16 Temmuz 2016 Cumartesi 17:24
Meclis'te 4 partinin ortak açıklaması
Meclis'ten Son dakika haberi...: Darbe girişimi sonrası 4 parti ortak bildiri üzerinde anlaştı ve Meclis Genel Kurulu saat17.00'de olağanüstü toplandı. Meclis Şeref Holü girişinde, ellerinde Türk bayrakları ile toplanan binlerce kişi, darbe karşıtı slogan attı. 

Genel Kurul'da, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından söz alan Meclis Başkanı İsmail Kahraman, İstiklal Marşı'nın kalan kıtalarını okudu. Bu sıradaCHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birkaç dakika sonra da Başbakan Binali Yıldırım Genel Kurul salonuna alkışlar eşliğinde girdi.



İlk olarak Başbakan Binali Yıldırım konuştu

Genel Kurul'a seslenen Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasının satır başları şöyle:
İlk olarak AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Binali Yıldırım konuştu.  Yıldırım Konuşmasında şunlara vurgu yaptı:Gazi Meclis'in değerli başkanı, siyasi partilerimizin genel başkanları, yüksek yargının çok değerli başkanları, değerli misafirler, saygıdeğer milletvekilleri. Dün gece milletin bağımsızlığını, namusunu korumak için sokağa çıkan, tankların önünde kahraman olarak dikilen, o mübarek kanlarıyla milletin istiklalini muhafaza eden şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Hepsini bu yüce meclisin çatısı altından saygıyla, şükranla selamlıyorum. O kahramanların ailelerine sesleniyorum; üzülmeyin onlar peygamberlikten sonra en büyük payeye ulaştılar. O kahramanlar düne kadar sizin evlatlarınızdı, ancak bugün milletin evlatları olduklar. Türkiye Cumhuriyeti var oldukça isimleri yaşayacak. Yaralı kardeşlerimi selamlıyorum, acil şifalar diliyorum. 

Milli iradeyi teslim almak isteyenler karşısında, sokağı teslim alan aziz milletimi bu yüce meclisin çatısı altından yürekten selamlıyor, böyle bir milletin evladı olmaktan gurur duyuyorum. Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'a dik duruşundan dolayı teşekkür ediyorum. Siyasi parti genel başkanlarına dayanışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Emniyet teşkilatımıza polislerimin alnında öpüyorum. Peygamber ocağı TSK'nın vatanını, milletini, bayrağını seven demokrasiye gönülden bağlı her personelinin alınlarından öpüyorum. 

ÖLÜMÜ YANIBAŞINIZDA HİSSETTİNİZ 
Darbe karşısında dünyaya örnek olacak bir duruş sergileyen medya temsilcilerimize özellikle teşekkür ediyorum. STK'larımıza sabaha kadar kesintisiz ezan ve sela okuyan imamlarımıza, seccadelerinin başında dua eden kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bayraklarını alıp sokağa çıkan vatandaşlarıma, dost ve kardeş ülkelere teşekkür ediyorum. 

Dün gece barikatları aşarak, tankları geçerek, kurşunları savuşturarak TBMM'ye geldiniz, ışıkları açtınız genel kurulu açtınız. Ya demokrasi ya ölüm diyerek bu salonda dimdik durdunuz. Milletin meclisinin üzerine bombalar yağdırdılar bir tek geri adım atmadınız. Her birinizin ölümü yanı başınızda hissettiğini biliyorum. Dünya demokrasilerine örnek bir duruş sergilediniz. Millet sokakta istiklaline sahip çıkarken, sizler de burada demokrasiye, milli iradeye sımsıkı sarıldınız. Bu tavrınızla tarih bu yüce meclisi bir kez daha yazdı. Türkiye'nin tarihini değiştirdiniz. Bir dayanışma, bir kardeşlik, bir işbirliği sergilediniz. Milletimizden sonra en büyük övgüyü bu gazi meclis hak ediyor. 

Gazi Meclis 23 Nisan 1920 sonrası en sıkıntılı gecesini yaşadı. İşgal kuvvetleri Polatlı'ya kadar gelmişti ama bu Meclis'e dokunmadı. 1960'ta Meclis ruhuna saldırsalar bile bedenine dokunamadılar. 1980'de Meclis bombalanmadı. 28 Şubat'ta Meclis'e dokunulmadı. Dün gece öyle pervasızca bir saldırı gerçekleşti ki ruhunu ve bedenini hedef aldılar. Bunlar asker değil, asker kılığında teröristlerdir. Gözleri dönmüştü, gözlerini kan bürümüştü, ihanet ve haşhaş akıllarını teslim almıştı. Bilmedikleri şuydu; milletin evine dokunanın eli yanar, milletin evine el uzatının eli kırılır. İşte daha 24 saat geçmeden elleri yandı, o bombalara basan elleri kırıldı. İnşallah ocakları da ebediyen söndü. Bugün burada tarihe bir not düşmek isterim. Bundan sonra 50 yıl, 100 yıl, 1000 yıl, bu Meclis'e kim el uzatırsa akıbeti aynı olacaktır. Hiçbir darbe, girişim yapanların yanına kar kalmadı, bundan sonra da kalmayacak. Ama geçiren olursa gözünün önüne bugün hayatları sönmüş darbeciler gelecek ve buna asla yeltenemeyeceklerdir. 

79 MİLYON TEK YÜREK OLDU 
Bugün yeni bir gün. Bugün büyük bir badirenin altında 79 milyonun tek yürek olduğu gündür. Bugün AK Parti'nin, CHP'nin, MHP'nin, HDP'nin, Meclis dışındaki bütün partilerin ortak sesle darbeye hayır dediği gündür. Milletimize, istiklalimize, devletimize ve milletimize yönelik bir saldırıda nasıl bir araya geldiğimizi bütün dünyaya gösterdik. Bugün bir milattır. Bu yeni bir sürecin başlangıcıdır. Bu ruhla bir terörü yeneriz, bu ruhla yaralarımızı da sararız. Bu birliktelik ruhuyla Türkiye'yi Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği muassır medeniyetler seviyesine de çıkarırız. 

AK Parti Genel Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, Meclisimizde oluşan bu birliktelik ruhuna sahip çıkacağımızın sözünü veriyorum. Vatan Caddesi'nde, Kızılay Meydanı'nda, havaalanlarında, AK Partililer, CHP'liler, MHP'liler, HDP'liler tek yürek oldular, tek eylem yaptılar. İhanet ve terör karşısında sarsılmaz birliktelik içinde olma talimatını biz milletimizden aldık. Bu tarihi dayanışmayı geleceğe de taşıyacağız. 
İnadında demokrasi, inadına milli irade, inanıda barış, inadına kardeşlik. Millete darbe yapmaya kalkanlar darbeyi kendisi yemiştir. 15 Temmuz artık Demokrasi Nöbeti'nin tutulduğu gündür, Demokrasi Bayramı günüdür. 


İkinci sırada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuştu.

Dün demokrasiye yapılan saldırıyı açıkça lanetliyoruz. Olay hepimizde derin üzüntü yarattı. Ve fakat ne mutlu ki bu süreç siyasette başından beri olması gereken ortak paydada bizi birleştirdi. Bu TBMM’nin, cumhuriyet ve demokrasiye bağlılığıdır.

Ancak bunu sadece dilimizle değil yüreğimizle de söylemeye devam edeceğiz. Demokrasi aynı zamanda üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğüdür.Dün halkımız meydanlara çıktı, darbeye karşı direnme hakkın kullandı. Hukukun çiğnendiği hallerde mesela demokrasinin darbeyle yok edilmesinin istendiği hallerde direnme hakkının ne kadar meşru olduğunu gördük. Bundan daha güzel bir örnek verilemez. Bu meclis sonuna kadar demokrasiyi savunacaktır. Bu meclis cumhuriyetin değerlerini se sonuna kadar savunacaktır.

Bu meclise düşen tarihi bir sorumluluk var. Özgürlük bağlamında cepheyi genişletmek zorundayız. Bu darbe girişimi bize şunu açık ve net gösterdi. Bu darbe girişimini parlamenter demokratik sitemimizin önlediğini unutmamak gerekiyor. Bu mirasa sahip çıkmak hepimizin görevidir.

Bu ülkede özgürlüğünü korumaya çalışan bir medyamız var. Medya darbecilerin yolunu kapattı özgürlüğün yolunu açtı. Hepimizin gözü önünde medya dün halkın doğru bilgilendirmesini sağladı. Medyaya bu bağlamda yürekten teşekkür ediyorum. Neden medya özgürlüğü diye ısrarla söylüyoruz. İşte bu yüzden.

Yalnız eklemek zorundayım siyasi partilerin darbe karşısında gösterdiği tavır cumhuriyete bağlılık konusunda özeleştiri yapma fırsatı da bize sundu.
Bu darbe girişimi ile ilgili her siyasi partinin bir özleştiri yapması tarihin kıldığı bir zorunluluktur. Her tülü darbeye karşı olmak bu parlamentonun görevidir.
Demokrasi üzerindeki vesayeti asla kabul etmemeliyiz. Madem ki milli irade çok değerlidir demokrasi üzerinde makamı mevkisi rütbesi ne olursa olsun demokrasi üzerinde vesayete bu parlamento asla izin vermemelidir. Anayasa ve hukukun dışına çıkanlar kim olursa olsun bunu bedelini mutlaka ödemelidir. Önümüzde çok kritik bir dönem olduğunu kabul etmeliyiz. Bu dönemi soğukkanlılıkla atlatmamız gerekmektedir.

'SÖZÜN BİTTİĞİ KIRILMA NOKTASI'
Kılıçdaroğlu'nun ardından MHP lideri Devlet Bahçeli söz aldı. Bahçeli'nin konuşmasının satır başları şöyle:
Her bir vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum. Dün gece demokrasiye darbe indirilmek istenmiştir. Millet iradesi çok açık saldırıya uğramıştır. Türkiye’nin omurgasının kırılması maksadıyla şerefli Türk ordusunun içine sızmış bir avuç düşman işbirlikçisi ortaya çıkmıştır. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları rehin alınmıştır. TSK içine yuvalanmış gecemizi zehir etmiş, tarihimizde eşine az rastlanır bir ihanetin taraf ve failleri olmuştur. Şu kahredici hususa dikkat buyurunuz gazi meclis havadan bombalanmıştı.

Bu, sözün bittiği kırılma noktasıdır. TBMM’nin bombalanması hepimizi dehşete düşüren bir ihanettir. Bu şerefsiz kalkışma sadece seçilmiş hükümet değil Türk milletini tamamını hedef almıştır. Kanı bozuk çevre ve odaklar son kozlarını oynayarak ülkemizi kaosa sürüklemeyi hedef almıştır.

Dün gece yaşananlar aslında kalleş bir terör saldırısıdır. Bu saldırı Türk askerinin içinden devşirilmiş kandırılmış ya da buna çoktan teşne küçük bir grup tarafından yapılmıştır. Milli iradenin namusu son anda kurtarılmıştır.
Derin komplo inançla püskürtülmüştür. Halaskar zabitan devri çoktan geride kalmıştır. Türk milletinin ortak geleceği hukuk ve demokrasidir. Hiçbir çete paralel yapı terör örgütü mihrak bu zemini çatlatamayacaktır. Huzur cellatlarının sonu her zaman hüzün olacaktır. 


Üçüncü sırada Devlet bahçeli Konuştu

Kılıçdaroğlu'nun ardından MHP lideri Devlet Bahçeli söz aldı. Bahçeli'nin konuşmasının satır başları şöyle:

Her bir vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum. Dün gece demokrasiye darbe indirilmek istenmiştir. Millet iradesi çok açık saldırıya uğramıştır. Türkiye’nin omurgasının kırılması maksadıyla şerefli Türk ordusunun içine sızmış bir avuç düşman işbirlikçisi ortaya çıkmıştır. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları rehin alınmıştır. TSK içine yuvalanmış gecemizi zehir etmiş, tarihimizde eşine az rastlanır bir ihanetin taraf ve failleri olmuştur. Şu kahredici hususa dikkat buyurunuz gazi meclis havadan bombalanmıştı.

Bu, sözün bittiği kırılma noktasıdır. TBMM’nin bombalanması hepimizi dehşete düşüren bir ihanettir. Bu şerefsiz kalkışma sadece seçilmiş hükümet değil Türk milletini tamamını hedef almıştır. Kanı bozuk çevre ve odaklar son kozlarını oynayarak ülkemizi kaosa sürüklemeyi hedef almıştır.

Dün gece yaşananlar aslında kalleş bir terör saldırısıdır. Bu saldırı Türk askerinin içinden devşirilmiş kandırılmış ya da buna çoktan teşne küçük bir grup tarafından yapılmıştır. Milli iradenin namusu son anda kurtarılmıştır.

Derin komplo inançla püskürtülmüştür. Halaskar zabitan devri çoktan geride kalmıştır. Türk milletinin ortak geleceği hukuk ve demokrasidir. Hiçbir çete paralel yapı terör örgütü mihrak bu zemini çatlatamayacaktır. Huzur cellatlarının sonu her zaman hüzün olacaktır. 


Dördüncü olarak  HDP grubu adına söz alan İdris Baluken ise şöyle konuştu:

15 Temmuz akşamı saat 10.00 sularında başlayan ve varlığını saate kadar devam eden bir darbe girişimi ile karşı karşıyayız. Partim adına bu darbeci anlayışı lanetlediğimi söylemek istiyorum. Askeri bürokratik ve sivil darbe girişimlerinin tek bir meşru gerekçesinin olamayacağını söylemek istiyorum.

Bu darbe girişiminin de kontrol altına alınması en büyük temenni ve amaç olarak ortaya konmuştur. Bu darbe girişiminde pervasız saldırılar sonucu 161 yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Parlamento bile savaş uçakları tarafından bombalanmış helikopterler tarafından taranmıştır. Böylesi saldırılar asla başarıya ulaşamayacaktır. Darbe yapmak isteyenler bilmelidir ki Türkiye halkları darbeye asla boyun eğmeyecektir. Bu darbelere karşı her türlü siyasi işbirliğini gerçekleştireceğimizi ifade etmek istiyorum. Dünden bu yanda gerçekleşen saldırılar ülke tarihi açısından bir kırılma noktası olarak tarihe geçecektir.

'AMASIZ, FAKATSIZ, LAKİNSİZ LANETLİYORUZ'
Dün akşam parlamentonun bombalanması yüzlerce sivilin yolarda katledilmesi tipik bir askeri darbeyi aşan kaosu hedefleyen bir vahşeti ortaya koymuştur. Hedeflenenin 78 milyonun tamamının siyasi iradesi olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türkiye’de devleti ele geçirmeye çalışan iktidar kavgaları ülkeyi uçurumun kenarına sürüklediği uzun zamandır biline n bir gerçekti. HDP olarak halkı defe alan bu darbe girişimine zemin hazırlayan en önemli unsurlardan biri de 7 haziran sonrası oluşturulan çatışma ortamıdır. Darbe ihtimali üzerinden düşündüğümüzde 15 temmuzda yaşanan bu darbe girişimi darbelere yol açan zemin bitirilmeden asla sonlanmayacaktır. Bugün itibariyle siyasi iktidar başta olmak üzere siyaset kurumuna öneli sorumluluklar düşmektedir. Temel politikaların tekrar tartışılmaya başlanılmasının çok önemli olduğunu söylemek isterim.

Barışın tahsis edilmediği bir yerde darbe ihtimali her zaman vardır. Demokratik siyaset esas hale getirilmediği sürece Cizre’de surda Silvan’da yaşananların Ankara’da Ege’de Karadeniz’de yaşanma ihtimaline her zaman dikkat çektik. Ancak bunun anlaşılabilmesi için dünkü darbe girişiminin gerçekleşmesi beklendi. 15 temmuzda gerçekleşen bu darbe girişimi ve katliamları amasız fakatsız lakinsiz lanetliyoruz. Kaos isteyenlerin amaçlarına hizmet etmemek için hiç kimse bir diğerine şiddet ve zor kullanma yöntemlerini kullanmalıdır. Ülkemize yakışmayacak olan şiddet manzaralarının ortaya çıkması tehlikeli ve yanlış olacaktır. Parlamento içinde bu darbe girişimi için geniş katılımlı bir komisyon kurulmasının önemini hatırlatır. Bütün halklarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletirim.
 
Son Güncelleme: 16.07.2016 18:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.