25 Ekim 2013 Cuma 13:19
Başbakan Erdoğan'dan Asker Kaçakları Açıklaması

Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan askerlik süresi ile ilgili yapılan düzenlemenin bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandığı söyledi. Kısa dönem askerlikle ilgili herhangi bir değişikliğin olmadığını söyleyen Başbakan asker kaçakları ile ilgili de konuştu.

Erdoğan, " Er ve erbaşlar için 15 aydan 12 aya indiriyoruz. Bu düzenleme uzun dönem askerlik yapan er ve erbaşları kapsıyor. Kısa dönemdeki bu düzenleme kapsamıyor. Ama başka bir şey daha var. Bakaya kalmış 600 bin civarında bu ifadeyi kullanmak istemiyorum ama uygulamaları kaçak durumda olanlar var.  Bu konuda İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığımızın çalışma yaparak kaçak durumda olanları yakalayıp onları askerliğe teslim etmesi lazım." dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından önemli satır başları;

ASKERLİK SÜRESİ

Askerlik süresi ile ilgili yaptığımız çalışma tamamlandı. İmzalar atıldı. Düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayınlandı. Bize teklifleri talepleri gelmiştir. Biz olayı 1 Ocak olarak değerlendirdik. Biz bunu bütçe yılı ile orantılı olsun diye düzenledik. Er ve erbaşlar için 15 aydan 12 aya indiriyoruz. Bu düzenleme uzun dönem askerlik yapan er ve erbaşları kapsıyor. Kısa dönemdeki bu düzenleme kapsamıyor.

Ama başka bir şey daha var. Bakaya kalmış 600 bin civarında bu ifadeyi kullanmak istemiyorum ama uygulamaları kaçak durumda olanlar var.  Bu konuda İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığımızın çalışma yaparak kaçak durumda olanların yakalayıp onları askerliğe teslim etmesi lazım.

"YAN GELİP YATMAKLA CUMHURİYETÇİ OLUNMAZ"

Cumhuriyet bir zümrenin, bir kitlenin, bir grubun etnik kökenin değil bu topraklar üzerinde yaşayan 76 milyonun cumhuriyetidir. Bir kesim özellikle de elitler kendilerini cumhuriyetin yegane sahibi görmüş kendileri dışındakilere ikinci sınıf görmüştür. Cumhuriyetin 90. yıl dönümünde bizler de şu soruyu çekinmeden korkmadan o elitlere, o seçkinlere sorabiliyoruz. Sizi Cumhuriyetin tek ve yegane sahibi yapan nedir? Kendiniz dışındakilere parmak sallama hakkını nasıl buluyorsunuz? Cumhuriyetin tapusu 76 milyonun üzerine kayıtlıdır. Herkes her vatandaş eşit derecede bu cumhuriyete sahiptir. Kimse cumhuriyeti ben kurdum dayatması yapamaz.

Bu ülkenin diğer siyasi partileri uzaydan gelmemiştir. Kimse millete aptal deme, koyun deme hakkına sahip değildir. Bu millet uzaydan gelmemiştir. Kimse yoksulu, engelliyi, kadını, çocuğu dışlayamaz ona ikinci sınıf muamelesi yapamaz. Elitlerin siyaseti sürdürebilmek milli iradeyi saf dışı bırakmak için sanal düşmanlara ihtiyaçları vardır. Beceriksizliklerini sanal tehditlerle örtüyorlar. Cumhuriyet kavramının içini boşaltmakla kalmadılar. Milletimize de bedeller ödettiler. Yaşadığımız ayrımcılığın altında bu ötekileştirme vardır. Biz cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdık.  Biz kimseyle hesaplaşmıyoruz. Biz bu cumhura ve cumhuriyete neler kattığımızı anlatıyoruz. Yan gelip yatmakla cumhuriyetçi olunmaz. Niye rahatsız oluyorsunuz. Bizim bu cumhuriyet ve cumhur için yaptıklarımız ortada. Peki siz ne yaptınız?

"CHP'DE YOL YAPTI AMA..."

Bunlar yolsuızluk yaptılar biz yol yaptık farkımız bu. Ama kimsenin hakkını yemeyelim. CHP'de yol yaptı özellikle 1940'larda CHP'nin yaptığı yolları milletim unutmadı. Yol vergisi adı altında dünyada örneği olmayan vergi toplayarak amacına aykırı şekilde millete zulüm yaşattılar 19-60 yaş arası erkekten yol vergisi aldılar. Vergi veremeyenleri çalışmak zorunda bıraktılar. Arabası olan zenginden de aynı miktarda para istediler. Bunlar yol yapacağız diye insanlara kıydılar. Şimdi çıkmışlar vekilleri ile bizim yol inşaatlarında dozerlerin önüne geçiyor polislere saldırıyorlar. Yol yapmak için ağaç taşıyamazsınız derler ama insana kıymayı meşru görürler. Adının cumhuriyet olması rejimi adil hale getirmez. Cumhuriyet ile demokrasi birbirini tamamlayan unsurlardır.

"HODRİ MEYDAN"

Tarihte seçimle işbaşına gelen diktatörler olmuştur. Türkiye demokraside, seçim sisteminde olgunluğa erişmiştir. Şuanda bizi diktatörlükle suçlayanlara hodri medyan diyorum. 5 ay sonra seçimler var. Bizi vesayet kurmakla suçlayanlara hodri meydan diyorum. Buyursunlar bu diktatörü sandık yoluyla indirsinler. Sandığa inancımızı kaybetmedik. Millet bize git derse tereddüt etmeyiz millet bize kal derse millet dışında odak karşısında boynumuzu eymeyiz. Sandık namustur. Ey CHP zihniyeti önce tarihini oku. Kara tarih. 1947'de olduğu gibi sandık namustur. Kimin ne meselesi varsa sandıkta halledilir. Eline taş, molotof almakla demokrasi olmaz. Sandıktan çıkan karara herkes boyun eğmek zorundadır.

"ÇÖZÜM SÜRECİ BİTMEMİŞTİR"

Cumhuriyet demokrasi ile güçlenmiştir. Cumhuriyetimizi güçlendirmeye bir beraber görmeye devam edeceğiz. 11 yılda cumhuriyetimizin kazanımlarına yenilerini ekledik. Bu cumhuriyeti korumaya devam edeceğiz. Reform kararlığımızı sürdüreceğiz. Çözüm sürecini sonlandırma gayreti içerisnde olanlara da sesleniyorum. Çözüm süreci bitmemiştir devam etmektedir.

Yaklaşık 1 yıldır Doğu ve Güneydoğu huzurun, barışın ikliminde geleceğe umutla bakıyor. Kepenkler kapanmıyor, anneler ağlamıyor, ocaklara ateş düşmüyor. O kuş uçmaz dağlar sakinleri, turistleri ile buluşuyor. Biz bölgedeki baharın kalıcı olmasını ifade etmiştik. Silahların sustuğu şiddetin ortadan kalktığı ortamda her sorunu çözüme kavuşturuyoruz. Bölge halkı da Türkiye'de barış va bahar ikliminin tadını almıştır.

Kürt kardeşlerime sesleniyorum. Gelin bu oyunu bozalım. El ele omuz omuza beraber koşalım. Bölgedeki yeni durumun birilerini rahatsız ettiğini görüyorum. Birilerinin tedirgin olduğunu görüyoruz. Özellikle terör üzerinden Türkiye'de siyaset mühendisliği yapanların işsiz kaldığını görüyoruz. Biz gerilimin tarafı olmayacağız. Tehditlere boyun eğmeyeceğiz.Milletimizle birlikte hareket etmeye devam edeceğiz.

YEREL SEÇİM UYARISI

Basit lobi faaliyetleriyle aday belirleme oyunlarına müsaade etmeyeceğiz. Ehliyet ve liyakat sahibi kimse, kim temsile layıksa bu isimler gelmeli. Bu dava millete hizmet sevdasıdır. Her birimiz bu hassasiyet içinde hareket edeceğiz. Toplumda kimin karşılığı var, bunu değerlendirmeliyiz.  

BU HABER HAKKINDA Kİ GÖRÜŞLERİNİZİ LÜTFEN ALTTAKİ YORUM BÖLÜMÜNE BELİRTİNİZ...

Son Güncelleme: 25.10.2013 13:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.