CHP'den imzasını çeken kişilerin listesi çıktı! İzmir'den o isimler ne söyledi?

CHP'den imzasını çeken kişilerin listesi çıktı! İzmir'den o isimler ne söyledi? CHP'de olağanüstü kurultay için toplanan imza sürecinde önce imza veren sonra imzasını çeken 31 ismin listesi ortaya çıktı. Listede İzmir'den yer alan 3 isim konuştu.

CHP'den imzasını çeken kişilerin listesi çıktı! İzmir'den o isimler ne söyledi?

CHP 'de 24 Haziran seçimleri sonrası olağanüstü kurultay yapılmasını isteyen parti içi muhalifler delegelerden imza toplayarak Genel Merkez'e teslim etmişti. Partiden yapılan açıklamada imza sayısının kurultay için yeterli olmadığı belirtilmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde, 24 Haziran seçimleri sonrası olağanüstü kurultay yapılmasını isteyen parti içi muhalifler, delegelerden imza toplayarak Genel Merkez'e teslim etti. Ancak CHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada toplanan imzalardan 569'unun geçerli olduğu, 31 delegenin de imzasını geri çektiği vurgulanmıştı. Bu nedenle de kurultay yapılmayacağı duyurulmuştu.

Delegeler arasındaki Kayseri Milletvekili Çetin Arık ile Bursa Milletvekili Erkan Aydın'ın, yönetim tarafından seçim öncesi İyi Parti'ye gönderilen 15 vekil arasında yer aldığı öğrenildi.

İmzasını geri çeken 31 delegenin isimleri şöyle:

1- Kemal İrez (Ankara)
2- Hüseyin Çiçek (Sivas)
3- Orhan Gümüş (İstanbul)
4- Betül Duman (Eskişehir)
5- Sema Yavuz (Eskişehir)
6- Yücel Zara (İstanbul)
7- Cansu Baykara (İzmir)
8- Aydın Paksak (Mardin)
9- Şemsettin Çelebi (Samsun)
10- Bekir Akıl (Şanlıurfa)
11- Muhsin Devrim Altıntaş (İstanbul)
12- Üstüner Karacaoğlu (Erzurum)
13- Canan Silen (İstanbul)
14- Özlem Kaya (Erzincan)
15- Ali Yılmaz (Gaziantep)

16- Ayşe Işık (Elazığ)
17- Mehmet Şerif Memioğlu (Bingöl)
18- Aygül Kılıç Başboğa (Mardin)
19- Mehmet Çaplık (Mardin)
20- Şerif Yılmaz (Kilis)
21- Erkan Aydın (Bursa Milletvekili) 
22- Çetin Arık (Kayseri Milletvekili) 
23- Kazım Çam (İzmir)
24- İsa Eser (Antalya)
25- Maruf Kızılağaç (Bitlis)
26- Eyyüp Kalkan (Mardin)
27- Özcan Yılmaz (Antalya)
28- Özkan Yalım (Uşak Milletvekili)
29- Nazan Dönmez (İzmir)
30- Mitat Şahin (Uşak)
31- Serpil Gülseven (Kütahya)

İZMİR'DEN 3 İSİM NE DEDİ?

CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Kazım Çam, CHP Ödemiş eski ilçe Başkanı Nazan Dönmez ve Cansu Baykara, yaşanan süreçte partinin tartışmaya açıldığını ve gelişmelerin kendilerini rahatsız ettiğini, bu nedenle de imzalarını geri çektiklerini söyledi.

Olağanüstü kurultay yapılması için önce imza veren, ardından imzasını geri çeken CHP Ödemiş eski ilçe Başkanı Nazan Dönmez, konuyla ilgili açıklama yaptı. İmzasını geri çekmesi için herhangi bir baskı ile karşılaşmadığını söyleyen Nazan Dönmez, kendi iradesi ile imza verdiğini, ardından gelişen olaylardan dolayı canının sıkıldığını ve bu nedenle imzasını geri çektiğini açıkladı. Yerel seçimler öncesi partide yaşanan gelişmelerin kendisini üzdüğünü belirten Dönmez, "Kendi irademle, hiçbir baskı olmadan, imzamı geri çektim. Doğal hakkımı kullandım. Başka bir şey aranmasın. Son süreçler hem Genel Merkez tarafından hem de Muharrem İnce açısından iyi yönetilmedi. Partimizin çok yıprandığını gördüm. Yerel seçimlere giderken de bu yaşananların doğru olmadığına karar verdim. Bu nedenle özgür iradem ile imzamı geri çektim" dedi. İmzasını geri çekmesinin ardından belediye başkanlığına aday gösterileceği yönünde bazı iddiaların ortaya atıldığı söyleyen Dönmez, "Böyle bir şey yok. Ben belediye başkanlığını düşünüyor olsaydım, ilçe başkanlığını bırakmazdım. Bundan sonraki süreçte torunlarımla vakit geçireceğim" diye konuştu.

''RAHATSIZ OLDUĞUM İÇİN GERİ ÇEKTİM''

Değişim istediğini belirterek sürecin başında imza veren CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Kazım Çam, bir süre sonra fikrini değiştirdi. O da kurultay için verdiği imzayı geri çekti. Başkan Çam, 'Değişim' dediğini ve imza verdiğini, ancak daha sonra partinin tartışmaya açıldığını, bunun rahatsızlık yarattığını belirterek, "Açıklamalar hoşuma gitmedi. Yaşananların bu süreçte partimize zarar vereceğini gördüm. Önümüzde bir yerel seçim var. Yerel seçimlere odaklanmalıyız" dedi. 24 Haziran seçim sonuçlarının yeterince irdelenmeden, partinin  tartışılır hale getirildiğini dile getiren Kazım Çam, yerel seçimlerin önemli olduğunu ve partinin tüm enerjisi ile bu seçimlere odaklanması gerektiğini ifade etti. Çam, şunları söyledi:

"Zaten kurultay zamanı gelecek. Ben rahatsız oldum. Bu işin bu kadar tartışılacağını kestiremedim. Rahatsız olduğum için, bu sürecin böyle gitmemesi için imzamı geri çektim. Herhangi bir baskı söz konusu değil. Ben işimde gücümde bir insanım. Partide bir bölünme görmeye başladım. 'İmzacılar, imzacı olmayanlar' diye bölünmeler yaşanmaya başladı. Bunlar hoş şeyler değil. Hepimiz partiliyiz ve partimizin kazanması için çalışıyoruz. Bu sürecin bitmesi ve yerel seçimlere gidilmesi daha önemli. Bu nedenle imzamı geri çektim."

"DEDİKODULAR RAHATSIZ ETTİ"

CHP'de imzasını çeken bir diğer isim ise Cansu Baykara. Baykara, "Ortada baskı falan yok. Ne imzamı atarken ne de geri çekerken herhangi bir baskı ile karşılaşmadım. Sadece bazı söylentiler beni rahatsız etti. Sanki bir pazarlığa oturmuşum gibi algı yaratıldı. İmza verdikten sonra, bazı ayrıcalıklar elde ettiğim tarzında dedikodular yapıldı. Bu da beni rahatsız etti. Aslında değişimden yanaydım ancak söylentiler beni rahatsız etti o nedenle imzamı geri çektim" dedi.

YORUM EKLE