01 Şubat 2014 Cumartesi 13:57
Akılları karıştıracak anket!
Türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 18 - 19  Ocak 2014 tarihlerinde, TÜİK verilerine göre  Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 192 ilçede bunlara bağlı 210 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 2.646’sı kadın ve 2.646’sı erkek toplam 5.292 katılımcıyla, hanede yüz yüze görüşme metoduyla bu araştırmayı Gezici Araştırma kendisi için yapılmıştır.

Örneklemin seçilmesinde, çok aşamalı – tabakalı – tesadüfi yöntem, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise, cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır.

Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir.

Araştırmanın hata payı güven sınırları içerisinde  % 1,2’dir.

Çalışmanın yürütüldüğü 36 il şöyledir;

Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kahramanmaraş Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak. AKP’ye oy verenlerin % 38’i Abdullah Öcalan ile MİT’in PKK Konusun’da görüşmelerini onaylamıyor.AKP’ye Oy verenlerin % 47’si, BDP ye oy verenlerin % 72’si PKK’nın silah bırakarak sınır dışına çıkacağına inanmıyor.AKP Seçmenin % 65’i, BDP Seçmenin % 67’si, CHP Seçmenin % 88’i ve MHP Seçmenin %80’nı Başkanlık sistemine karşı. Halk Başkanlık sisteminin otoriter yönetim olacağı görüşünde. AKP Seçmeninde hane geliri ve eğitim seviyesi yükseldikçe evet cevapları artmaktadır.

Halkin % 62.3’ü Yargıya güvenmiyor, AKP’ye oy verenlerinde % 27’si yargıya güvenmiyor. SORU: Sizce Hükümetin Başarılı mı?HÜKÜMET BAŞARILI MI ?

Evet, başarılı 34.2
Ne başarılı, ne başarısız 21.7
Hayır, başarısız 44.1
TOPLAM 100.0


Erkekler Hükümeti genel ortalamanın üzerinde başarısız bulmaktadır.

18 – 27 yaş arası genç seçmenler yüksek oranda Hükümet başarısız demiştir.

Eğitim düştükçe Hükümet başarılı, yükseldikçe başarısız cevapları hızla artmaktadır.

Hükümet Ege, Akdeniz ve Marmara’da genel ortalamanın üzerinde başarısız, Karadeniz ve İç Anadolu’da ise başarılı bulunmaktadır.


Soru : Türkiye’nin 1 yıl sonrasını ekonomik olarak nasıl görüyorsunuz, tahmininiz nedir, daha mı iyi, daha mı kötü bir yıl, yoksa aynı mı olacak ?


EKONOMİK GİDİŞAT NASIL?

Daha iyi 27.2

Aynı 20.6

Daha kötü 52.2

Toplam 100.0AKP’ye oy verenlerin % 36’sı daha kötü olacak görüşünde, BDP’ye oy verenlerinde % 65’i daha kötü olacak görüşünde.


 
Soru : Sizin aileniz AKP iktidarı döneminde zenginleşti mi?


ZENGİNLEŞTİNİZ Mİ?

Fakirleştik 46.7

Değişmedi 38.9

Zenginleştik 14.4

Toplam 100.0
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ugur.yahsi.338@facebook.com 2014-02-01 14:45:31

bir işci çalışanı kredi ile ev alacak cesareti kendinde buluyorsa ve bankadan da bu kredi eskisi gibi değil .de hemen onaylanıyorsa bundan iyisi daha ne olsun.bu memlekette her zaman geçerli kural vardır kötünün iyisi ni buldunmu oyunu vereceksin.şimdiye dekte bundan iyisi varmı tartışılır