Erdoğan Putin ile basın toplantısı yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, St. Petersburg'da Vladimir Putin ile bir araya geldi.

POLİTİKA 22.11.2013, 15:30 18.02.2015, 23:01
Erdoğan Putin ile basın toplantısı yaptı
Vladimir Putin; 'Sayın Başbakan ile çok kapsamlı bir ikili görüşmede bulunduk. Özellikle şunu vurgulamak isterim, işbirliğimizin karşılıklı yarar ilkesi mevcuttur. Geçen sene ticaret hacmimiz 34 milyar dolara ulaşmıştır. Bu sene küçük bir düşüş söz konusu oldu, fakat bunu aşmamız mümkün. Geçen sene ulaştığımız seviyeye yine ulaşacağız ve 100 milyar dolara ulaşabiliriz. Karşılıklı yatırımlar hacmi de artmaktadır. Rusya’dan Türkiye’ye Karadeniz dibinden konulan Mavi Akım Boru Hattı çok olumlu faaliyet gösteriyor. Yakın zamanda anılan boru hattının deniz kısmında çalışmalara başlayacağız. Rus şirketler Türkiye ekonomisini sadece gaz ile değil petrol ile doldurmak için adım atıyorlar. Nükleer santral inşaatının toplam yatırım hacmi 20 milyar dolar olacaktır ve Rusya bu finansmanı sağlamaktadır.

Ayrıca Türkiye’nin önümüzdeki dönemde olacak nükleer alanı için kadro ve personel eğitimi yapmaktayız. Tabii ki bu projeler en önde en güncel ekoloji ve güvenlik standartlarına uygun olacak. Sanayi ve ileri teknoloji alanlarında işbirliğimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Özellikle İskenderun’daki demir çelik fabrikasının yenilenmesine büyük para vermiştir. Bizim şirketimiz, Türkiye’deki enerji alanında projeleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz.  Diğer önemli örnek Türkiye’de Gaz markası otomobillerin üretilmesiyle ilgili işbirliğimiz var. Türk şirketler ise Rusya’nın müteahhit sektöründe büyük faaliyet göstermektedir. Soçi’deki olimpiyat tesislerinin inşaatında da yer almaktadır. Çok ilginç bir rakamı sizinle paylaşabilirim. Rusya genelinde Türk müteahhitlerin yaptıkları yatırımların toplam maliyeti 50 milyar doları aşmıştır. Bankalar arası işbirliğine katkı sağlayacağız. 2012 yılında Rusya’dan Türkiye’ye 3,6 milyon turist gelmiştir. Öyle gözüküyor ki bu sene yeni bir seviyeye ulaşacağız. Bu sene Rus turistlerin 4 milyonu aşabilir.' dedi.

Başbakan Erdoğan da Türkiye Rusya ilişkileri ve Suriye'de yaşananlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına öncelikle 'Kazan'da ölen 50 Rus vatandaşına rahmet diliyorum ve tüm Rus halkının başı sağolsun.' diye başlayan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti;

100 milyar dolar hedefleniyor

Başbakan Erdoğan, Rusya'nın enerji alanında Türkiye'nin en büyük ortağı olduğuna dikkat çekerek işbirliği yapılan alanların artacağını belirtti. Erdoğan, 2020'de ticari hedefin 100 milyar dolar olduğunu söyledi:

'Türkiye Rusya ilişkilerinde her anlamda önemli gelişmeler kaydediyoruz. Bu çerçevede ikili ilşkilerimizin 1 yıl öncesine göre çok daha güçlendiğini görüyoruz. Bildiğiniz gibi 2012 itibari ile 35 milyar dolara yaklaştık. Her 2 ülkede siyasi hedef olarak 100 milyar doları hedefliyoruz. Atacağımız adımlarla bun konuda önümüzde bir engel göremiyoruz.Şuana kadar yapılan yatırımlar 50 milyar dolara ulaşmış durumda. Yapılan yatırımlara Türk şirketlerince yapılan katkı bizi son derece memnun etmiştir. Turizmde Rus dostlarımızın ziyaretleri ve önemli bir destinasyon olarak görmeleri bizi mutlu etmektedir. Rusya'dan gelen konuklarımıza hizmetlerimizi daha da iyileştirme hedefi içerisindeyiz.Ankara'da bir Rusya kültür merkezi kurulması hedeflerimiz içindedir. Hepsinden önemlisi enerji sektöründe yapılacak yatırımlarımızdır. Enerji alanında birinci derece ortağımız Rusya'dır. Yapacağımız 20 milyar dolarlık bu yatırımı bakan arkadaşlarımız görüşmektedirler. Bunun yanında enerji alanında neler yapabiliriz onu görüştük.'

Gizem Akhan konusu kahkahalara neden oldu

Erdoğan'a bir Türk gazeteci "Gizem Akhan’ı da Türkiye’ye götürme ihtimaliniz var mı?" sorusunu yöneltince Putin araya girerek, "Sayın Başbakan eşiyle buraya geldi. Nasıl götürebilir, nasıl bir soru soruyorsunuz? dedi. Putin'in bu çıkışının ardından Başbakan dahil salondakiler kahkahaya boğuldu.

Başbakan Erdoğan ise, "Demir parmaklıkların ardından çıkmak çok önemlidir. Kefaletle serbest kalmış olması önemli bir gelişme" dedi.

Putin ise Gizmem Akhan'ın yargılanması hakkında, 'siyasi bir durumun söz konusu olmadığını ancak yargı hususuna karışamayacaklarını' belirtti. Putin, kimseyi tutuklama isteklerinin bulunmadığını söyledi ve Greenpeace üyelerinin Türkiye'de devam eden projeler hakkında da çalışacaklarını öne sürdü.

EXPO'da İzmir ve Yekaterinburg rekabeti

2020 yılında yapılacak olan EXPO Fuarı için Türkiye'den İzmir, Rusya'dan ise Yekaterinburg kentinin aday olması da iki lidere soruldu.

Rus lider Putin'in "En güzel seçenek tabii ki de Yekaterinburg" yanıtını vermesi salonda gülüşmelere neden oldu. Erdoğan ise Putin'in çıkışına "Fakat en çok korktuğum ikisi birden çıkarsa ne olacak?" sorusuyla yanıt vermesi salondaki gülüşmeleri kahkaya çevirdi.

''Sonucu ölüm olan her ceza suçtur''

'Bugun Suriyede 150 bini aşkın insan öldürüldü. Temennimiz kalıcı barışın devamlılığı için biz siyasilerin üzerine düşeni yapmaktır. Suriye konusunda bütün dünyaya seslenmek istiyorum. Kimyasal silahlarla Suriye'de 1500 kişi öldü. Bana göre sonucu ölüm olan her ceza suçtur. Uçaklarla tanklarla toplarla sizil halk öldürülmüştür. Suriye'de rejim bunun 1. derece sorumlusudur. Aşırı gruplar da sorumludur. Onların ellerinde uzun menzilli silahlar vardır. Fakat rejim hiçbir ayrım yapmaksızın bütün sehirleri yakmıştır, yıkmıştır.'

''Lahey'de yargılanmalı'

Erdoğan, Suriye'deki iç savaş konusunda yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler'in (BM) halen gerekli adımları atamadığını belirtti. Erdoğan, isyancıların kimyasal silah kullandığına inanmadığını belirtirken, buna rağmen rejim kuvvetlerinin kimsenin gözünün yaşına bakmadığını belirtti.

Beşşar Esad rejiminin işlediği suçların Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde görüşülmesi gerektiğini belirten Erdoğan, BM'nin gerekli adımı atmakta geri kaldığını belirtti. Erdoğan, "Şu an Türkiye'de 600 bin Suriyeli göçmen yaşıyor. Bu insanlar sebepsiz yere gelmediler. Maalesef ilk barış görüşmelerinden sonuç alınamadı. Ancak Türkiye Cenevre 2 konferansını sonuna kadar destekliyor. Artık kaybedecek vakit yok. Gecikilen her an rejimin lehine işliyor" dedi.

Putin ise Suriye'de yaşanan trajedi ile ilgili; ' Bu trajedinin sorumlusu kim? Suriye'de savaşan aşırıcı gruplar var. Çözüm bulmak için çalışmalara devam edeceğiz. Suriye konusunda kaybedecek zaman yok, bu konuda Başbakan Erdoğan'a katılıyorum. Temennimiz, bir Suriye konferansının en yakın zamanda düzenlenmesidir.' dedi.


 
Yorumlar (1)
ZİVER MEMOĞLU 6 yıl önce
NEDEN KINIYORSUN SEVMESEN BEĞENMEZSEN ORDA KALMIYACAKSIN