05 Ekim 2015 Pazartesi 15:49
Başbakan'dan sert açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Habertürk ekranlarında Veyis Ateş'in  sorularını yanıtladı.


 İŞTE BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMASINDAN SATIR BAŞLARI:


(Rus savaş uçaklarının ihlali) Türkiye Cumhuriyeti hava sahası Türk Silahlı Kuvvetleri'nin denetimindedir. Kim olursa olsun angajman kurallarımız bellidir. Etrafımızda krizler yaşanıyor. Bu ortamda Türkiye'nin tedbir halinde olması lazım. Tavrımız çok açık. Kim sınırlarımızı ihlal ederse önce uyarırız, dostça uyarırız. Hangi ülke olursa olsun.

Rusya'ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduk. Türk sınırlarına bir daha müdahalelerde bulunulmaması gerektiği söylendi. Türkiye sınırlarına saygılı olduklarını, sehven olduklarını ifade ettik. Türkiye’nin anjagman kuralları geçerlidir. TSK talimatlandırılmıştır. Suriye’de Türkiye’nin sınırı ihlali dışında Rus uçaklarının Suriye içinde masum halkın toplandığı yerleri bombaladığı iddialar var. Suriye Rusya’nın değil ama Türkiye’nin komşusu. Türkiye’nin sınırları ihlalini dost düşman kimseye tavsiye etmeyiz. Türkiye ile ilişkileri olan Rusya dikkat eder, bize bildikleri budur.
Suriye krizi dün başlamış değil. 4 yıldır biz BM Güvenlik Konseyi üyesini harekete geçirmeye çalıştık. Türkiye her şeyi denedi. 4 yıl sonra herkesin muhasebede bulunması lazım.

IŞİD’e karşı müdahale ise hep berber verelim. Ama halka karşı rejimin yanında durmak ihlal yapılan yerler sınır bölgeleri IŞİD, DEAŞ yok ılımlı muhalefet var. DEAŞ’ın bulunduğu bölgede operasyonlar yapılmıyor. Bu konuda Rusya ile kanallarımız açık. Gerekenleri konuşuyoruz. Umarım yanlış tutumlardan vazgeçerler.

YSK'DAN SANDIK TAŞIMAYA RET

Çıkan karar saygılıyız ama bu doğru olduğu anlamına gelmez. Bir takım zaafler ortaya çıksa da gereken önlemleri alırız.

Bizim doğru olmadığımız karardır. Kritik dönemde bir yetki aşınması söz konusudur. Doğru olmadığına inandığımız karardır.

Hükümet olarak Türkiye’nin her yerinde tedbir alırız. Karar böyle olmasa idi halkın sisteme güvene artardı. Daha rahat sandığa giderdi.

VAATLERE KAYNAK TARTIŞMASI

Biz ne dersek halk bu gerçekleşebilirdir der. Biz bir şey söyledik mi hesap, kitap yapıp söyleriz. Kaynak tartışması açabilirler. Biz verdiğimiz sözü yaparız, kaynağını da buluruz. Hesaplara göre taahhütlerimizin maliyeti 19 milyar TL civarında GSMH’mızın yüzde 1’i nispetinde. CHP ve MHP’nin 150 milyar TL civarında.

ALEVİLERE AYRI BAŞLIK AÇILDI

Anadolu İslami geleneğine bir kurumsallaşma imkanı olmalı. Alevi geleneği Sunni geleneğinin karşıtı değildir. Alevi geleneğinin kurumsal özelliğinin korunması lazım. Cemevlerinin hukuki statüye kavuşmayı için kanunlara değişiklik yapacağız. Alevi vatandaşlarımızın sorunlarını tek tek çözeceğiz.
Dede geleneğinin yaşaması için alınması gereken tedbirleri alacağız. Bu gelenekleri yaşatmak zaaf değil, güçtür. İrfanı öldürerek, paraya mahkum ettik. İnsanların derinlemesine yaşacağı mekanları yok ettik. Şimdi bunları doğru yerlerde tanımlayacağız.

MERAL EKŞENER’E ADAYLIK ÖNERİLDİ Mİ?

Adaylık teklifi gitmedi. Bizden Meral Akşener’e bakanlık teklifi gitti. Bakanlık teklifini yaparken devlet tecrübesini esasa aldım. Sayın Akşener çok değerli devlet tecrübesi olan hanımefendidir.

“BAHÇELİ HATASINI KEŞFETMİŞ”

1 Kasım’a 7 Haziran’daki tablo çıkmasın diye gidiyoruz. Bu sefer 7 Haziran’a göre farklı tablo çıkacak tek başına iktidar olacağız.

Nihayet Bahçeli hatasını keşfetmiş. 7 Haziran’dan sonra MHP’ye iktidara ortak olma şansı olmuştu. Bahçeli açıklamaları ile kapıyı kapattı. Buna rağmen gittik. O, CHP ile konuşun dedi. İlk görüşmemizde söyledi. Biz hükümet olmayı düşünmüyoruz dedi. MHP seçmeni ki çok duyarlı seçmendir. Biz halkın kapısını çalmışız. Halk bizi kimseye muhtaç etmeyecek. Bahçeli reddettiği teklif ile karşı karşıya kalacak.

PROMTERSİZ KONUŞMA

Promter üzerine çalışmış değilim. Bu ilk tecrübeydi. 2.5 saat konuşmada doğaçlama yaptığınızla muhattabınızla başka bir ilişki kuruyorsunuz. Bunlar araçtır. Abartmamak lazım. Kullanılmasını da kullanılmamasını da abartmamak lazım. Promter nihayet araç, muhteva ve zihin önemli.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Öğretmen atamaları, ne kadar atarsanız atayın daha fazla talep geliyor. Eğitim fakültelerini yeniden yapılandırma kararı aldık. Öğretmenlerimizin hem özlük haklarını hem de kapasitelerini arttırmak için çalışma yapıyoruz. Benim ilkokulda iki öğretmenim vardı. Müzeyyen ve Fitnat hanım. Müzeyyen öğretmenimin bana yazmış olduğu 1 sayfalık metin var bu metni hep okurum. Öğretmenlik enm kutsi görevlerden biridir. Öğretmen arz ve talebi arasında bşr uyum bulmak zorundayız. Bir öğretmen akademisi kuracağız. Öğretmen atamalarını yapacağız, ihtiyaç olursa şubatta da yaparız. Önemli olan, doğu ve güneydoğuya öğretmen gönderdikten bir süre sonra batıya atama istiyorlar. Öğretmenlerimiz doğuya atandığında bunu bir yük gibi görmemeli. Bu ulvi bir görevdir. Her mesleğe girenin o mesleğin sonuçlarına katlanması lazım.

"BEYANNAMEMİZ AYNI ZAMANDA HÜKÜMET PROGRAMI OLACAK"

2 Kasım'da hükümet kurma görevi aldığımızda. Hükümet kuralı haline dönüşecek olan beyanname. Biz bunu yazarken beyannamenin aynı zamanda hükümet programı olacak şekilde yazıyoruz. 288 sayfa bir hükümet programı bu. Bunun içinde söz verdiğimiz hususları yerine getirmezsek halk 2009'da bizden hesap sorar, hakkıdır.

ŞIRNAK'TA TARTIŞILAN FOTOĞRAF

Türkiye demokratik hukuk devletidir. Terörle mücadele ederken bütün memurlarımızın uyması gereken temel demokratik kurallar var. Bu bahsi geçen terörist polislerimize roketatarla saldıran bir kişi. Öldürülen bir terörist de olsa cesedi bu şekilde bir muameleye maruz bırakılmasını kesinlikle doğru bulmayız. O kişi hukuka teslim edilir cezası öyle verilir. Resmin çekiliş biçimi, videoya alınması, provakatif anlamda yansıtılıyor. Aylardır şehit veren mücadele yürüten emniyet birimlerimize gölge düşürmesine izin veremeyiz. Bu bütün güvenlik birimlerimize mal edilemez. Roketlerle küçüçük çocukları parçalayan yol kesme mayınlamalarda 60 yaşındaki Makbule hanımı, 12 yaşındaki Fırat'ı katleden bir örgütten bahsediyoruz. Kimse bu insanları masum göstermeye çalışamaz.
Son Güncelleme: 05.10.2015 15:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.