Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu haftaki grup toplantısında Başbakan Erdoğan'a ve Diyarbakır görüşmesine yüklendi.

Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu
CHP lideri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır mitinginde "Ahmet Kaya yaşasaydı, o da burada olsaydı" sözlerini eleştirdi. "Ahmet Kaya yaşasaydı, Gezi eylemcilerinin yanında olurdu" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Büyük sanatçı Ahmet Kaya'nın 13'üncü ölüm yıldönümünü geride bıraktık. Arkasından bütün bir ülkeye hüzün bırakmıştı. O bir sanatçıydı, o bir devrimciydi. O zulme uğrayanların yanında oldu. 12 Eylül darbesinden sonra hapislerde işkence görenlerin sesi oldu. Ahmet Kaya haksızlığa, hukuksuzluğa direndi. Onu saygın kılan da bu duruşudur. Tek başına mağrurca yoluna devam etti. Çünkü o çok iyi biliyordu iktidar yalakasından sanatçı çıkmaz.  Büyük sanatçı Ahmet Kaya'nın Paris'te mezarını ziyaret etmiş bir karanfil bırakmıştım. Hüzünle ayrılmıştı aramızdan. Uzakta yaşamını yitirmişti. Giderken pekçok kişi eleştirdi. Ama O hiçbir zaman mağrurun yanında, zalimin yanında olmadı.

Şivan Perver'e seslendi

Erdoğan'ın Diyarbakır programına katılan sanatçı Şivan Perver'e sert eleştiriler yönelten Kılıçdaroğlu, "Şivan Perver'e sormak isterim, Roboski'nin hesabı sorulmadan sen hangi yüzle Recep Tayyip Erdoğan'a övgüler düzüyorsun" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Şivan Perver, sanatçı kimliğini geride bıraktı, AKP'nin seçim propagandasına malzeme oldu" dedi. 34 yurttaşımız öldürüldü. Kanları dahi kurumadı. Tek takipçisi biziz. Adam gibi muhalefet şerhi yazan biziz. Dışarda oturacaksın, Uludere'de öldürülen yurttaşlara üzüldüm diyeceksin, failleri meydanda, talimatı veren Recep Tayyip Erdoğan ve sen ona övgüler düzeceksin. Nasıl olur böyle bir şey? Sen sanatçısın, sanatına saygı duyarız, ama sanatçı zalimin yanında yer almaz, zalimin karşısındadır. Ahmet Kaya gibi.. Otur Ahmet Kaya'nın gösterdiği yürekliliği göster! Şivan Perver  AKP'nin seçim propagandasına malzeme oldu. Bir sanatçı o duruma asla düşmemeli.

Kabile reisi dediğin adamın yanına gittin


Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin davet edilmesi ile ilgili de eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, "Daha dün kabile reisi dediğin adamın ayağına gittin. Hangi Başbakan'a inanacağız? Bedeninde iki ruh taşıyan birisi başbakan olabilir mi? Barzani değişti mi, Irak değişti mi? Değişen kim, Erdoğan. Öyle bir değişime uğradı ki, Barzani'nin başındaki konfetileri ayıklama görevi üstlendi" diye konuştu.

Valin millete küfür etmeyecek


Barışı isteyen toplumu bölmez. Bir başbakanın ağzına yakışır mı? Bütünleştirmek varken ayrıştırıyorsunuz. Sonra da kalkıp barıştan bahsediyorsunuz, çünkü yerel seçimlere ön hazırlık yapmak istiyorsunuz. 12 Eylül yasalarının arkasına sığınandan barış sözü çıksa inanır mısınız? Gel barajı kaldıralım, partiler yasasını düzenleyelim.. Barış istiyorsan Valin millete küfretmeyecek, sen de küfretmeyeceksin... O lafın arkasında hiçbir Adanalı kalmamalı. O lafı Adanalılara söyledi, Erdoğan da yedirtmem dedi, o lafı sahiplendi. O laf valinin lafı olmanın ötesinde Erdoğan'ın lafıdır. Adanalılar bunu çok iyi bilsinler...

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Diyarbakırlı bir anne oğlu Medeni Yıldırım'ın katillerinin bulunmasını istiyor. Bu kadının sesi o meydanda toplanan binlerin sesinden daha güçlüdür. Türkü söyleniyor, hep beraber ağlıyorlar. Ağlamaktan sorumlu bakan da ağlıyor. Herhalde Ali İsmail Korkmaz için ağlamıyorlar, herhalde Medeni Yıldırım için ağlamıyorlar. Aynı sırada İstanbul'da gösteri var, Berkin Elvan... Ekmek almaya giderken polisin biber gazıyla yaralanıyor ve uzun süredir komada. Anne acılı, aile acılı. Sorumluların bulunması için gösteri yapılıyor. Bir göstericinin ayağı kırılıyor. Diyarbakır'da barış diyorlar. Hangi barıştan söz ediyorsun."
 
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
hus coş
hus coş - 6 yıl Önce

paşaların partisinin sekreteri sıfır general konuşmuş gene. ne kadarda haklı. sanatcı zalimlerin yanında er almaz. her halde bu yüzden paşaların partisine uzak duruyor.