Başbakan Davutoğlu: Türkiye İsrail'e muhtaçtı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Aydın'da AK Parti İl Kongresi'nde konuştu.

POLİTİKA 17.01.2015, 13:46 17.01.2015, 23:28
Başbakan Davutoğlu: Türkiye İsrail'e muhtaçtı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

AYDIN İSTİKLALİN OMURGA ŞEHRİ OLACAK
Biz de AK Parti olarak çıktığımız siyasi yolda hep istiklal bilinci ile hareket ettik. Kim ne derse desin dünyanın her yerinde milletimizin gururunu korumaya devletimizin izzetini korumaya ve albayrağımızı dünyanın her yerinde onurla dalgalandırmaya devam edeceğiz. Bundan hiç şüphemiz yok. Aydın'ın sağlam ellerde, efelerin ellerinde olduğunu biliyoruz gözümüz arkada değil. İnşallah önümüzdeki seçimlerde efelerimiz öyle bir ayağa kalkacak ki inşallah Aydın yine istiklalin de demokrasinin de omurga şehri olacak.

TÜRKİYE, İSRAİL'E MUHTAÇTI
2002 Türkiye'si bir İMF memuruna hesap vermek zorunda olan bir Türkiye idi. Türk Lirası'nın 6 sıfırla değerinin kalmadığı bir yıldı. 2002 yılı ve geçmiş yıllarda Türkiye Cumhuriyeti devleti, onurlu milletin aziz devleti kendi tankını yenilemek için tamir etmek için İsrail'e muhtaçtı. Eğer ecdad görseydi biz bu vatanı bu duruma düşsün diye kurtarmadık derdi. O aziz şehitler şimdi aramıza gelseler her halde derlerdi ki görmek istediğimiz Türkiye bu. Hiç kimseye boyun eğmeyen Türkiye Cumhuriyeti devleti bu. Değil bir IMF memuru, inşallah bütün insanlık Türkiye Cumhuriyeti devleti ve AK Parti ile gurur duyacak.2023'TE KENDİ SAVAŞ UÇAĞIMIZI YAPACAĞIZ
İstiklalimizin sembolü dedim. Geçen hafta Savunma Sanayi İcra Komitesi'ni topladım. 2002'de tanklarını bile tamir etme acizliği olan Türkiye, bugün kendi savaş uçağının ön tasarım aşamasına gelmiş ve 2023'te kendi savaş uçağını yapan güçlü ve kudretli Türkiye Cumhuriyeti var. O zaman efeler yola çıktığında eski tüfekleri vardı ama onurları ile ayaktaydılar. 2002'ye geldiğimizde Türkiye'de bir AK Parti devrimi yaşandı. Millet Ak PArti'de buluştu, başını kaldırdı ayağa kalktı bir daha oturmamak üzere, durmamak üzere. İşte yeni Türkiye bu. Kimseye hesap vermeyecek, herkesten hesap soracak yeni Türkiye bu. Yine, Türk Lirası'nın paramızın değersiz hale geldiği 2002 ile bugünü karşılaştırın bugün küresel krize rağmen dünyanın yükselen ekonomik gücü haline gelmiş bir Türkiye var.

DÜNYANIN 6. ÜLKESİYİZ
İstiklaliniz ancak ve ancak kendi silahınızı yaparsanız, paranız değerli olursa, vatandaşlarınızın dünyada her yerde başı dik olursa güçlü olur sağlam olur. Geçen hafta Berlin'de kardeşlerimizle buluştum. Binlerce gurbetçi kardeşimiz. Berlin'de çok büyük salonu doldurdular. Aydın'da gördüğüm şevk onur kararlılık Berlin'de de vardı. Dünyada en çok yerinde bayrağını dalgalandıran 6. büyük ülkeyiz. Biraz önce gençlerimizin vurguladığı gibi İslam dünyasında ve dünyanın her yerinde insanlık onurunu temsil ediyoruz. Biz nerede olursak olalım başımız diktir, bayrağımızın arkasında duruşumuz sabittir. Bir an bile tereddüt etmeden bu onur için her türlü fedakarlığı yaparız.

PEYGAMBER'İMİZE HAKARET EDENE SESSİZ DURMAYIZ
Ajanların ortaya çıkarmaya çalıştığı fitneleri engellemek için söylediğimiz gibi, dünyanın hiç bir yerinde Hazreti Peygambere hakaret edene sessiz durmayız. Hazreti Peygamber'in onuru, bütün bir insanlığın onurudur. O alemlere rahmettir. Hiç bir şekilde taviz de vermeyiz, sessizde kalmayız. Malesef o efelerin istiklal aşkı ile yola çıkan o efelerin manevi geçmişine hakaret edercesine o karikatürler yayınlandı ve buna kim sahip çıktı CHP sahip çıktı. Bizim prensibimiz bellidir şiddete ve teröre karşı çıkarız ama hakarete göz yummayız. Hazreti Peygamberin ve onun eshabının onurunu korumak için de her yerde sesimizi yükseltiriz ve yükselteceğiz.

ŞİŞLİ'Yİ BİLE YÖNETEMEDİLER
Vurmaya gerek yok zaten birbirlerine yeteri kadar vuruyorlar. Daha bakın biz iki ayda kaç biz kaç reform paketi açıkladık, Sayın Cumhurbaşkanımız ben kaç ülkeye gittik, kaç konuk ağırladık. CHP hala aynı konuyla uğraşıyor. Şişli'de bütün kirli çamaşırlar ortaya çıktı. Bir tek Şişli'de bakın neler yapmışlar. Seçimden önce adaydan kağıt almışlar kazansan bile istifa edeceksin. Bu nasıl bir seçim. Sayın inönü istifa etmeyince tehdit etmişler. O da onları tehdit etmiş. Sanki uluslararası bir mesele gibi Kılıçdaroğlu arabulucu tayin etmiş o da bulamamış. Gören de dünyanın en büyük krizi var sanır. Bir Şişli'yi idare edemeyen Türkiye'yi nasıl idare eder. Bırakın onlar birbirlerine vurmaya devam etsinler biz yolumuza devam edeceğiz. Kınayanın kınamasından, tehdit edenin tehdidinden korkmadan yılmadan yolumuza devam edeceğiz.

DAR AĞACINA YÜRÜMEK KONUSUNDA TEREDDÜT ETMEYİZ
Adnan Menderes'e manen söz verdim. Dedim ki ahirette mekanın cennet olsun. Sen şehitsin, senin emanetini korumak gerekirse senin gibi dar ağacına yürümek konusunda 1 saniye bile tereddüt etmeyecğiz. Birileri karşımızda ey Aydınlı gençler her biriniz Adnan Menderes'siniz, her biriniz demokrasiye sahip çıkacaksınız. Her bir Aydınlı Menderes'tir. Hedefimiz makamlarımıza mevkilerimize değer katan tek şey milletimize hizmet etmek, milletimizle birlikte tarihe ve geleceğe yürümektir. Adnan Menderes'in şehadetinden sonra bazı gruplar hiyerarşi tanımadan ordu geleneğine saygı göstermeden paralel cuntalar yapılar oluşturmuş, Adnan Menderes'i şehadete götürmüşlerse işte şimdi de benzer bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızda demokrasiyi korumak adına hiç tereddüt etmedik. Türkiye'de 12 yılda darbe ve milli iradeye dışardan müdahale oyunları bütünüyle bozulmuştur.

SİZLER, ŞEHİT BAŞBAKAN'IN EMANETİSİNİZ
Artık Türkiye'de kimse darbeyi bir siyasi sözcük olarak kullanmıyor. Geçmişte TSK içinde böyle paralel yapılar oluşması gibi cunta şeklinde 17-25 Aralık olaylarında bir başka paralel çete Türk demokrasisine darbe vurmaya kalktı. Milleti arkasına almadan, millete hesap vermeden bu ülkeye hükmetmeye kalktı. Ama hesap etmedikleri şey şuydu, bu kez karşılarında kaya gibi duran AK Parti kadroları var. Bu paralel çete arkasındaki iş birlikçileri, Türkiye'deki yandaşları, ki onu biliyorsunuz CHP'deki bir vekil Kılıçdaroğlu'na 12 soru sordu. Aydın milletvekili de 'Eskiden ordu vardı mütdahale edebilirdik şimdi o da kalmad' deme gafletini gösterdi. Şimdi de yüzsüzce gelip Adnan Menderes'in memleketi Aydın'dan oy istiyorlar. Şimdi biz milli iradeye sahip çıktık ve sahip çıkmaya devam edeceğiz. Siz, Adnan Menderes'in bize emanetisiniz. Nasıl demokrasi Şehit Başbakanımızın bize emaneti ise Aydın da bize emanettir sahip çıkacağız ve çıkmaya devam edeceğiz. Onun için Aydın'ın da demokrasiye daha güçlü sahip çıkma vaktidir.

HALK, KURULAN KUMPASI BOZDU
CHP ve muhalefet partileri Adnan Menderes'e yapılanlar gibi Sayın Cumhurbaşkanımıza, başbakanlığı döneminde kumpaslarla 'Dönemin Başbakanı' ifadesini kullandılar. Adnan Menderes milletimizin gönlünde demokrasi başbakanı olarak kaldı ve hep öyle kalacak. Adnan Menderes'e yapmak istediklerini yapmak istedikleri Recep Tayyip Erdoğan da bugünün Cumhurbaşkanı oldu, hamdolsun. Biz hiç bir şekilde milletimizin bize verdiği emaneti namerde teslim etmeyiz. Milletimizden aldığımız emanetten ötürü başka hiç bir merciye hesap vermeyiz. 12 Yıl içinde Aydın'a 10 katrilyon TL yatırım yaptık. Aydın Bereket şehridir, tarım şehridir sadece Türkiye değil dünyanın da en önemli tarihi eserlerinin bulunduğu şehirdir.

AYDIN'I HER ALANDA ÖNCÜ YAPACAĞIZ
Aydın'ı limanları ile bereketli toprakları ile Aydın'ın her köşesine gidip hizmet edeceğiz. Adnan Menderes'in bir dileği baraj Menderes Baraj'ını yapmak da AK Parti iktidarına nasip oldu. İnşallah Aydın'ın talebi olan çevreyolunu da tamamlayıp sizin hizmetinize açacağız. 116 km'lik bölünmüş yolu 341 km'ye çıkardık. İstiyoruz ki Aydın tarımda da öncü olsun, turizmde de öncü olsun, sağlıkta da öncü olsun ilimde de öncü olsun. Aydın'a daha bir çok müjde ve hizmet ile gelmeye devam edeceğiz, kucaklaşmaya devam edeceğiz.

Sabah

Yorumlar (0)
30°
açık