16 Kasım 2013 Cumartesi 11:10
“Mahkeme kararı olmadan kimsenin evine girilmez”
banner551


İçişleri Bakanı Muammer Güler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2014 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Görüşmelerde ağırlıklı olarak güvenlik güçlerinin toplumsal olaylardaki yaklaşımı, özellikle Gezi Parkı olayları, kişi hak ve hürriyetine yönelik çalışmalar, emniyet teşkilatının özlük hakları ve jandarma ile ilgili görüşlerin dile getirildiğini anlatan Güler, şöyle konuştu:

"Türkiye'de gerçekten de özel hayatın gizliliği, konut mahremiyeti, bireysel hak ve özgürlükler, bakın hükümetin teminatı altında demiyorum, öncelikle hukukun teminatı altındadır, Anayasa'nın, kanunların, evrensel hukukun teminatı altındadır. Peki devletin ve bizim hangi yolla teminatımız altındadır. Bu kanunlara uymayı yeminimizle bir görev üstlendiğimiz için, kamu görevlileri de mesleğe başlarken yaptıkları yeminle tekemmül ettikleri için böyle bir görev bizim de teminatımız altındadır. Ancak bu, şahıslara bağlı olmaksızın, hükümetlere, başbakanlara, bakanlara, genel müdürlere, komutanlara bağlı olmaksızın kişilerin temel haklarıdır. Bunlara asla dokunulamaz. Özellikle belirtmek istiyorum; hiçbir kimsenin hanesine, evine, konutuna, ofis niteliğindeki yerleşim yerine ve ofisine, mahkeme kararı olmadan hiçbir kimse giremez. Bu bizim yükümlülüğümüzdür. Hiçbir güvenlik görevlisi de böyle bir suçu açıkca işleyemez. Bu, şahsen de kendisinin sorumluluğu anlamına gelir."

Öğrenci evleri


Öğrenci evleriyle ilgili daha önce Anadolu Ajansı'na bir açıklama yaptığını vurgulayan Güler, "Lütfen satır satır izleyin. Hiçbir öğrenci evini ne bir örgüt eviyle bağdaştırdım, ne de başka suç işleyen yerlerle bağdaştırdım. Kesinlikle öyle bir sözüm de yoktur. Ama şunu da ifade ediyorum, terör örgütlerinin kız-erkek ilişkilerini eleman kazanımında, taban oluşturulmasında kullandığı aşikardır. Bu, bir çok operasyonda ortaya çıkan bir konudur" diye konuştu.

"Hangi uygulamada kimin evine gidilmiş de kim kimle kalıyor diye bir müdahalede bulunmuş. Böyle bir müdahale yok" diyen Güler, Denizli, Afyon ve Manisa'da kızlı-erkekli kalındığı iddiaları ve kafede polisin kimlik kontrolü ve adres tespiti yaptığı yönündeki sorulara yönelik, şunları söyledi:

"Manisa da gürültü yapıldığına dair bir şikayet üzerine, polisin haricen de yaptığı gürültü tespiti üzerine gidilmiş, Kabahatlar Kanunu'na göre idari tutanak yapılması için kimlik istenmiştir. Kim oturuyor, niye oturuyor, kızlar erkekler mi oturuyor diye bir şey asla söz konusu olmadı. Bir diğeri. Umuma açık yerlerde polis her zaman hem kimlik kontrolü yapar hem de gerekli kontrolleri yapar. Hatta bunların çoğunda da önceden de suç şüphesi olan kişilerden daha ayrıntılı bir arama kararı gerekiyorsa önceden arama kararı da alınır ki, bu operasyonlara çıkılırken... Afyon'da da yapılan budur. Hatta Afyon'da yapılan operasyon sonucu, ele geçirilen mazemeler veya yakalanan suçlularla ilgili kayıtlar da vardır elimizde. Orada da kesinlikle kanunsuz bir uygulama söz konusu değildir."

"Günübirlik kiralanan yerler"


Öğrencilerin pansiyon veya yurt halinde buraları kullanması halinde de devletin burada müdahale sorumluluğu olduğunu belirten Güler, şöyle devam etti:

"Şimdi biz bunlara bir şey getiriyoruz. Burası iş yeri çalıştırma ve ruhsatları yönetmeliğine göre ruhsata tabi tutulacak. Eğer öğrenci yurdu olarak kullanılıyorsa, yurtlarla ilgili şartlara haiz olacak. Ama polisin kesinlikle 'buralarda kız mı kalıyor, erkek mi kalıyor karışık mı kalıyor' şeklinde kontrolü söz konusu değil, böyle bir şeye niyetimiz de yok böyle bir uygulamamız da yok. Bu tip yerlerdeki kayıt dışılığı önlemek anlamında elbette devletin bir tedbir alması, eğer burada bir hukuki boşluk varsa, bunuda düzeltmesi görevidir."

Terörle ilgili suçların önlenmesi konusunda polisin elbette bu tip yerlerde denetim yapabileceğine dikkati çeken Güler, "Öğrenci evleri görüntüsünde terör örgütlerinin yapılanamsını ifade eden yerlerde, mesala birinde 85 kişi yakalandı 31'i bayan. Ben orada terör faaliyeti olduğu için söylüyorum. Bunlar hepsi yasa dışı faaliyetleri tespit edilmiş, şuanda da çoğu tutuklu olan örgütlerle ilgili söylüyorum. Ayrıca öğrenci evlerinden tamamen farklı olarak apart dairelerin bir çoğunda fuhuşla ilgili bir çok işlem yapıldı. Fuhuşa yer temini gibi, tabi bunlarla da mücadele de polisin görevleri arasında" diye konuştu.

Güler, "Asla dokunulmazlıkları ihlal etme gibi veya kişilerin özel hayatlarına mahremiyetlerine girmek gibi bir niyetimiz yok. Böyle bir uygulamanın da kanunsuz olduğunu söylüyorum. Hiçbir zaman da böyle bir talimatımız söz konusu değildir" dedi.

Gezi Parkı olayları


Güler, "Gezi Parkı olaylarında orantısız güç kullanılmışsa, şiddet olayları olmuşsa bunlar kesinlikle bir kurumsal tavır değildir" dedi.

Yüzlerce iş yerinin tahrip edilmesi, yüzlerce polisin yaralanması, umuma ait bir çok zararların ortaya çıkması gibi kabullenilemeyecek zararlar bulunduğunu dile getiren Güler, "Türkiye'nin 80 ilinde 5 bin 532 eylem ve etkinlik yapılmış. 697 güvenlik görevlisi yaralanmış" diye konuştu.

"Bu memlekette hayatını kaybeden, yaralanan, acı çeken herkes bizim vatandaşımızdır. Ben onun ızdırabını yüreğimde hissederim" ifadesini kullanan Güler, 189 kişinin olaylardan sonra tutuklandığını, bunlardan 117'sinin tutukluluklarının devam ettiğini söyledi.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.