16 Aralık 2013 Pazartesi 19:33
Hakan Şükür istifa etti
AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, AK Parti'den istifa ettiğini açıkladı. İstifasıyla ilgili yazılı açıklama yapan Şükür, "AK Parti’den üzülerek istifa ettiğimi, milletin vekili sıfatıyla siyasi hayatıma bağımsız olarak devam edeceğimi bildiriyorum. Aziz milletimizin dualarını bekliyor ve hepsine teker teker en derin selam ve hürmetlerimi sunuyorum." dedi.

Şükür'ün yazılı açıklaması şöyle: "Son günlerde yaşanan ve vicdan sahibi herkesi derinden üzen bir kısım gelişmeler üzerine aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hâsıl oldu. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki politika benim hiçbir zaman birinci önceliğim olmadı. Ama Sayın Başbakan’ın samimi davetini geri çevirmek temsil ettiği makama ve şahsına olan saygımdan ötürü yakışık almazdı. Ailemin de destek ve dualarını alarak Sayın Başbakan’ın davetini kabul ettim. Ak Parti son 11 yılda Türkiye’de çok önemli başarılara ve reformlara imza attı. Ancak dersanelerle başlayan süreçte takınılan anlamsız tavırlar pek çok vicdan ehlini rencide etti.

Türkiye’de eğitimin halledilmesi gereken onlarca problemi varken, sanki sorunun tek kaynağı dersanelermiş gibi göstermek hakperest bir yaklaşım değildir. Bu yaklaşım tarzı partinin 11 yıldır temsil ettiği çizgiyle örtüşmemektedir. Daha önce, gösterilen tepkilerden ötürü bazı kararlarından dönme erdemi gösteren Sayın Başbakan’ın bu konudaki bütün ısrarlı anlatımlara, sitemlere ve taleplere kulaklarını tıkamasını anlayabilmiş değilim.

Dersaneler konusunun samimi insanların taleplerine kulak verilerek olumlu bir noktaya geleceği ümidini bugüne kadar besledim. Bunu beklerken dersanelerin benim de bulunduğum bir ortamda KCK yapılanmasına benzetilmesi ve özür dilenmek bir yana bu açıklamalara Sayın Başbakan ve parti yönetimi tarafından bir tepki verilmemesi vicdanımı derinden yaralamıştır. Bu tartışmanın daha sonra başka alanlara çekilmesi de hiç hoş olmamıştır.

Ben yirmi seneden fazla bir süredir hizmet hareketini ve Muhterem Hocaefendi’yi tanıyor ve seviyorum. Referandum başta olmak üzere milletin hayrına gördükleri bütün meselelerde hükümeti var güçleriyle destekleyen, kapı kapı dolaşıp insanları ikna eden, yurt dışından binlerce insanı fedakârca oy kullanmaları için taşıyan, AK Parti kapanmasın diye dualar eden bu samimi insanların şimdi düşman muamelesine tabi tutulması en hafif tabirle vefasızlıktan başka bir şey değildir.

Dersaneleri kapatılan, mensupları devlet dairelerinden tasfiye edilen, parti yöneticilerimiz tarafından ahlaksızlık olarak nitelenen fişlemelere ve baskılara maruz kalanlar bu milletin evlatlarıdır. Buna rağmen bu insanların sanki karanlık işler içinde olduklarını ima eden yayınlar, bu yönde atılan iftiralar, ithamlar maalesef bir aymazlık örneği olarak tarihe geçecektir. Hele yeni yeni tedavüle sokulmaya çalışılan 'örgüt' kelimesinin bu gönüllüler hareketi için kullanılmaya çalışılması amacın sadece dersaneleri kapatmak olmadığı düşüncesini de akıllara getirmektedir.

Bazı çevrelerce moda bir tabir haline getirilen, 'Bazıları rahatı görünce değiştiler' ifadesiyle hizmet hareketi mensuplarının kastedildiğine dair yorumlar yapıldı. Ben Sayın Başbakan’ın böyle bir kasıt içinde olacağına ihtimal vermek istemiyorum. Ama bu yorumlar doğruysa milyonlarca fedakâr insanın hakkına girilmiş olmaktadır. Dünyanın dört bir yanında milletimizi, bayrağımızı temsil adına karın tokluğuna bir bursla, dünyevi hiçbir beklentiye girmeden hizmet veren insanlar mı rahatı bulmuşlardır. Ya da yirmi metrekarelik hasırla kaplı odasında on beş senedir gurbet hayatı yaşayan ve ziyarete gelen misafirlerin ağırlandığı vakıf binası bir kısım medya tarafından insafsızca 'malikâne' gibi sunulan Muhterem Hocaefendi mi rahatı bulmuştur? Hayatı boyunca dinine, milletine ve insanlığa hizmetten başka bir gayesi olmayan bu müstesna gönül insanını olmadık iftiralarla, ithamlarla karalamak, gönlünü yaralamak ehl-i imanın ve insaf sahibi hiçbir insanın gönülden onaylayacağı bir tutum değildir.

Bu millete ve insanlığa hizmet etmekten başka amacı olmayan bu hareketin milyonlarca gönüllüsünden biri olarak hizmete ve Muhterem Hocaefendi’ye karşı takınılan hasmane tavırları, atılan mesnetsiz iftiraları, yapılan bütün hakaretleri ben üzerime alıyorum. Beni tanıyan herkes, özellikle Sayın Başbakanımız bilir ki, siyasi hayatım boyunca hiçbir dünyevi beklenti içinde bulunmadım. Şahsım, ailem ve yakınlarım adına hiç kimseden herhangi bir talebim olmadı. Amacım sadece eğer bir faydam olursa doğru işler yaptığını düşündüğüm bu siyasi harekete mütevazı bir katkı sunmaktı. Fakat bu noktadan sonra bunun mümkün olmadığı da ayan beyan ortadadır.

Ayrıca dost bildiğim pek çok çevrenin bu 'cemaati bitirme' korosuna gönüllü ya da baskıyla katılmış olduklarını veya hiç ses çıkarmadıklarını görüyorum. Bu da maalesef beni derinden üzmektedir. Hocaefendi’yi defalarca ziyaret eden, toplantılarına, olimpiyatlarına katılan, iyi günde hizmete övgüler yağdıran insanların bir anda susmaları oldukça şaşırtıcıdır. Haksızlık karşısında susanın dilsiz şeytan olduğunu benden daha iyi bildiklerine inandığım bu dostların yapılan haksızlıklara, atılan iftiralara karşı tavır almak yerine sessizliği tercih etmeleri anlaşılır gibi değildir. Gerek gazeteci, gerek ilim adamı, gerek din adamı veya milletvekili, bakan, bürokrat vesaire, kim olurlarsa olsunlar o insanlardan bir kaçının en azından ortamı yumuşatmak ve bu yanlıştan dönülmesini sağlamak için yüreklice çıkıp tavır belirtmelerini beklerdim. Ama maalesef sınırlı sayıdaki insaflı ve vicdanlı kanaat önderinin ve gazetecinin dışında bu yürekliliği gösteren de olmadı.

Açıklayacağım bu karardan sonra şahsıma yönelik bir kısım karalama kampanyalarının da başlayacağını biliyorum. Sporculuk hayatımdan beri, benzerlerini defalarca yaşadığım bu duruma alışkınım. Daha 2002 yılında merhum M. Ali Birand’a 32. Gün programında Hocaefendi’yi sevdiğimi söylemiş ve bunun bir suç olduğu algısını oluşturmak için DGM’de ifadeye çağrılmıştım. İfademde de söylediğimi inkâr etmeden aynı duygularımı belirtmiştim. Bugün de düşüncemde hiçbir değişiklik olmamıştır. Bu duygularla açıklamama son verirken büyük umutlarla girdiğim AK Parti’den üzülerek istifa ettiğimi, milletin vekili sıfatıyla siyasi hayatıma bağımsız olarak devam edeceğimi bildiriyorum.

Aziz milletimizin dualarını bekliyor ve hepsine teker teker en derin selam ve hürmetlerimi sunuyorum."
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sabanmert_5858@hotmail.com 2013-12-16 20:55:19

Rahatı bulanlar ne Muhterem hoca efendi nede o gönüllüler bende bu hizmetin içinde çalıştım. Rahatı bulanlar elbette var ve pastayı onlar yiyorlar. Örgüt deyimine gelince sanmıyorum ki bir Ak Partilinin Cemaatı kastederek örtük kelimesini telaffuz etsin, dersaneler sadece Hoca efendiye mahsus yerlermi ki böylesine bir yanlış anlaşıma oluyor evet ben bir Vatandaş olarak dersanelerin sömürü düzeninin bir parçası olduğunu düşünüyorum, neden dersane ordaki eğitim okullarda verilsin, tabi bir çok öğretmenin dersaneden geliri var ve öğrencisine siz bu konuytu dersanede gördünüz diyebiliyor, benim ço

Avatar
sabanmert_5858@hotmail.com 2013-12-16 20:58:47

Asgari ücrete yüzde 3 zam yapıldığında istifa edeydiniz. bugün doğalgaz faturası geldi 307 tl elektrik su haydi siz yaşayın kusura bakmayın bizler milyon dolarlarla değil sadece ve sadece 1500-2000 tl ye talibiz varmı bunu yapabilecek babayiğit, buda olmaz biliyorum nedeninide biliyorum detayına girmiycem saygılar sunuyorum sayın milletyvekili Hakan ŞÜKÜR beyefendi ayıp etmişsiniz.

Avatar
laz oğlu 2013-12-16 20:59:41

sen millet vekili oltunta millete bir faytanmı oldu hoca efentine bir öz eleştiri yabtınmı hoca efentin 28 şubatta nerteyti imam hatibler kabanırken turbanlı kızlar okullara alınmazken kuran kursları kabanırken kurban bayramlarınta terilerimiz zorla elimizten alınırken üc kuruş bara imften almak icin secte etiliyortu sen ve efentin nerteytiniz stvyi kanal 7 yi muhafazakar tvleri askeri toblantılara sokmuyorlartı nerteytiniz vallahi billahi asya banka tersane barasını 20 gün keciktirtim tiye benten 17 lira faiz altılar karbayı tetiler siz busunuz menfaat yoksa babaza secte etersiniz...

Avatar
mucitemin@gmail.com 2013-12-16 21:08:56

kac tane dersanen var hakan efendi aldığın paralar az geldı galıba haram olsun...

Avatar
kadirdemir123@hotmail.com 2013-12-16 21:31:05

ben ak partiliyim nasılsa 2 yıl vekil oldun kıyak emeklide oldun tayibe yazıki peşinde koşan nesneler menfat çakışınca hemen başka bir partinin kucağına oturdunuz islam tektir başka yoktur dersaneler kapanınca cemat yok olmaz korkmayın

Avatar
mustafa SARIKAYA 2013-12-16 21:38:25

insannın depreme gücü yetmez depreme tek ALLAH ın gücü yeter ALLAH istemeden yaprak kımıldamaz en iyisini ALLAH BİLİR kul garezi hiçdir benim gözümde yeterki ALLAH karezi olmasın bizlere reklamcilik yakışmaz biz elhamdulillah müslümanız göründümüz gibi olmalıyız hakan bey ben size gıbde ile bakıyordum ne olur nefislerimize yenik düşmeyelim

Avatar
serco_coco@hotmail.com 2013-12-16 21:57:39

insan ekmek yediği itibar kazandığı bir yere bukadar çabuk pisleyemez..............yazık çok yazık........bu ülkeyi cemaat yönetmiyor sizin her dediğinizi yapacak........ayrıca cemaatlerin nerelere oy verdiğinide çok iyibiliyoruz

Avatar
receb alper 2013-12-16 23:10:50

Hakan Şükür ün bağımsız bir insan olduğuna inanmıyorum.Birileri tarafında idare edilen bi adam. özgür değil. Özgürlüğü elinden alınmış bir zavallı.Bu tip insanlar kendileri karar veremezler.Birileri onun adına karar verirler.Hakan Şükür kendi iradesiyle istifa etmedi.hem vallahi hem billahi