25 Ekim 2013 Cuma 11:19
İzmir Dertli Başkanları Dinledi

Çankaya Belediye Başkanı ve aynı zamanda İç Anadolu Belediyeler Birliği Başkanı olan Bülent Tanık başkanlığında gerçekleşen toplantıya son yerel seçimlerle birlikte belediye özelliğini kaybedecek olan belde Belediye Başkanlarının serzenişleri damgasını vurdu.

İç Anadolu Belediyeler Birliği'ne üye belediyelerin konu ile ilgili çalışan idari ve teknik personelinin yanı sıra Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Keleş, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Elban'ın katıldığı toplantıda 6360 sayılı yasa ile belediyelerce devir, tasfiye ve paylaştırma işlemlerinin yapılması konuları ile mahalli idarelerde oluşan ihtiyaç fazlası personelin diğer kurumlara devri konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Belediyeleri yerel yönetim örgütü olmanın ötesinde siyasi kadro yetiştiren ülkenin yönetimine hizmet edebilecek kurumlar olarak da görmek gerektiğini ifade eden Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, ne yazık ki son 20-30 yıl içerisinde dünyada hakim olan egemen siyasal söylemin etkisiyle belediyelerin hizmet şirketi olarak algılanmaya dönük bir daraltma süreci yaşadığını belirtti.

BELEDİYEYİ KAPATMAK HALKI KAPATMAKTIR

Kendi yerel yönetim anlayışı bakımından belediyelerin asla bir ticari şirket derecesine indirilemeyecek önemde bir toplumsal değer taşıdığını dile getiren Tanık, 'Belediyeyi o beldeye hizmet götürmekle yükümlü olan hizmet şirketi olarak algılamak belediyenin birçok hizmetini, değerini göz ardı etmeyi getiriyor. Belediyeyi ticari şirkete indirgemek köyü, kasabayı yok etmektir. Bu anlayıştan vazgeçmek gerekiyor. Belediyeyi ticari şirket olarak görüp belediyeyi yargılamak bizim siyaseten ve insan olarak kabulünü mümkün görmediğimiz bir bakış açısıdır. Bir kriz ortamında hastanız olduğunda bir yakınınız öldüğünde ilk aradığınız yer neresidir, hizmet şirketi değildir, belediyedir. Yaptığımız iş kutsal bir iştir arkadaşlar, yaptığımız iş bir şirkette yönetim kurulu üyeliği yapmaktan çok daha önemli ve değerli bir iştir. İnsanın hayatına dokunan, onun doğumundan ölümüne insanı var eden bir iştir. Bunun değerine halk farkına varmalı, biz farkına varmalıyız. Belediyeyi savunmayı bu bakımdan halkı savunmakla eş görüyorum, belediyeyi kapatmayı da halkı kapatmakla eş görüyorum' diye konuştu.

KAPATILACAK BELDELER DEMOKRASİ İÇİN BÜYÜK KAYIP

Hizmet dönemlerinde İç Anadolu Belediyeler Birliği'ne üye olan belediyelerin sayısını 120'ye çıkardıklarını hatırlatan Tanık, 'Bu 120 üye önümüzdeki 6 ay içerisindeki seçim arkasından 40-50 civarında üyeye düşecek. Kapanacak belediye başkanları arkadaşlarıma bu halk şükran borçludur, biz şükran borçluyuz. Toplum olarak verdikleri emeği tarihi değerde ve tarihi önemde kaydedilmiş bir yerde mutlaka gelecekte bulacaklarının farkında olsunlar, onlar leyleğin yuvadan attığı yavrular olmayacaktır. Değerli hizmetlerinden ötürü kıt imkanlarla kendi beldelerine azıcık da olsa bir dirhem katkıları olduysa bunun kıymetini çocukları, torunları bilecek, bu toplum mutlaka onların itibarını iade edecektir. Emeğinize teşekkür ediyorum, siyasi temsil demokratik toplumsal örgütlenme imkanı elinden alınan toplulukların haklarının korunabileceği bir yerleşme dokusu dengesi ve demokrasisi kuracak bir Türkiye'ye hep beraber mücadele ederek ulaşabileceğimize inanıyorum. Güzel bir gelecek dönem diliyorum' dedi.

YERELDE TEMSİL HAKKI HALKIN ELİNDEN ALINIYOR

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Elban'ın son yerel seçimler sonrası 14 ilde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Belediyesi'nin kurulmasını içeren sunumunu dikkatle dinleyen ve 2014 Mahalli İdareler seçimleri sonrası halklarına hizmet veremeyecek olan belde Belediye Başkanları son düzenlemeye isyan ettiler.

Yerel seçimler öncesi 2950 olan belediye sayısının 1394'e belde belediye sayısının ise 1977'den 394'e düşeceğini ve belediyelerin temsil hakkının ellerinden alınacağından yakınan Belde Belediye Başkanları yerel seçimler sonrası beldelerinin İl Özel İdarelerinin himayesine gireceğini belirtirlerken son 4,5 yıllık dönemde beldelerindeki tüm hizmetleri kendilerinin yerine getirdiklerini İl Özel İdarelerinin hiçbir hizmeti kendilerine sağlamadıklarını söylediler.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.