01 Ağustos 2015 Cumartesi 15:45
CHP heyeti Diyarbakır'da, Gürsel Tekin: HDP'nin kapatılması kabul edilemez
GÜNEYDOĞU'da tırmanan olayları araştırmak amacıyla CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin başkanlığında oluşturulan heyet, Diyarbakır'da incelemeler yaptı. Heyetin görüştüğü esnaf, çatışmaların sonlandırılmasını ve barış gelmesini istedi. CHP'li Tekin, "Barış ve kardeşlik ve yangını söndürmek için buradayız. HDP'nin kapatılmasını kabul etmemiz ise mümkün değil" dedi.

CHP'nin bölgede artan olaylarının araştırılması için TBMM'ye verdikleri önergenin Ak Parti ile MHP oylarıyla reddedilmesinden sonra oluşturduğu Genel Sekreter Gürsel Tekin başkanlığındaki Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Ankara Milletvekili Şanal Sarıhan, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka bulunduğu heyet Diyarbakır'da ilk olarak CHP İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Gürsel Tekin, toplumsal barış için çalışacaklarını anlatırken şunları söyledi:

"Türkiye'de nerede sorun varsa bu sorunlara kayıtsız kalmayıp yerinde inceleyen bir siyasi parti olarak geçmiş dönemlerde olduğu gibi bugünde özellikle son günlerde yaşanan terör ve savaşın Türkiye'ye maliyetinin ne kadar yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. CHP olarak parlamentoda 350 milletvekili millet iradesiyle seçilmiş insanları kendilerine dert edinip ve sorunların kaynağıının, sıkıntılarının nerede olduğunu araştıracak bir komisyonun oluşturulmasını isterdik. Ama ne yazık ki bu komisyon oluşturulamadı. Diyarbakır'dayız ve Diyarbakır'ın yanı sıra bölgede olup bitenler hakkında bilgiler alacağız."

"TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN HAZIRIZ"
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gürsel Tekin, bölge ile ilgili hassasiyetlerinin yeni olmadığını anlattı. Tekin, baştan itibaren özellikle Ortadoğu coğrafyasında başlayan bu süreçten itibaren CHP tavrının ne kadar net olduğunu bütün dünyanın bildiğini kaydederek şöyle dedi:
"Bütün dünyanın bildiğini AKP'nin bilmemesi mümkün değildir. Elbette bizim vazgeçilmez temel unsurumuz bu savaşı ortadan kaldırmaktır ve çürümüş dış politikayı yeniden inşaa etmektir. Bu bizim olmazsa olmazlarımızdan bir tanesidir. CHP olarak defalarca burda en sıkıntılı dönemlerde bile defalarca toplantılar yaptık. Sayın Genel Başkanımız Sivil Toplum Örgütleri ile bir araya geldi. Bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi için, toplumsal barışımızın bozulmaması için yapılması gereken ne varsa CHP olarak bunu yapmaya hazırız."
Tekin, 2011 yılında benzer sürecin olduğu dönemde Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun o dönem Başbakan olan Erdoğan ile görüştüğünü kaydederek şöyle devam etti:

"2011'de genel başkanımız, sayın Erdoğan'ın o dönemdeki nezaketsizliğine rağmen AKP genel merkezinde kendisiyle görüşerek barışçı sürecin başlaması ve sorunun çözülebilmesi için katkı sunacağını ifade etmiştir. Ne yazıkki bütün çabalarımıza rağmen iktidar partisi bu taleplerimizi reddetti. Buna karşı CHP kayıtsız kalmadı parlamentoda barış sürecinin sağlıklı yürüyebilmesi için 22 maddelik kanun teklifi veren tek siyasi partiyiz. Dünkü hassasiyetlerimizi bugünde aynen devam ettiriyoruz."

Tekin, Suruç'taki canlı bomba eyleminden sonra CHP'li arkadaşlarının hazırladığı raporun kamuoyuna yansıdığını bildirirken, "Bir ana muhalefet partisinin yapabilecekleri ancak bunlardır. Onun ötesinde parlamento dışında bizim fazla başka gücümüzün olmadığını herkes bilsin., Ama, bütün bu gücümüzü CHP olarak barışın halıcı hale gelebilmesi için ciddi çaba sarf edeceğiz" dedi.

"HDP'NİN KAPATILMASI KABUL EDİLEMEZ"
HDP'nin kapatılması açıklamalarına da değinen Gürsel Tekin, Türkiye'nin benzer süreçten 1980'li 1990'lı, yıllarda geçtiğini, bunların yeniden tartışılmasının bile demokrasi ayıbı olduğunu kaydederek, "Bunu kabul etmemiz mümkün değildir ve CHP olarak elbette bunu sonuna kadar reddedeceğiz. Böyle bir şeyin parlamentoya gelmesini kabul etmek bile mümkün değildir" dedi.
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin bir grup milletvekiliyle, Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu ise bir başka grup milletvekiliyle Dağkapı semtinden tarihi Hasanpaşa hanına kadar esnafı ziyaret etti. Tekin, Hasanpaşa hanında, Enis Berberoğlu ise Tarihi Ulu Cami önünde bulunanlarla bölgedeki son olayları konuştu. Gürsel Tekin büyük bir çuvalı yerde sürükleyerek çöp toplayan 6 yaşındaki Hasan Fidan'ı yanına çağırarak sohbet etti. Tekin'in görüştüğü esnaf ve yoldan geçen vatandaşlarla sürekli onu durdurarak bölgedeki şiddet olaylarının son bulmasını ve barış istediklerini dile getirdi.

Bir esnaf, son olaylardan sonra CHP'ye umut bağlamaya başladıklarini anlatırken, "Bölgede size karşı bir sıcaklık var bunu değerlendirin" demesi üzerine Tekin, "Umut olmak için buradayız. Bizim için bu coğrafyanın önemi çok büyük. Bizim şöyle bir şansızlımız var. Biz tabii geç anlaşılıyoruz. 2011 yılında söylediklerimize nihayet bugün bütün siyasi partiler bizim dediğimize geldi. HDP de AKP de bizim dediğimiz noktaya geldi. Biz CHP yöneticileri olarak içimizde barışı öyle bir içselleştirmişiz ki, çocuklarımızın adı barıştır, özgürlüktür. Barışın ne kadar anlamlı olduğunu biz çok iyi biliriz . Ama belki biz kendimizi anlatamadık. İnşallah elbirliğiyle bu belayı ortadan kaldıracağız" dedi.

"KİMSE ÖLMESİN"

Gürsel Tekin ve beraberindekileri yolda durduran bir kişi, bölgedeki herkesin sıkıntılı olduğunu anlatırken, "Hepimizin sizden ricası bu ortamın düzelmesine yardımcı olmanızdır. Bu yangını söndürün. Bu insanların ölmemesi için polisler de vatandaştır. Fakir ailelerin çocuklarıdır, bizim insanlarımızdır. Gençlere acımıyorlar mı? zengin aile çocuğu polis olur mu? İnsanların ölmesini isteyen insan insan değildir. Ben Kürdüm bu ülke için her şeyi yaparım, yanlız ben Türk değilim. Her gün insanlar ölüyor. Hiç bunları görmüyorlar mı? Bu topraklarda yıllardır kan akıyor gençler ölüyor. Polisin zırhlı araçlarla gezmesini niye isteyelim. İnsanlar artık uyanmışlar. Kimse artık saf değil. Bu ateşin sönmesi için çaba sarf edin" dedi.

Tekin ise 'Yangını söndürmek' için Diyarbakır'da bulunduklarını kaydederek, "Hiç kimsenin çocuğu ölmesin. Ne zenginin ne fakirin hiç kimsenin ölmesin. Bu ölümlerin olmaması için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Hiç merak etmeyin" dedi.
Gürsel Tekin'in sohbet ettiği bir ayakkabı boyacısı ise Ak Parti'nin zulmü altında olduklarını iddia ederken, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlık sistemi getiremedi diye bütün çocuklarımız hapishanededir. Çocuklarımız Kürt olduğu için hapse konuyor. Bize destek verin yeter artık" dedi. Gürsel Tekin, "hiç merak etmeyin" diyerek karşılık verdi.

"DİYARBAKIR TERÖRİST DEĞİL"
Gazi Caddesi'nde milletvekilleriyle birlikte bir şerbetçinin önünde duran Gürsel Tekin "Şerbetle serinleyelim. Bu şerbet barış şerbeti olsun" dedi. Girişinin yan duvarında Irak'taki Kürt liderler Molla Mustafa Barzani oğlu Mesut Barzani, KYB lideri Celal Talabani, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Dersim İsyanının lideri Seyit Rıza, Said-i Nursi, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, sanatçı Ahmet Kaya, Mahsum Korkmaz, Kemal Pir resimlerinin işlendiği kilimlerin satıldığı tarihi Hasan Paşa hanında dinlenenlerle de görüşen Gürsel Tekin'in yanına gelen bir kadın "Diyarbakır'a geldiniz umarım iyi gördünüz. Umarım Diyarbakır'ın terörist olmadığını da gördünüz. Diyarbakır terörist değildir. Halk barış istiyor. Buraya gelmeniz inşallah barışa vesile olur. Biz bunu istiyoruz" dedi. Gürsel Tekin ise, "Diyarbakır hiç terörist olur mu? öyle şey olur mu? Biz de barış için buradayız" cevabını verdi. Gürsel Tekin ve beraberindekiler daha sonra Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ile görüşecekleri otele geçti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.