Ertuğrul Günay dershaneler hakkında yorum yaptı

AKP'li İdris Bal'ın ardından İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay twitter hesabından dershanelerin kapatılması hakkında görüşlerini paylaştı.

Ertuğrul Günay dershaneler hakkında yorum yaptı
Dershanelerin kapatılması konusu, son günlerde ülke gündeminin en hararetli tartışmalarına zemin hazırlarken, taslağa Ak Parti içinden farklı yorum getiren vekillerin olduğu da gözleniyor.

Dershanelerin eğitim sisteminde doğru olmadığını söyleyen Günay, bu yanlışı tetikleyen unsurun yeterli olmayan eğitim sisteminden kaynaklandığını vurguladı. Öğrenci evleri konusunda olduğu gibi konuyu baştan değil sondan ele alındığını söyleyen Ertuğrul Günay bu yüzden birçok kişinin kırıldığını ve incitildiğini belirtti.

Ertuğrul Günay'ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şu şekilde;

Sorunları asıl zemininden koparıp tartışmak çözüm bulmak yerine yeni sorunlar üretiyor. Yurt sorunu sonrası dershane konusu da aynı yolda. Yurt sorununda eksikleri görmek ve gidermek yerine aynı evde kalan gençleri töhmet altında bırakan söylemle onları ve ailelerini incittik. Dershane konusunda da durum aynı. Kimse elbette dershanelerin sürgit devamını savunamaz.

Ama, dershane bugünkü eğitim sisteminin sonucudur. Eğitim sisteminde aksaklıkları konuşmadan dershane kapatmayı tartışmaya açmak, işe, sebepten değil sonuçtan başlamak olarak algılanıyor.İşe sondan başlayınca yanlış/eksik anlaşılıyor. Herkes kendi cephesinden bakıyor. Yararlı/gerekli bir tartışma zararlı boyutlara taşıyor. Böyle konular yeterince paylaşılmadan gündeme gelince karşı fikir ve sorulara imkan vermeden yaptırım uygulayınca da,demokrasi gelişmiyor.

Oysa, hep söyleriz: ”Barika-i hakikat (gerçeğin ışığı) fikirlerin çarpışmasından doğar” diye. Ama bu sözler, nedense hep söylemde kalır.C.Meriç’ten şu alıntı,derdimizi özetliyor: ”Her meseleyi basit bir ikileme taşımışız. Hep iki ihtimal; ikiden daha fazla düşünemiyoruz.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE