07 Ağustos 2015 Cuma 12:29
CHP'li Gök KPSS'deki merkezi yerleştirme kadrolarını Başbakan'a sordu

ANKARA, () - CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, KPSS'deki merkezi yerleştirme kadrolarını Meclis gündemine taşıdı. Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, "Yaklaşık 3,5 Milyon adayın girdiği KPSS sonuçlarına göre merkezi yerleştirmeye sadece 3.850 kadro bırakılmış olmasını doğru ve yeterli midir?" diye sordu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclis'e sunduğu soru önergesinde, "Halen bazı kurumlarda uygulanmakta olan yazılı ve/veya sözlü sınav ile personel alımı yapılmak suretiyle KPSS'den yüksek puan alan adayların yerine, sözlü sınavda başarılı sayılan adayların atamasının yapılıyor olması, KPSS'ye hazırlanmış ve yüksek puan almış binlerce adayın mağduriyetine neden olmaktadır. Bu bağlamda; Yaklaşık 3,5 Milyon adayın girdiği KPSS sonuçlarına göre Merkezi Yerleştirmeye sadece 3.850 kadro bırakılmış olmasını doğru ve yeterli buluyor musunuz? Bu eksikliğin giderilmesi için ne yapmayı düşünüyorsunuz? Yıllarca KPSS'ye hazırlanarak sınavda yüksek puan almış kişilerin hakkının yenilmemesi için sadece sözlü sınavlarla yapılan atamalar için iddia edilen muhtemel adam kayırmaların ve yakınları işe sokmanın son bulmasını sağlamak için almayı düşündüğünüz önlemler nedir? Örneğin; Merkezi Yerleştirme işlemlerinden çıkarılarak, diğer bakanlıklardan ve kuruluşlardan farklı olarak; Gümrük ve Ticaret Bakanlığının spesifik gümrük elemanı kadroları haricindeki bilişim elemanı, teknik personel, yardımcı hizmet personeli ve genel idare hizmetlerindeki diğer memur kadroları ile sözleşmeli personel pozisyonlarına sadece kurumsal sözlü sınavla, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü mühendis kadrolarına kurumsal yazılı ve/veya sözlü sınavla, Kamu kurum ve kuruluşlarının hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına yine aynı şekilde kurumsal yazılı ve/veya sözlü sınavlarla personel alınmasının objektif gerekçeleri nelerdir? Kişiye özel ilanları sona erdirmek suretiyle KPSS'ye girerek, Merkezi Yerleştirme için başvuranların mağduriyetine son vermeyi sağlayacak mısınız? Merkezi Yerleştirme kadro sayılarının arttırılması ve kadroların dağıtımında adaletli davranılması için hangi önlemleri alacaksınız? Sadece Öğretmen ve Sağlıkçılar değil bütün meslek gruplarının Merkezi Yerleştirme ile alımlarını sağlayacak mısınız? Merkezi Yerleştirmeden çıkarılan ve yazılı ve/veya sözlü sınav yöntemi ile memur alımı yapan kurumların durumunun yeniden incelenmesini sağlayarak uygulama sınavı ile spesifik kadrolar arayan kurumlar (örneğin Adalet Bakanlığı Katiplik kadrosu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrük Memurları gibi ) dışındaki diğer kurumların tekrar Merkezi Yerleştirmeye dahil edilmesi için ilgililere bir talimat verecek misiniz?" diye sordu.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.