Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Irak Cumhurbaşkanı Salih'ten ortak açıklama!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile bir araya geldi. Ortak yapılan basın toplantısında Erdoğan, hedef yükselttiğini açıkladı.

POLİTİKA 03.01.2019, 14:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Irak Cumhurbaşkanı Salih'ten ortak açıklama!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile bir araya geldi. Ortak yapılan basın toplantısında Erdoğan, hedef yükselttiğini açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan IrakCumhurbaşkanı Berhem Salih'i, resmi törenle karşıladı. Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısına geçildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Türkiye, Irak'ın yeniden yapılanması ve imarında her türlü yardıma hazırdır. Her türlü desteğe hazırız. Çatışmalardan zarar gören yerlerin imarı bulunmak üzere, alt yapı porjelerine de hazırız. İkili ticaretimizde geçen yıl 16 milyar dolarla rekor kırmıştık, şimdi bunu 20 milyar dolara yükseltip rekoru egale edelim. 

Irak ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey  toplantılarını inşallah bu yıl içerisinde kaldığımız yerden devam  ettireceğiz.

DEAŞ, PKK, FETÖ gibi terör örgütleri hem bizim için hem de Irak için tehdit oluşturmaktadır. Bütün bunların yanında en önemli sorun olan su konusunda hem ikili hem de heyetlerarası görüştük. Ben özel temsilcim olarak bu işin başından itibaren içinde olan geçmişteki Bakan'ımı da Irak'a gönderip görüşme yapmasını ve görüşmelerle birlikte su konusunun yönetimiyle ilgili bir sorun var. Bunu her şeyden önce prensibe bağlayıp adımlar atılacak olursa ki Irak'ta bu yıl yağmur bol, kar var. Altyapısı ile üstyapısı ile adımlar atılırsa inanıyorumki bu sıkıntı birkaç yıl içerisinde çözer ve Irak da rahatlar.

"HER ALANDA İŞ BİRLİĞİ"

Ardından söz alan Salih de "Kardeş Türkiye'ye dostluk kardeşlik ve her alanda ortak işbirliği mesajıyla geldik" sözleriyle Erdoğan'ı destekledi. Salih, "Dışardan vesayetlere ihtiyaç duymamaktayız. Irak sahip olmuş olduğu stratejik konumu ve tarihiyle çok şey yapabilir. Irak ve Türkiye birçok konuyu beraberce ele alıp çözümleyebilir" diye konuştu.

Salih, "Türkiye'nin Irak'ta terörden arındırılmış bölgelerin yeniden imarı konusundaki katkılarını bekliyoruz" ifadelerini de kullandı.

Yorumlar (0)