Bakan Soylu: Karanlık ve karmaşık bir yapı ile karşı karşıyayız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Buradaki siyasi mücadele, sadece PKK güdümündeki HDP ile yapılan bir mücadele değildir. Burada mücadele ettiğiniz güçler, matruşka gibi birbirinin içinden çıkan, biri diğerini gizleyen, örten, 'bitti, sonuna geldik, hepsi bu kadar' dediğimizde bir başka boyutuyla karşımıza çıkan, karanlık ve karmaşık bir yapı ile karşı karşıyayız." dedi.

POLİTİKA 03.12.2018, 00:03
Bakan Soylu: Karanlık ve karmaşık bir yapı ile karşı karşıyayız

Toplu açılışlar ve temel atma törenine katılmak üzere kente gelen  Soylu, Merkez İmam Hatip Ortaokulu'ndaki programın ardından AK Parti İl  Başkanlığını ziyaret etti.

Burada partililere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını  ileten Soylu, parti olarak bölgede verilen mücadeleden herkesin farkında olduğunu  ve takdir ettiğini söyledi.

"Şurası çok nettir. Buradaki siyasi mücadele, sadece PKK güdümündeki  HDP ile yapılan bir mücadele değildir. Burada mücadele ettiğiniz güçler, matruşka  gibi birbirinin içinden çıkan, biri diğerini gizleyen, örten, 'bitti, sonuna  geldik, hepsi bu kadar' dediğimizde bir başka boyutuyla karşımıza çıkan, karanlık  ve karmaşık bir yapı ile karşı karşıyayız." diyen Soylu, "Aslında sadece burada  değil, tüm Türkiye olarak bu yapıyla karşı karşıyayız ve uzun yıllardır karşı  karşıyayız. Normal bir hal midir bir ülkenin gelişme için attığı her adımda,  demokrasi adına attığı her adımda, hep aynı şeyleri yaşaması. Hep aynı itirazları  duymak, hep korkutulmaya çalışılmak, hep aynı çatışmaları yaşamak normal midir?  Tekrarlayan askeri darbeler ve yapanlara bir şey olmaması." ifadelerini kullandı.

"HEPSİNİN DIŞ BAĞLANTILARI VAR VE BU BAĞLANTILAR HEP AYNI ÜLKEYE ÇIKAR"

Soylu, darbelerin, suikastlerin, Çorum ve Maraş olayları ile yıllar  sonra aynı senaryoyla sergilenen gezi olaylarının hep aynı mahfillerle  bağlantısının olmasının tesadüf olmadığını vurguladı.

"Mesela tesadüf müdür, Adnan Menderes'e yapılanların, Demirel'e,  Erbakan'a, Ecevit'e, Özal'a ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'a, yani milli duruş  gösteren her lidere yapılması." diyen Soylu, şöyle konuştu:

"Mesela normal midir, Türkiye'de yıllardır anarşi gruplarının, terör  gruplarının bir şekilde var olabilmesi. Hepimiz siyasetle uğraşıyoruz, iyi kötü  uluslararası hukuktan anlarız. Normal midir, bir ülkenin bütün uluslararası iade  anlaşmalarına taraf olmasına rağmen iade taleplerinin hep reddedilmesi. Cinayet  işlemiş, Türkiye'de doğrudan suikaste karışmış, tetik çekmiş, devletin kırmızı  bültenle aradığı adamlara ve kadınlara, Avrupa'da oturum hakkı verilmesi, çadır  mahkemesi gibi mahkemelerde beraat etmesi  normal midir? Siz şurada bir eğitim  derneği falan kursanız, yurt dışından, Avrupa'nın ortasından, binlerce kilometre  öteden, açlıktan ölecek olsanız size bir lokma ekmek vermeyecek adamlar sizin  derneğinize durup dururken 1 milyon avro para gönderir mi? Bu adamlar Batman  bilmem ne derneğine milyon avrolar gönderdiler, bu normal bir hal midir? Yine  normal midir ki yıllardır bu ülkede darbeler yapılır, hepsinin dış bağlantıları  var ve bu bağlantılar hep aynı ülkeye çıkar. Elbette ki hiçbiri normal değildir,  hiçbiri sıradan değildir."

"KİMİSİ SİLAH VERİYOR, KİMİSİ PARA VERİYOR, KİMİSİ HUKUKSAL KORUMA VERİYOR"

Karşılarında sadece HDP'nin olmadığını, HDP'yi açtıklarında içinden  PKK, PKK'yı açtıklarında YPG'nin çıktığını bildiren Soylu, şunları kaydetti:

"Onları açıyorsunuz istihbarat örgütleri var, Batı var, ABD var.  Kimisi silah veriyor, kimisi para veriyor, kimisi hukuksal koruma veriyor. Her  devlet elbette ki kendi insanının menfaatini gözetecektir. Ama ülkesinden  binlerce ötede, sınır komşusu değil, arada denizler okyanuslar varken  vatandaşlarının menfaatlerini koruduğunu kim iddia edebilir ki? Açık açık 'Eğer  benden silah almazsanız dünyayı terörize ederim, silah alım anlaşmalarını benimle  yapmazsanız o silahları teröristlere bedava verir, üzerinize salarım. Ama benden  silah alanların her türlü cinayetine, hukuksuzluğuna göz yumarım' diyen bir  anlayış bugün dünya siyasetine, ülkelere tahakküm etmek istemektedir. Bütün  bunlar, güya çok stratejik adımlar, çok küresel planlar. Ama aslında dünyadaki  meseleleri bir türlü çözemiyorlar. Paraları var, teknolojileri var ama gelinen  noktada büyük bir başarı hikayesi yok."

Fransa'nın Paris kentinde "sarı yelekliler" diye bir eylem olduğunu ve  Paris'in günlerdir alev alev yandığını hatırlatan Soylu, yaşanan hadiselerin  Sarkozy yönetimi altında yine yaşandığını söyledi.

Benzer olayların 2017'de Hamburg'da, Obama döneminde Amerika'da  yaşandığına da değinen Bakan Soylu, şöyle konuştu:

"Paris, bir süre önce terör saldırılarına maruz kalmadı mı, evet. Ohal  ilan edildi, ordu bir yıl sokaklarda gezinmedi mi, evet.  Berlin'de kamyonla  terör saldırıları yaşanmadı mı, evet. Silah ve para verdikleri PKK, Avrupa  uyuşturucu pazarının yüzde 80'ini elinde tutmuyor mu, evet. Avrupa'nın göbeğinde  haraç toplamıyor mu, insan ticareti yapmıyor mu, evet. Demek ki bu politikalar  başarılı değil.  Demek ki 'Terör ve şiddeti Orta Doğu'ya yıkalım, onlar uğraşsın,  biz sefamıza bakalım politikası' kimseye bir fayda getirmiş değil. Avrupa,  medeniyet oluşumu noktasında başarılı değil. AK Parti Ağrı il teşkilatı olarak,  siyasi faaliyetinizi Ağrı'da yapıyor olabilirsiniz ama bilin ki bunu sadece Ağrı  için yapmıyorsunuz. Benim dün gittiğim Sudan için de yapıyorsunuz."

"BELEDİYELERİ ÖZGÜRLEŞTİRİNCE TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ŞAH DAMARINI KESTİK"

31 Mart 2019'da yapılacak seçimlere değinen Soylu, 2015 yılından beri  çok önemli seçim süreçleri yaşadıklarını aktardı.

Sadece seçimleri değil Türkiye'nin kaderi üzerinde etki eden  süreçleri, zor günleri de atlattıklarını söyleyen Soylu, şunları kaydetti:

"Ve çok büyük, çok tarihi bir dönüşüme hep beraber imza attık.  Teşbihte hata olmaz, AK Parti ile beraber Türkiye, toprak yoldan asfalta  çıkmıştı. Bugün ise Cumhurbaşkanlığı hükümet modeli ile birlikte artık otobana  çıktık. Şimdi bu otobanda hızla gitme zamanıdır. Doğu ve Güneydoğu illerimizdeki  teşkilatlarımız olarak işiniz hem zor hem kolay. İşiniz zor çünkü belediyeleri  özgürleştirince,  terör örgütünün şah damarını kestik.   Şimdi örgüt tükeniyor.   Dolayısıyla tekrar dirilebilmek için belediyeleri yeniden ele geçirmek  istiyorlar. Yeniden eski tahakkümünü kurmak istiyor. Bunun için her türlü tehdidi  ve baskıyı, her türlü oyunu ortaya koymaya çalışacaklardır. Ama öte yandan işiniz  düne göre biraz daha kolay. Çünkü görevlendirme yaptığımız belediyeler gerçekten  iyi çalıştılar. Önemli hizmetler ortaya koydular. Toplam 7,5 milyar liralık  yatırım yaptık."

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜ SAHADA SÜREKLİ DÖVÜYORUZ"

Görevlendirme yapılan belediyelerin yaptığı çalışmaları anlatan Soylu,  bu kapsamda Ağrı'daki çalışmalardan örnekler verdi.

"Bununla birlikte terör örgütünü sahada sürekli dövüyoruz." diyen  Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Geçen gün ailesinin gözü önünde şehit edilen Jandarma Binbaşımız  Arslan Kulaksız'ın katilini etkisiz hale getirdik. Eskidendi o 'vururum, dağa  kaçarım' günleri. Artık bütün şehitlerimizin tek tek hesabını soruyoruz. O  dağlarda saklandıkları her taşın altına bakıyoruz. Yaz kış operasyon yapıyoruz.  Jandarmamız, polisimiz, güvenlik korucularımızla beraber sürekli operasyon  halindeyiz. Teknik kapasitemiz, personel kapasitemiz, moralimiz yüksek ve en  önemlisi bu işi bitirmeye olan inancımız ve kararlılığımız yüksektir. Kandil'deki  ahlaksızlar, artık örgüte eskisi gibi eleman bulamıyorlar. Bunlar insan değil  hayvan hayvan. Bir köye giriyorlar. Adamı evden çıkarıyorlar ve karısına günlerce  tecavüz ediyorlar. Bunların meclisteki o sözde savunucuları da sabah akşam kadın  haklarından bahsederler. Başınıza geçsin bütün bunlar. Yazıklar olsun size."

"TÜRKİYE'YE ZARAR VERECEKLER YA HEPSİ SUSPUS OLMUŞLAR"

"13-14 yaşındaki çocukları dağa kaçırıyorlar. Orada tecavüz edip,  taciz edip, ondan sonra bir daha annesine, babasına geri dönecek yüz bırakmamak  için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar." diyen Soylu, konuşmasını şöyle  sürdürdü:

"Onlarca, yüzlerce böyle ifade var. 'Ben HDP binasına gittim, beni  orada ikna ettiler', 'Ben bir festivale gittim, beni orada zorla kaçırdılar',  'Beni okulda arkadaşım ikna etti partiye götürdü, oradan dağa götürdüler'. Hani  demokrasi. Hadi Batı bunlara bir söz söylesene. Almanya'sı, İngiltere'si,  Amerika'sı, hadi bunlara bir şey söyleyin. Hani insan haklarınız nerede kaldı?  Ama Türkiye'ye zarar verecekler ya hepsi suspus olmuşlar. Bu çifte standart  onların da yüzlerini açığa çıkarmaktadır. Örgüte kasım ayında sadece bir kişi  katıldı. 2018 yılı boyunca da toplam 95 kişi örgüte katıldı. 150 kişiyi  sadece  ikna yöntemiyle dağdan indirdik. Artık size düşen, yarından tezi yok, var  gücünüzle bu hizmetleri, bu farklılığı, bu huzuru ve en önemlisi   barış ve refah  içindeki geleceği  anlatmaktır. Biz hala bu işlerle, bu ruh hastası kafalarla  uğraşmamalıyız. Bunların çoluk çocuğu nasıl dağa kaçırdığını, hangi  ahlaksızlıkları ortaya koyduklarını, anne babaları nasıl ağlattıklarını  anlatmaktan çekinmeyin, bir an bile geri durmayın."

"BU İŞ SADECE BELEDİYE BAŞKANI SEÇME MESELESİ DEĞİLDİR"

Partililere, çalışmalarını yaparken bir siyasi mücadele olarak konuya  bakmamaları gerektiği uyarısında bulunan Soylu, mücadelenin bir vatan mücadelesi  olduğunu söyledi.

"Malazgirt'te,  Çanakkale'de ne yapılmışsa, sizin yarından itibaren  yapacağınız  seçim çalışması aynı şekilde olmalıdır." ifadelerini kullanan Soylu,  sözlerini şöyle tamamladı:

"Aynı imana, aynı inada, aynı adanmışlığa sahip olmalıdır.  Bu iş  sadece belediye başkanı seçme meselesi değildir. Çocuklarımızın Kandil'deki ruh  hastalarının eline düşmemesi meselesidir. Evlatlarımızın terörist değil, doktor,  mühendis olması meselesidir.  Bu milletten toplanan vergileri, birilerinin  utanmadan, sıkılmadan dağdaki teröristlere erzak alıp belediye arabasıyla  göndermemesi meselesidir. Recep Tayyip Erdoğan her gece ikiden önce nasıl  yatmıyorsa, hangi düşünceyle, hangi dertle, hangi davayla sabahlara kadar  çalışıyorsa, işte sizler de bizler de öyle çalışacağız.  Ve inanıyorum ki bu  seçim, çok farklı bir seçim olacaktır.  Artık sırtını terör örgütüne yasladığını  söyleyen o partiye,  sandıkta milletin tokadını atmanın şimdi tam sırasıdır."

AK Parti ziyareti sonrası yeni yapımına başlanan belediye hizmet  binasını inceleyen Soylu, daha sonra Cumhuriyet Caddesi'nde esnaf ziyaretinde  bulundu.

Burada esnafın ikram ettiği mısır ve tatlıyı tadan Bakan Soylu,  ardından Ankara'ya gitmek üzere Ahmed-i Hani Havalimanı'na geçti.

Yorumlar (0)