17 Ocak 2014 Cuma 10:45
CHP İZMİR’DE 11 İLÇE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI  AÇIKLANDI

Yerel Seçimlerde CHP İzmir’in ilçe belediyelerinde başkan adayları kim olacak? sorusunun düğümü akşam saatlerinde 11 ismin kesinleşmesiyle çözülmeye başlandı. İki gün boyunca Genel Başkan Kılıçdaroğlu önderliğinde toplanan MYK toplantısında belirlenen isimler PM’nde onaylandıktan sonra açıklandı.

İzmir'de Cumhuriyet Halk Partisi'nin yerel seçimlerde hangi isimlerle yarışacağı dün yapılan Merkez Yürütme Kurulu ve sonrasında Parti Meclisi toplantılarında 11 ismin kesinleşmesiyle sonuçlandı. Son iki gününü aday belirleme çalışmalarına ayıran CHP MYK yoğun bir çalışma sonrasında aralarında İzmir'in de bulunduğu pek çok şehir için adaylarının bir kısmını kesinleştirdi. Önceki gün 5 saat sürdüğü ifade edilen toplantının ardından dün sabah saatlerinde başlayan ve öğlen saatlerinde sona eren MYK toplantısında İzmir'e mesafe olarak uzak ilçeler görüşüldü. Öğleden sonra başlayan Parti Meclisinde de bu isimler akşam saatlerinde kesinleşti.

30 Mart sabahı ilçelerde CHP bayrağını dalgalandırmaya devam ettirmek için kesinleştirdiği 11 ismi belirleyen CHP, bir çok ilçede eski başkanlarla devam etme kararı alırken Torbalı'da eski başkan İsmail Uygur’un yerine İl Genel Meclisi üyesi Ufuk Yörük'ü aday göstermeye karar verdi. CHP bugüne kadar 910 belediye başkanının ismini netleştirdi. Bunun 170'i Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Ayrıca MYK 'da Gaziemir için adı geçen İzmir Eski Baro Başkanı Sema Pekdaş'ın Parti Meclisi toplantısında isminin konuşulmadığı öğrenildi. İzmir ve diğer illerde adayları açıklanmayan ilçeler için çalışmaların süreceği ve Şubat ayında tüm isimlerin kesinleşeceği öğrenildi.

MYK ve PM sonrası kesinleşen isimler ve kısa özgeçmişleri ise şöyle;

Bergama Mehmet Gönenç


09 Aralık 1970 tarihinde Bergama'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde yükseköğrenimini tamamladı. Ticaret ile uğraştı2003 yılında kısa adı BEGİAD olan; Bergama Genç Sanayici ve İşadamları Derneği'nin başkanlığına seçildi ve bir yıl bu görevi yürüttü. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi listesinden, Bergama Belediyesi meclis üyeliğine seçildi. Beş yıl Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı.2009 yerel seçimlerinde Bergama Belediye Başkanlığı'na seçildi.

Beydağ Süleyman Vasfi Şentürk

1959 Beydağ doğumlu S.Vasfi Şentürk Ankara Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesini kazanarak, okulun Radyo ve Televizyon bölümünden 1981 yılında mezun oldu.

1984 yılından itibaren Beydağ da ticaret yaşamına başladı. CHP Beydağ İlçe Teşkilatı kurucu üyeliği ve üç yıl boyunca ilçe başkanlığı görevini yürüttü.ADD ve onbeş yıla yakın bir süreyle de Halk Eğitim Koruma Derneği Başkanlığı görevini üstlendi. 29 Mart 2009 seçimlerinde Beydağ Belediye Başkanlığına seçildi.

Foça Gökhan Demirağ

11 Ağustos 1973 tarihinde Foça'da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. 2004 - 2009 yılları arasında Foça Belediye Başkanlığı görevini yaptı. 2009 yerel seçimlerinde yeniden Foça Belediye Başkanlığı'na seçildi.

Güzelbahçe Mustafa İnce

1965 İzmir doğumlu. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu. 2002-2007 yılları arasında İzmir Ziraat Odası’nda ikinci başkan olarak yönetimde bulundu. 1991 yılından bu yana CHP Güzelbahçe İlçe Örgütü üyeliği, 1999 Yerel seçimlerinde Belediye Meclisi üyeliği aday adaylığı yaptı.2004 yerel seçimlerinde Güzelbahçe Belediye Meclisi üyeliğine ikinci sıradan seçildi.2009 yerel seçimlerinde Güzelbahçe Belediye Başkanlığı'na seçildi.

Kemalpaşa Rıdvan Karakayalı

24.01.1958 yılında İzmir Kemalpaşa'da doğdu. İzmir Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi bölümünden mezun oldu. Öğretmenlik görevini Türkiye’nin değişik illerinde sürdüren Karakayalı 2005 yılında emekli olarak Cumhuriyet Halk Partisine üye oldu. 2005 yılında Kemalpaşa, Torbalı, Gaziemir Sınav Dershaneleri kurucusu ve kurucu temsilcisi olarak görev yaptı.2009 yerel seçimlerinde Kemalpaşa Belediye Başkanlığı'na seçildi.

Kınık Süleyman Kaya

29.08.1961 Kınık doğumlu olup ilk ve orta öğretimini Kınık ilçesinde tamamladı.


Anadolu üniversitesi iş idare bölümü mezunu. İzmir ili Kınık ilçesinde 1988 yılından itibaren serbest mali müşavirlik yapmakta olup 2004 yılı mali idareler seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisinden aday olarak Belediye başkanı seçildi. 2009 Mali idareler seçiminde aynı partiden aday olarak 2. dönem belediye başkanlığını kazanarak görevine devam ediyor.

Seferihisar Tunç Soyer

1959 yılında Ankara'da doğdu ve çocukluğundan itibaren İzmir’de yaşadı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Kolej'de "Uluslararası İlişkiler" ve diğeri Dokuz Eylül Üniversitesi'nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak iki yüksek lisans yaptı.2003 yılında Avrupa Birliği'nden İzmir'e temin edilebilecek mali kaynaklar konusunda hazırladığı raporunu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'ya sundu ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı.

2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası'nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer, uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve tüm coğrafi bölgelere yayılmasını sağladı.

Selçuk Vefa Ülgür

04.06.1961 yılında Selçuk’un Şirince Köyü’nde doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Selçuk’ta tamamladıktan sonra 21 Mayıs 1979 yılında Selçuk Lisesi’nden mezun oldu.1984-1994 yılları arasında CHP Gençlik Kolları Başkanlığı ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Esnaflığın yanında tarım ve hayvancılıkla da uğraştı. 2009 yerel seçimlerinde Kemalpaşa Belediye Başkanlığı'na seçildi.

Torbalı Ufuk Yörük

CHP Belediye Başkan Adayı Ufuk Yörük 1961 Torbalı doğumlu, çiftçi bir ailenin çocuğu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1986 yılından bu yana CHP üyesi. 2004 yerel seçimlerinde İzmir İl Genel Meclisi üyeliği görevini başarıyla yerine getirdi. Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD)’ta yöneticilik yaptı. EXPO 2015 kurucu başkanlığını yaptı. 2009 yerel seçimlerinde Torbalı Belediye meclis üyeliği ve İzmir Büyükşehir Belediye meclis üyeliği görevlerine seçildi. Evli ve 2 çocuk babası olan Ufuk Yörük 30 Mart 2014 seçimlerinde CHP Belediye Başkan adayı olarak ilan edildi.

Ödemiş Bekir Keskin

CHP Belediye Başkan Adayı Bekir Keskin 1956’da Ödemiş’te doğdu. Evli ve iki çocuk babası. Ödemiş İstiklal İlkokulu, İzmir Maarif Koleji (BAL) ve Ödemiş Lisesi’nde okudu. ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. İyi derecede İngilizce ve temel düzeyde Arapça biliyor. Uluslararası Müşavir Mühendislik, Finansal Analiz, Bilgisayarlı Muhasebe, Otomasyon Sistemleri, Proje Yönetimi ve İnsan Kaynakları gibi alanlarda ulusal ve uluslararası eğitim sertifikaları bulunmaktadır. 1988’den bu yana aktif üyesi olduğu CHP’de İlçe Yönetim Kurulu üyeliği dahil değişik görevlerde bulundu. 1988’den 1997’ye kadar Ödemiş’te serbest elektrik mühendisi olarak çalıştı. Küçük Menderes Ovası’nda birçok zirai sulama amaçlı trafo ve elektrik şebekesi kurdu. Ödemişspor, Ödemiş Halkevi ve çeşitli sivil toplum örgütlerinde yöneticilik yaptı. 1997’den bu yana İstanbul’da, Ankara’da uluslararası düzeyde işler yapan şirketlerde enerji grup başkanlığı, üst düzey yöneticilik ve çeşitli ülkelerde enerji ve çevre sektörlerinde yöneticilik yapmıştır. ABD, İngiltere, Almanya, Libya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İran, Türkmenistan ve çeşitli Orta Doğu ülkelerinde çalıştı. 20’yi aşkın ülkede proje yürüttü.

Menemen Tahir Şahin

CHP Belediye Başkan Adayı Tahir Şahin 1959 yılında Menemen’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Menemen’de tamamladı. Evli ve 2 çocuk babası olan Başkan ŞAHİN, 1999 yılına kadar Benzin İstasyonu işletmeciliği yaptı. İlçe siyaseti içerisinde yer aldı. CHP’de İlçe Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 

Saat 21:00 sularında Parti Meclisi toplantısı sona erdi. Bir sonraki Parti Meclisi toplantısının ise Şubat ayının başında yapılacağı kaydedildi.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.