İYİ Parti için önemli iddia: İstifaların sayısı artabilir

Yerel seçimlerde Cumuhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Millet ittifakı kuran İYİ Parti'de Ümit Özdağ'ın istifasının ardından yeni isimlerinde istifa kararı alabileceği iddia edildi. Parti içindeki genel seçim yorumu ise olumlu. Detaylar haberimizde...

POLİTİKA 04.04.2019, 12:53
İYİ Parti için önemli iddia: İstifaların sayısı artabilir

Yerel seçimlerde Cumuhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Millet ittifakı kuran İYİ Parti'de Ümit Özdağ'ın istifasının ardından yeni isimlerinde istifa kararı alabileceği iddia edildi. Parti içindeki genel seçim yorumu ise olumlu. 

Parti içinde 'sonuçlar başarılı' yorumu geldi 

Millet İttifakı olarak CHP'nin adaylarını desteklediği yerlerin dışında 10 büyükşehir ve 11 ilde tek başına seçime giren İP'in hiçbir ilde belediye kazanamamasının parti yönetiminin yanı sıra, teşkilatlarında da ciddi bir sorgulama sürecini beraberinde getireceği belirtiliyor. Ancak parti yönetiminin değerlendirmesi, seçimlerden İP'in başarıyla çıktığı yönünde.

Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında, seçimlerden sonraki ilk Başkanlık Divanı sonrasında açıklama yapan Genel Sekreter Cihan Paçacı'nın, İP'in seçimden "başarıyla çıktığı" vurgusu yapması dikkat çekti.

Yeni bir isim alınmayacak

İP'in, seçimlere giderken elinde 8 ilçesinin bulunduğunu belirten Paçacı, ilçe sayısının 25'e çıktığını vurgulayarak, İP'in seçimde sergilediği performansla başarılı bir sonuç aldığını ifade etti. Parti yönetimi, CHP ile girilen ittifakın partiye zarar verdiğini söyleyerek Genel Başkan Yardımcılığı görevini bırakan Ümit Özdağ'ın istifasının da "bireysel" olduğu görüşünde. Akşener'in, Özdağ'ın yerine parti yönetimine yeni bir ismi almayacağı ve söz konusu genel başkan yardımcılığının da ortadan kaldırılacağı belirtildi.

Parti yönetiminin seçim sonuçlarının kendileri açısından "başarı" olduğunu ifade etmelerine rağmen parti kulislerinde, parti teşkilatlarından eleştirilerin yükselmeye başlayabileceği konuşuluyor.

Toplantı yapacaklar

Özellikle CHP ile tabanda var olan 'doku uyuşmazlığı'na rağmen tavanda böylesi bir ittifak yapılarak alınan oyların boşa gitmesine yol açılması, İP teşkilatlarına CHP'lilerin yeterli destek vermemesi gibi konuların, önümüzdeki dönemde partide ciddi şekilde sorgulanması gerektiği ifade ediliyor. Parti yönetiminin de, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere bir toplantı planlayacağı kaydediliyor.

Yorumlar (0)