Muharrem İnce: Bütün çobanların sigorta primlerini devlet ödeyecek

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçilmesi durumunda çiftçi borçlarının faizlerini sileceğini, hayvan ilaçlarını devletin üreticiye bedava vereceğini ve çobanların sigorta primlerini devletin ödeyeceğini söyledi.

Muharrem İnce: Bütün çobanların sigorta primlerini devlet ödeyecek

Muharrem İnce, Van Beşyol Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Türkiye'de turizmi  belli aylara değil, yılın tamamına yayacaklarını, yapacakları yatırımlarla yılda  60 milyon turistin gelmesini sağlayacaklarını belirtti.

İnsanları Kürt, Türk, Alevi, Sünni, sağcı, solcu diye ayırmadığını  ifade eden İnci, herkesi sevdiğini, kucakladığını, bundan dolayı Türkiye'nin en  zengin adamı olduğunu söyledi.

Ülkenin genç nüfusa sahip olduğunun altını çizen İnce, "Almanya'nın  yaş ortalaması 40, İsveç'in 45, Türkiye'nin 29. İşte en büyük servet bu.  Türkiye'nin en büyük serveti genç nüfusudur. Çocuklarımızı iyi eğiteceğiz, iyi  doktorlar, mühendisler olacaklar. Doların yükselmemesi, faizlerin düşmesi  yoksulluğu kaldırmamız için büyük değişikliği birlikte gerçekleştireceğiz. Yeni  dönemde barışacağız. Önce barışacağız." diye konuştu.

"Türkiye'nin bir Kürt sorunu var. Bunu nasıl çözeceğiz? Kürt sorunu  bir demokratikleşme, özgürlük, kültürel, ekonomik ve aynı zamanda bir siyasi  ahlak sorunudur." diyen İnce, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bunu çözeceğini  ifade etti.

İnce, dokunulmazlıkların kaldırılması konusu gündeme geldiğinde  CHP'nin "evet" demesine rağmen buna karşı çıkıp "hayır" dediğini anımsatarak,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dokunulmazlıklar konusunda parti yönetimini dinlemedim, doğru yaptım,  bugün olsa aynısını yaparım. Siyaset bir risk işidir, cesaret işidir. Bunu  göstereceğiz. Ne Kürtlere ne de Türklere yalan söyleyeceğiz. Çözüm yeri Türkiye  Büyük Millet Meclisidir. Oradaki siyasi partiler aldıkları oya bakılmadan,  milletvekili sayısına bakılmadan eşit sayıda üye ile komisyon kuracağız. TRT  kanallarından birini bu soruna tahsis edeceğiz. TRT'nin bir kanalında sadece bu  konuyu özgürce tartışacağız. 81 milyon ne yapacağımızı bilecek. Bu toplumda eğer  bunu samimiyetle milletin gözünün önünde çözemezsek yoksulluktan kurtulamayız."

"Bütün çobanların sigorta primlerini devlet ödeyecek"

Cumhurbaşkanı seçildikten 48 saat sonra OHAL'i kaldıracaklarını ve  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasını bağımsız hale getireceklerini belirten İnce,  sözlerini şöyle tamamladı:

"Çiftçinin borcunun faizlerini sileceğimizi herkesin bilmesini  istiyorum. En düşük emekli maaşı 1500, asgari ücret 2200 lira olacak.  Engellilerin önündeki bütün engelleri kaldıracağız. İnsanlara kullanılan  ilaçların önemli bir kısmını devlet bedava veriyor. Bir de hayvanlara ilaç  kullanıyoruz. İnsanlara 100 liralık ilaç kullanıyorsak, hayvanlara 5 liralık  kullanılıyor. Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanlığında hayvanların ilacını devlet  bedava verecek. Çobanlarımızı desteklememiz lazım. Bütün çobanların sigorta  primlerini devlet ödeyecek. Kimseyi ayırmayacağız. Başörtülü kardeşlerimize 'İnce  cumhurbaşkanı olursa devlet dairesine giremezsin.' diyorlar. Türkiye'nin en  ucundan sesleniyorum; başörtülü kardeşlerim kandırılma, ister evinde, ister  sokakta, istek devlet dairesinde nerede istiyorsan tak."

Muharrem İnce, mitingin ardından kentten ayrıldı.

YORUM EKLE