20 Ekim 2013 Pazar 15:04
Erdoğan'ın önsözü ile Türkiye'de Sessiz Devrim

Özellikle Ortadoğu ülkeleri için Arapça başta olmak üzere başka dillere de çevirileri yapılacak olan kitabın İngilizce baskısında 30 Eylül'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 28 maddelik demokratikleşme paketindeki Kılık Kıyafet Yönetmeliği'nin değiştirilerek kamu kurumlarında başörtüsü yasağının kaldırılması, ilkokullardaki Öğrenci Andı uygulamasının kaldırılması, Mor Gabriel Manastırı arazisinin manastır vakfına iade edilmesi, kurban derisi, fitre ve zekat toplama konusundaki kısıtlamaların kaldırılması maddeleri de yer alıyor

Türkiye'nin son on yıllık demokratikleşme sürecine ışık tutan "Sessiz Devrim: Türkiye'nin Demokratik Değişim ve Dönüşüm Envanteri (2002-2012)" başlıklı kitabın İngilizcesi de yayımlandı.

Başbakanlık Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı (KDGM) tarafından yayımlanan ve toplam 270 sayfalık kitapta, 2002'den günümüze kadar yapılan reformlar anlatılıyor.

"The Silent Revolution: Turkey's Democratic Change and Transformation Inventory (2002-2012)" adıyla yayımlanan ve envanter kısmında 2013 yılının ilk 10 ayına kadarki güncel demokratikleşme adımlarına da yer verilen İngilizce kitap, ilk olarak 24-25 Ekim 2013 tarihlerinde İstanbul'da, KDGM ile Avrupa Konseyi'nin birlikte organize ettiği "Terörle Mücadelede Ulusal ve Uluslararası Koordinasyon" konulu uluslararası konferansta dağıtılacak.

Özellikle Ortadoğu ülkeleri için Arapça başta olmak üzere başka dillere de çevirileri yapılacak olan kitap ayrıca Türkiye'deki yabancı temsilciliklere, Türkiye'nin yabancı ülkelerdeki temsilciliklerine, uluslararası düşünce kuruluşlarına ve araştırma merkezlerine de gönderilecek.

-Kitapta Demokratikleşme Paketindeki 4 idari düzenleme yer aldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül'de açıklanan 28 maddelik Demokratikleşme Paketi'nden maddelere de kitapta yer verildi. Kılık Kıyafet Yönetmeliği'nin değiştirilerek kamu kurumlarında başörtüsü yasağının kaldırılması, ilkokullardaki öğrenci andı uygulamasının kaldırılması,Mor Gabriel Manastırı arazisinin manastır vakfına iade edilmesi, kurban derisi, fitre ve zekat toplama konusundaki kısıtlamaların kaldırılması gibi 4 idari düzenlemenin yer verildiği kitapta, Demokratikleşme Paketi'nde hemen hayata geçirilen adımlar dünyaya duyurulacak.

Kitabın önsözünde, "Sessiz Devrim"in bundan sonraki reform süreci için yol haritası niteliğinde olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önsözde, "Bu devrimle kendi vatandaşını tehdit olarak gören devletçi yaklaşım yerine, farklılıkları zenginlik olarak kabul eden, vatandaşı ve vatandaşa hizmeti esas alan bir anlayışı yürürlüğe koyduk" ifadelerine yer vermişti.

Kitapta, Sessiz Devrim'de yer alan bazı reformlar şöyle sıralandı:

-Olağanüstü halin kaldırılması

-Devlet güvenlik mahkemelerinin ve özel yetkili mahkemelerin kaldırılması

-Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin başlatılması

-Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığının kurulması

-Vatandaşlıktan çıkarılanlara haklarının iadesi

-Yerleşim birimlerine eski isimlerinin iadesi

-Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi

-MGK Genel Sekreterinin sivil olmasının önünün açılması

-Askeri yargının yetki alanının daraltılması

-EMASYA Protokolunun kaldırılması

-YAŞ kararlarına karşı yargı yolunun açılması

-12 Eylül darbecilerini yargılama yolunun açılması

-İŞkenceye sıfır tolerans politikası

-Azınlıklara ait cemaat vakıflarının mülk edinmelerinin kolaylaştırılması ve özgürlük alanlarının genişletilmesi

-Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı getirilmesi

-Kamu Denetciliğii Kurumunun kurulması

-HSYK'nın yapısının demokratikleştirilmesi

-Anayasa Mahkemesi'nin daha demokratik ve çoğulcu bir yapıya kavuşturulması

-Denetimli Serbestlik uygulamasının kapsamının genişletilmesi

-Farklı dil ve lehcelerin öğrenilmesi, geliştirimesi ve yayını imkanı.


Son Güncelleme: 21.10.2013 01:00
Anahtar Kelimeler:
Erdoğan Sessiz Devrim
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.