Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriyeliler için 33 milyar dolar harcadık

G-20 Zirvesi kapsamında Arjantin'de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısı düzenliyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriyeliler için 33 milyar dolar harcadık

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

- Dün ve bugün yapmış olduğumuz görüşmelerin ülkelerimiz başta olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

- 10 yıllık bir süreç ve bu toplantıların tamamına katılmış bir lider olarak huzurlarınızdayım. Önceki zirvelerde olduğu gibi G-20 ülkeleri olarak kapsamlı bir gündemle bir araya gelmiş bulunuyoruz.

- Hayata geçirdiğimiz projeleri diğer liderlerle paylaştım.

- Eğitim konusu G-20 tarihinde ilk kez gündeme gelmiştir. Bizler de Türkiye olarak kız çocuklarının eğitimine dikkat çektik.

- Avrupa'nın enerji arz güvenliğine de katkı yapıyoruz.

- Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarının asli  sahiplerinden KKTC'nin haklarının emrivakilerle gaspedilmesine asla izin vermeyeceğiz.

- Çeşitli yerlerden gelen 4 milyonu aşkın mazluma ev sahipliği yakan ülkeyiz.

- Sığınmacılar için kendi kaynaklarımızdan 33 milyar dolar harcadık. İşte böyle bir ülke olarak mültecileri toplama kampına hapsederek bir yere varılmayacağına inanıyoruz. Biz insanları mülteci kamplarına göndermedik. Onlara konteyner kentler kurduk.

- 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunup 251 insanımızın kanına giren FETÖ'cüler belgeye rağmen kimi ülkeler tarafından korunuyor.

- Fırat'ın batısında olduğu gibi doğusunu da bölücü terör örgütünün zulmünden çok yakın zamanda kurtaracağız. 

- 4 yıla yakın bir süredir derinleşerek devam eden Yemen krizine acilen çözüm bulunması gerekiyor. Bu konuda dünyanın çok ama çok sessiz kaldığını görüyoruz.

YORUM EKLE