CHP'li İzmir Vekili Arıtman "Chp de Kadına Yer Yok"

İzmir eski Milletvekili Canan Arıtman, “CHP’de kadınlar oy toplar ama seçilme hakkını kullanamazlar” derken, Kadın Kolları eski Genel Başkan Yardımcısı Düriye Taşda, “Kadınları amele gibi çalıştırırlar ama listelerde yer vermezler” diyerek eleştiri de bulundu.

POLİTİKA 09.03.2019, 10:08 09.03.2019, 10:16
CHP'li İzmir Vekili Arıtman "Chp de Kadına Yer Yok"

CHP’nin yerel seçimlerde kadınlara listelerde yer vermemesi parti içintepkiye yol açtı. İzmir eski Milletvekili Canan Arıtman, “CHP’de kadınlar oy toplar ama seçilme hakkını kullanamazlar” derken, Kadın Kolları eski Genel Başkan Yardımcısı Düriye Taşda, “Kadınları amele gibi çalıştırırlar ama listelerde yer vermezler” diyerek eleştiri de bulundu.

Türkiye genelinde gösterilen kadın belediye başkan adayı oranı yüzde 4-5 civarında kalan CHP’de,

31 belediyenin bulunduğu İzmir'de de adaylık bekleyen partili kadınlar büyük hayal kırıklığı yaşadı. Sadece Karaburun ve Selçuk'ta kadın başkan adayı çıkaran CHP, Balçova'da da Mehmet Ali Çalkaya'nın adaylığı YSK tarafından düşürülünce yerine Çalkaya'nın eşi Fatma Çalkaya'yı aday yapmıştı. Bu durum partili kadınların tepkisine sebep oldu.


"CHP ARTIK,DERSİMLİ KEMAL'İN PARTİSİDİR"
Çarpıcı açıklamalarda bulunun CHP İzmir eski Milletvekili ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Canan Arıtman, Kılıçdaroğlu'nu sert bir dille eleştirerek, "Kılıçdaroğlu 8 Mart için 'Yoksullukta en büyük acıyı kadınlar çeker' buyurmuş. Ama bu eksik kalmış. Buna şunları da ilave etmeliydi: Yönetimindeki CHP'de en büyük acıyı kadınlar çeker. Onların CHP'de siyasete katılma hakkı yoktur. Partiye oy toplarlar ama seçilme hakkı kullanamazlar. CHP'de kadınları yok ediyorum. Tüzük, yüzde 33 kota koyar ama beni hiç bağlamaz. Kadınları harcar, çizer geçerim. En erkek egemen parti lideri benim" diye konuştu. CHP'nin artık kadınlara tüm insan haklarını veren Atatürk'ün CHP'si olmadığını belirten Arıtman, "Artık CHP Dersimli Kemal'in CHP'sidir. İşte yaşanılan gerçek budur. CHP'yi bu anlayıştan kurtarmak boynumuzun borcudur" dedi.


"CHPLİ KADINLARA AMELELİK YAPTIRILIYOR!"
CHP Kadın Kolları MYK üyesi ve Kadın Kolları eski Genel Başkan Yardımcısı Düriye Taş da, CHP'de artık kadının esamesinin okunmadığını ve kadınların partiden tamamen silindiğini belirterek Kılıçdaroğlu'nun 8 Mart açıklamasının büyük bir talihsizlik olduğunu vurguladı "CHP bu seçimde de listelerinde kadınlara gerekli yeri vermedi. CHP'de kadınları seçim dönemlerinde amele gibi çalıştırırlar, kapı kapı dolaştırıp, oy istetirler, bizi ön yüzleri olarak kullanırlar. Sonra da aday yapmazlar. CHP'de kadının adı yok. Belediye meclis üyeleri listesine bakıldığında kadın oranı çok düşük. CHP'de kadın sadece alanlarda amele, seçilecek yerde ise sözü yok" diye konuştu.

Yorumlar (0)