil o içeriden bilgi alıyor" dedi.

AK Parti’nin ve CHP’nin itirazı ile geçen gece sayılan geçersiz oylar neticesinde CHP’nin 5 oy farkla seçimi kazandığı açıklaması yapılmıştı. Ancak AK Parti sayım hatası yapıldığını iddia etmişti. Bunun üzerine İlçe Seçim Kurulu bu oyları bir kez daha saymaya başladı. Konuyla ilgili ilk açıklama ise CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’den geldi. Geçen gece önde oldukları oyların sayımında şimdi AK Parti’nin öne geçmesine tepki gösteren İnce, "Geçen gece saatlerce o kadar kişinin huzurunda oylar sayıldı. Şu anda AKP’nin fazla CHP’nin az çıkıyor. Bunun olmasının tek yolu var. O da torbaların alınması ve oyların çalınmasıdır. Bunlar oy hırsızı. Bunu yapmadılarsa yine bizim galip çıkmamız lazım. Nasıl olur da AKP’nin oyları yumurtlar. O zaman adliyeye kedi girdi. Organize bir kedi şebekesi ile karşı karşıyayız" dedi.

"İNCE HALKI KIŞTIRTIYOR"
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin ardından bir açıklama da AK Parti İl Başkanı Mustafa Pehlivan’dan geldi. Pehlivan, milletvekilinin yaptığı açıklama ile halkı kışkırttığını dile getirerek, "Şu anda komisyon çalışmalarına devam ediyor. İl başkanı olarak benim bir haberim yok. Muharrem İnce’nin paralel bağlantısı var ki, biz değil o içeriden bilgi alıyor. Komisyondan dışarıya bilgi vermek yasak. Dışarıya bilgi sızamaz. İçeride partilerin temsilcileri var. Ama burası İl Seçim Kuruludur. Mevcut itirazları değerlendirir. Oy sayımı sadece kapalı olan sandıkların sayımı değil. Sayılan oylara düştüğümüz muhalefet şerhleri var, onların sayımı olabilir. Bir milletvekilinin ağzından çıkan sözleri bilmesi, halkı kışkırtmaması lazım. Kaldı ki bu bir son değildir. Bunun hukuken başka yolları da var" şeklinde konuştu.

AK Parti’nin 124 sandıktaki geçersiz oylarının yeniden sayılmasına yönelik İl Seçim Kurulu’na yaptığı itirazın sonucu ise henüz belli değil.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE