01 Ekim 2016 Cumartesi 20:13
Başbakan Yıldırım’dan Lozan açıklaması

Yıldırım, TBMM'nin 26. Dönem 2. Yasama Yılı dolayısıyla Meclis Başkanı  İsmail Kahraman'ın verdiği açılış resepsiyonunda gazetecilerin sorularını  yanıtladı.

Olağanüstü hal uygulamasının uzatılıp uzatılmayacağına yönelik soru  üzerine Yıldırım, "Olağanüstü hal vatandaşa değil, olağanüstü hal Meclis'e ve  hükümete, vatandaşa her şey olağan." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik  Kurulu toplantısında OHAL uygulamasının 3 ay daha uzatılması tavsiye kararı  alındığını anımsatan Yıldırım, pazartesi günü Bakanlar Kurulunun Cumhurbaşkanı  Erdoğan başkanlığında yapılacağını, kararın burada görüşüleceğini ve hükümet  olarak Meclis'e OHAL'in uzatılması için talepte bulunacaklarını söyledi.

Mevcut OHAL kararının bitmesini beklemeye gerek olmadığını ifade eden  Yıldırım, "Karar günü gelmeden Meclis'e gelecek ki vakti geçmeden gerekli  çalışmalar yapılsın." diye konuştu.

Yıldırım, OHAL uygulamasının 12 ay olabileceği iddialarına ilişkin,  "OHAL'in 3 ay uzatılması yönünde tavsiye kararı var, bunun dışında başka bir konu  gündemimizde değil." ifadesini kullandı.

Yeni bir darbe kalkışması iddiaları üzerine de Yıldırım, "Yeni bir  kalkışma olur, bu gece olacak, yarın gelecekler...' Bunlar toplumda tedirginlik  oluşturmaya yönelik arkasında FETÖ ekibinin olduğu tezviratlardır. Bunu yapmak  suretiyle insanları huzursuz ve tedirgin etmeyi, toplumsal huzuru, barışı bozmayı  hedefliyorlar. Bunların itibara alınmaması lazım. Hükümetimiz, kurumlarımız  gerekli tedbirleri alıyor, böyle bir çılgınlık yapmaya kalktıklarında bu sefer 15  Temmuz'dan daha ağır fatura öderler." şeklinde konuştu.
Başbakan Yıldırım, siyasi parti liderleriyle de ihtiyaç duyulduğunda  her zaman görüşebileceğini vurgulayarak, "Konular, sorunlar görüşerek çözülür.  İnsanlar konuşarak anlaşır, diğer mahluklar da koklaşarak anlaşır. Onun için  görüşürüz, anlaştığımız konular olur, anlaşamayacağımız konular olur ama bir şeyi  unutmayacağız; milletin ali menfaati mevzu olduğunda ayrışmalar, anlaşmazlıklar  teferruattır." değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin seçimlerin tarihinin değişmesi konusunda anayasa  değişikliği çalışmasının olup olmadığı sorusuna Yıldırım, "Küçük anayasa  değişikliği konusu için 3 partiden görevlendirme yapıldı. Çok titiz çalışma  yapıldı, bu konu da gündeme geldi, görüşüldü ama henüz o madde bir sonuca  bağlanmadı. Önümüzdeki günlerde parti genel başkanlarıyla görüşme olunca bu konu  da dahil bütün anlaşılan, anlaşılması ihtimal dahilindeki maddeleri ele alacağız,  gerekli adımları atacağız." yanıtını verdi.

Lozan Anlaşması'na yönelik tartışmaların hatırlatılarak CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerinin anımsatılması üzerine Yıldırım,  şöyle konuştu:
"Türkiye Cumhuriyeti hem Osmanlı hem de Cumhuriyet döneminde  başarılarla dolu bir devlettir. Sevr mi, Lozan mı karşılaştırmaları anlamsızdır.  Bu millet Sevr'i asla kabul etmemiştir, Sevr yürürlüğe girmeyen bir anlaşmadır.  Sevr yürürlüğe girmiş olsaydı bugün Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet yoktu,  parselleyip bölüşmüşlerdi. Lozan'dan önce Türk milletinin İstiklal Harbi'nde  ortaya koyduğu kahramanlığı görmek lazım. Bir sözümüz var 'cephede kazanırız,  masada kaybederiz.' Lozan görüşmelerinin ilk etabında heyetimizin geri döndüğünü  biliyoruz. Sonra tekrar müzakereler yapılmış ve bir noktaya gelinmiş.

'Lozan zafer mi, hezimet mi?' bu tartışma tarihçiler arasında o günden  bugüne devam ediyor. Hatta o dönemde Meclis görüşmelerini açıp bakarsanız, Gazi  Mustafa Kemal'in Lozan'da gelinen noktayı beğenmediği, mutlu olmadığını ifade  ettiği sözleri göreceksiniz. Örnek mi istiyorsunuz Musul, Kerkük Misak-ı Milli  sınırlarındayken Lozan'da dışarıda kalmıştır. Boğazların özel bir idare  tarafından yönetilmesine razı olunmuştur. Hatay topraklarımızın dışında kalmış,  daha sonra 1939'da Anadolu topraklarına dahil edilmiştir. Boğazlar 1936 Montrö  Anlaşmasıyla ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin kontrolüne geçmiştir. Lozan  imzalandığında Samsun, Antalya limanlarının yönetimi bile bize bırakılmamıştır.  1926'da çıkardığımız Kabotaj Kanunu ile limanlarımızı da kendi hükümranlığımız,  yetkilerimizi elde ettik."

Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nun konuya ilişkin sözlerinde  ayrıştırıcı bir dil kullandığını vurgulayarak, "Lozan'ı ortaya koyup, Lozan  üzerinden siyaset yapmak Sayın Kılıçdaroğlu'na bir şey kazandırmaz. O defterler  açılınca üzüleceği çok şeyi göreceksiniz. Fevkalede ayrıştırıcı bir dil kullandı,  bunu da doğrusu tasvip etmek mümkün değil." dedi.
Kılıçdaroğlu'nun "biz ve onlar" ayrımı yapmasının fevkalede yanlış ve  mahsurlu olduğunu dile getiren Yıldırım, "Yenikapı ruhunun artarak devam etmesi  bugün milletimizin ve ülkemizin en fazla muhtaç duyduğu şeydir. Doğu ve  Güneydoğu'da yurdumuzun her köşesinde bölücü terör örgütüyle mücadele ediyoruz.  FETÖ küresel terör örgütüyle amansız mücadele ediyoruz, diğer yandan DEAŞ,  PYD/YPG örgütleriyle mücadele ediyoruz. Bu kadar mücadele içerisinde siyasette bu  ve buna benzer aykırı çıkışlar bu mücadeleye katkı sağlamaz. Ülkenin ve milletin  selameti için siyasi parti liderlerimizin çok daha birleştirici, uzlaştırıcı bir  dil kullanmalarını doğrusu önemsiyoruz." diye konuştu.
Başbakan Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın da Lozan  Anlaşması tartışmaları üzerine kullandığı ifadeleri "O da fırsatçılık yapmış."  sözleriyle değerlendirdi.

Yıldırım, kabine revizyonu iddialarını da yalanladı.

Bir soru üzerine Yıldırım, FETÖ'ye ilişkin olarak sürekli yeni  belgeler, bilgiler geldiğini ve bunların ABD'li muhattaplara gönderildiğini  belirterek, "FETÖ örgütü küresel, kapalı, kayıt dışı bir örgüt. Bunlarla  mücadelede de bir o kadar zorluklar var. ABD'deki muhattaplarıyla İçişleri,  Adalet bakanları sürekli temasta. Ellerinden gelen bütün gayretleri  gösteriyorlar." şeklinde konuştu.

Yıldırım, bir gazetecinin sorusu üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  yeni yasama yılı açılışında yaptığı konuşmada Avrupa Birliği ile vize  anlaşmasının bu yıl yürürlüğe girmesi gerektiğini hatırlattığını belirterek,  "AB'ye verdikleri sözlerin, taahhütlerin arkasında durmasını söyledi. Gayet açık  bir beyanat. Gelişmeleri görelim ne gerekiyorsa bizde onu yaparız."  değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.