CHP'den bir istifa daha! 32 yıldır görevdeydi...

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, 31 Mart'taki yerel seçimlerde aday gösterilmemesi üzerine CHP'den istifa etti

POLİTİKA 15.02.2019, 20:31
CHP'den bir istifa daha! 32 yıldır görevdeydi...

Saka, 65'inci yaşı için düzenlenen doğum günü partisine katıldıktan  sonra istifa dilekçesini Edremit Adalet Sarayındaki İlçe Seçim Kuruluna sundu.

Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kamil Saka, 1987'den beri  üst üste 7 dönemdir belediye başkanlığı yaptığını söyledi.

Ara vermeksizin 32 yıldır belediye başkanı olduğunu belirten Saka,  "1972 yılında üye olduğum Cumhuriyet Halk Partisinden şu an itibariyle istifa  etmiş bulunuyorum. Önümdeki siyasal yaşamımı bir başka partide devam  ettireceğimden dolayı partiden ayrıldım." dedi.

CHP ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kamil Saka, şunları  kaydetti:

"Bugün CHP'yi yönetenlerin hemen hemen hiçbirinin CHP'nin kapısından  bile geçmediği dönemlerden beri ben, Cumhuriyet Halk Partisi üyesiyim. 12 Eylül  sürecinde Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Başkanı olduğum için oldukça  uzun bir süre gözetim altında oldum. 12 Eylül'den sonra Cumhuriyet Halk Partisi  ortaya çıkmadan önce Sosyal Demokrasi Partisinin (SODEP) arkasından Sosyal  Demokrat Halkçı Partinin kurucu üyesi olarak görev yaptım. Daha sonra Cumhuriyet  Halk Partisinde değişik görevlerde bulundum. Uzun yıllardan beri de Cumhuriyet  Halk Partisinin Türkiye'deki en uzun süreli belediye başkanlığı görevini  yapıyorum."

Saka, Edremit'te 5 yıl önce yapılan ön seçimlerde 11 adayın arasında  en fazla oyu alarak CHP'nin belediye başkanı adayı olduğunu hatırlatarak, şöyle  devam etti:

"Edremit tarihinde ilk defa Cumhuriyet Halk Partisinden belediye  başkanı oldum. Oldukça başarılı bir belediye sürecinden sonra nedenini bilmediğim  bazı şeylerden dolayı aday yapılmadım. Bir tek şey öğrenmek istedim, neden? Neden  aday yapılmadığımın söylenmesini istedim. Bunu bile söylemeye tenezzül etmediler.  Adeta 'kullanılıp atılmış mendil parçası' gibi telefonlarıma bile cevap  vermediler. Buna Sayın Genel Başkan ve başkan yardımcıları da dahil. Demek ki  istenmediğim bir parti. İnanıyorum ki Cumhuriyet Halk Partisi yeniden ana  köklerine döndüğünde, yani Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi olduğunda partide  yerimiz devam edecektir."

Yorumlar (0)