03 Aralık 2014 Çarşamba 14:36
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Burası Tayyip Erdoğan'ın Sarayı Değil Burası Türk Milletinin Sarayıdır

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde konuştu. Türkiye'nin sığınmacılara verdiği desteği anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karşımıza geldiklerinde "Tebrik ederiz çok güzel işler yapıyorsunuz" deniliyor. Ya o lafı bırak bütün bu yükü sırtına almış Türkiye'ye ne kadar destek verdin" dedi.

"Bizde sanatçı yetişmiyor" sözlerinin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu topraklar yüzyıllar boyunca olduğu gibi bugün de alimler, sanatçılar yetiştiriyor. Bizim lisanımızı köreltmeye çalıştıkları halde hamdolsun fikir tohumunu kurutamadılar. "Bizde sanatçı yetişmiyor" Hayır efendim böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değil. Üstelik her şeye rağmen yetişiyor. Yetişiyor hem de çok sayıda yetişiyor. Mahalle baskısına rağmen yetişiyor. Şu anda uluslararası kurumları masaya yatırdığımızda hepsinin karar noktasında attığı adımları özellikle ideolojilerin, siyasetin veya kendi inançlarının belirlediği bir dünyada sizler objektif bir bakışı hiçbir zaman beklemeyin" diye konuştu.

"NOBEL KARARLARINI OBJEKTİF Mİ VERİYOR? ASLA"

Nobel ödüllerinin tarafsız verilmediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nobel diyoruz değil mi? Nobel kararlarını objektif mi veriyor? Asla. Bunları bizzat gördük görüyoruz. BM Güvenlik konseyi kararlarını objektif mi veriyor asla" dedi.

"KARŞIMIZA GELDİKLERİNDE "TEBRİK EDERİZ ÇOK GÜZEL İŞLER YAPIYORSUNUZ" DENİLİYOR"

Türkiye'nin sığınmacılara verdiği desteği anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yine söylüyorum. Dünya beşten büyüktür. Bu beş ülke sadece Hristiyanlardan oluşuyor. İçlerinde bir tane Müslüman ülke var mı? Yok. Peki tüm dünya bu beş ülkenin içinde herhangi birisinin dudak arasına mı bakacak? Eğer hayır derse mesele bitmiştir. Tüm dünya ona mahkum. Böyle bir zulüm olabilir mi? Bu zulüm adaletsizce devam ediyor. Suriye'de 300 bin, 400 bin kişi ölmüş umurlarında mı? Asla. Türkiye 1 milyon 600 bin insanı şu anda kabullenmiş. Umurlarında mı? Karşımıza geldiklerinde "Tebrik ederiz çok güzel işler yapıyorsunuz." deniliyor" ifadelerini kullandı.

"YA O LAFI BIRAK BÜTÜN BU YÜKÜ SIRTINA ALMIŞ TÜRKİYE'YE NE KADAR DESTEK VERDİN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ya o lafı bırak bütün bu yükü sırtına almış Türkiye'ye ne kadar destek verdin. Ondan bahset. İstedikleri yerlere ise o destek kanallarını açıyorlar. Afrika, Afrika diyorlar. Ama sadece Afrika'nın petrollerini, elmaslarını araştırıyorlar. Yaptıkları bu. Bunun dışında bir şey yok. Meseleye ideoloji gözlüğü ile mensubu olduğunuz tekellerin kriterleri le bakıyorsanız göremezsiniz" dedi.

"KİMİNE GÖRE NEY AFFEDERSİNİZ BİR ODUN PARÇASIDIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimine göre ney, affedersiniz, bir odun parçasıdır. Kimine göre içi boş bir kamış parçasıdır. Kimine göre biz müzik aletidir. Ama hepimiz biliyoruz ki ney Mevlana'nın bahsettiği gibi sedası ateş olan, aşk olan bizatihi kendisi sanat, hikmet, ahlak abidesi olan bir ilim çeşmesidir. Neyin sedası ateştir. "Hava sanma kimde bu ateş yoksa yazık ona" diyor. Neydeki o ateşi, aşkı göremeyen neyi sadece içinden nefes geçen bir kamış parçası olarak gören Hazreti Mevlana'nın da bahsettiği gibi kendisine yazık eder. O, neye, neyzene sanatçı demiyor diye ney ya da neyzen değerinden, sanatından bir şey kaybetmez" açıklamasında bulundu.

"DEDİKODULAR SÖYLENTİLER EFSANELER TWITLER FACEBOOK MESAJLARI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dedikodular, söylentiler efsaneler, Twıtler, Facebook mesajları, haber bültenleri ilim, tarih diye bizlere dayatılabiliyor. Milletimizin ve medeniyetimizin en çok ihtiyaç duyduğu şey aydın diktasına, vesayetine, yabancılaşmış ve milletini küçümseyen aydına bir projektör tutabilmektir. Genç, dinamik bir nüfusa sahip Türkiye olarak, geleceğe farklı bakabilmenin gayreti içindeyiz. Bölgesindeki tüm krizlere rağmen demokratikleşme alanında tarihi, önemli adımlar atıyoruz. Bunlar yetmez" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Güncelleme: 03.12.2014 14:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.