04 Ekim 2015 Pazar 13:33
AK Parti'nin seçim vaatleri

İlk vaadin yeni anayasa olduğunu kaydeden Davutoğlu, cemevlerine hukuki statü verileceğini de duyurdu. Seçilme yaşının 18'e inmesi, gençlere sınırsız, ücretsiz internet imkanı, kendi işini kuracak gençlere, proje getirmesi karşılığında 50 bin lira karşılık destek vaatleri de beyannamede var. Davutoğlu, emekliye yeni zam yapılacağını, asgari ücretin 1300 TL'ye çıkarılacağını da söyledi.

Konuşması sırasında bir genç Davutoğlu'nun yanına gitmek istedi. Başbakan "Bırakın gelsin" dedi. Kürsüye çıkan genç Davutoğlu'na sarıldı. Başbakan ise "Gelen bir gençse, aşkla geliyorsa onun önünde durulur mu birlikte yürünür. Bana doğru gelen gençlere hiçbir zaman hayır demedim" diye konuştu.Ardından, "Ama tabi bundan hareketle herkes buraya doğru yürümesin" diye espri yaptı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasını gerçekleştireceği platformun arkasına dev ekran kurulurken, arka fonda da "Huzur ve İstikrarla Türkiye'nin Yol Haritası" ifadesinin yer aldığı görüldü. Salon girişlerinde de "İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte" yazılı afişler dikkati çekti.

KÜRSÜYE ÇIKTI, BAŞBAKAN'A SARILDI

Başbakan konuşma yaparken bir genç Davutoğlu'nun yanına gitmek istedi. Davutoğlu, "Bırakın gelsin" dedi. Kürsüye çıkan genç de Davutoğlu'na sarıldı. Başbakan ise "Gelen bir gençse, aşkla geliyorsa onun önünde durulur mu birlikte yürünür. Bana doğru gelen gençlere hiçbir zaman hayır demedim" diye konuştu.

Ardından, "Ama tabi bundan hareketle herkes buraya doğru yürümesin" diye espri yaptı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşması şöyle:

-Vaatlerimiz halkımızın her kesimine dokunacak.

'BÜYÜMEYİ ESAS ALAN BİR BEYANNAME'

Biz milletimizin umudu olarak iktidara geldik. Her şey bir umutla başladı. AK Parti halen umudun, istikrarın, milletle yürümenin adresidir.
AK Parti Beyannamesi, insan onurunu esas alan, reformcu bir beyannamedir. Bu beyanname, diğer partilerin beyannameleri ile değil, G-20 üyeleri ile bile kıyaslandığında gelecek için reform vadeden tek beyannamedir. Bu beyanname yerli, yenilikçi, kapsayıcı, büyümeyi esas alan bir beyannamedir. Bu beyanname, Türkiye'yi üst orta gelir grubundan yüksek gelir grubuna taşıyacak bir beyannamedir. Bu beyanname, güven ve istikrar kazanımlarımızı koruyan bir beyannamedir. Bu beyanname, halkı önceleyen, halkla birlikte karar verilmiş bir beyannamedir. Bu beyanname, değişim ile sürekliliği birlikte sağlayan, hesabı kitabı son derece iyi yapılmış bir beyannamedir. Bu beyanname, insanı ve toplumu esas alan, halkımızın ihtiyaç ve taleplerine göre hazırlanmış bir beyannamedir. Bu beyanname, insan hayatının tamamına dokunan bir beyannamedir. Bu beyanname, bütün vatandaşlarımızı birinci sınıf vatandaş kılacak bir beyannamedir.

"Beyannamemiz 3 bölümden oluşuyor" diyen Davutoğlu, beyannamede yer alan maddeleri açıkladı

YENİ ANAYASA

-İlk olarak yeni bir anayasa vaadediyoruz.Temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınacak. Birinci reform Anayasadır.Beyannamemizin asli özelliği demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin hayata geçirilmesidir.

AYRIMCILIK ZEMİNİ BİTECEK

-Başta istihdam, iskan ve eğitim sorunları olmak üzere, bütün toplum kesimlerinin ve Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne hız vererek her türlü ayrımcılık zeminini ortadan kaldıracağız. Bu ülkede hiçbir vatandaş, ait olduğu kültür, etnik ve mezhebi geçmiş dolayısıyla tahkir edilemeyecek, dışlanamayacak, ötekileştirilemeyecek, hepsi devletin başının üzerinde olan vatandaşlar olarak en saygın konuma oturtulacak."

YENİ SİYASİ PARTİLER KANUNU

-Askeri dönemlerden kalan yürürlükteki siyasi partiler kanununu kaldırarak, yerine siyaset kurumunu güçlendirmek üzere siyasi parti özgürlüğünü güvence altına alacak, parti içi demokrasiyi güçlendirecek, siyasete katılımı teşvik edecek yeni bir siyasi partiler kanununu ivedilikle çıkaracağız.

CEMEVLERİ...

"Bundan sonra da Alevi toplum kesimlerimizin, kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için gereken her türlü adımı atacağız. Bu noktada Geleneksel İrfan Merkezleri ile cemevlerine hukuki statü tanıyacağız. Aynı şekilde Geleneksel İrfan Merkezleri ile cemevlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için 5393 sayılı Belediyeler Kanunu, 3194 sayılı İmar Kanunu ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununda gerekli değişiklikleri yapacağız. Buradan Hacı Bektaş-ı Veli'ye selam olsun."

Roman vatandaşlarımızın sorunlarına son vererek eğitim ayrımcılığını bitireceğiz. Bu ülkede hiç kimse etnik kökeni dolayısıyla ötekileştirilemeyecek.

ÇÖZÜM SÜRECİ DEVAM EDECEK

Çözüm sürecini nihayete erdirmek amacıyla çıkardığımız terörün sona erdirilmesi kanunu ile gereken her türlü çalışmayı yapacağız. Sayın Bahçeli bu kanunun kaldırılacağını söylüyor. Biz iktidarda olduğumuz sürece bu kanun kalacak ve barışın tesisi için gereken her şeyi yapacağız.

YERLE BİR EDECEĞİZ

Bu süreci sabote etmeye çalışan terör örgütü yeniden silaha sarılmıştır. Her türlü şiddete başvuran bu terör örgütü ne Türkiye'yi terk etmiş ne de silah bırakmıştır. Terör örgütünün sabotajları sürecin sürdürülebilir olmasını bozmuştur. Her özgürlük bir sorumluluk getiririr.

Kamu düzenini tehdit eden bütün odakları yerle bir edeceğiz.

YARGI REFORMLARI

HSYK'yı Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu olarak yeniden yapılandıracağız. Yargıya ulaşılabirliği artıracağız. Savunma hakkı ve adli yargıyı güçlendireceğiz. Ülke genelinde yargıda zaman yönetimini düzenleyeceğiz. Bu çok önemli çünkü gecikmiş bir adalet olmaz.

EĞİTİMDE BİRÇOK REFORM

Bütçeden en fazla payını eğitime almış iktidar olarak eğitimde niteliksel bir dönüşümün önünü açacağız. Yetkileri merkezden yerel okullara vereceğiz. Öğretmenlerimizin en iyi şekilde yetişmesi için eğitim almalarını sağlayacağız. Her anlamda dijital içerikle zenginleştirilmiş mobil öğrenme biçimini yaygınlaştıracağız.

EKONOMİDE REFORM

Kamunun vatandaşımıza sunduğu her türlü hizmetin kalitesini artırıyoruz.
Ekonomimizdeki en büyük reformu da reel ekonomide yapacağız.

İleri teknolojiyle yüksek katma değere dayalı ekonomik dönüşüm.İthalat bağımlılığını azaltan, ihracı teşvik eden politika
İş yeri açma ve çalışma prosedürlerinde yeni çalışmalar yapacağız. Gümrük işlemlerini hızlandıracağız. Enerji sağlık havacılık, uzay, otomotiv, bilişim ve savunma sistemlerindeki çalışmaları destekleyeceğiz.
4,5 ihalesini yaptık, en kısa zamanda 5G'ye geçiş için de altyapıyı sağlayacağız.

EV İÇİN HESAP AÇANA YÜZDE 15 DESTEK

Ev almak için hesap açan vatandaşımıza yüzde 15 destek sağlayacağız. Bütün annelerimize ilk çocuk için 300, ikinci için 400, üç ve üzeri için 600 lira hediye edeceğiz. Şu ana kadar 265 bin 782 anneye ödemeyi yaptık.

YERLİ ANİMASYONLAR

Yerli ve milli bilgisayar oyunlarının animasyonların ve masallarımızın çocuklarımızın bilinçlerine yerleşmesi için çalışmalar yapacağız.

KADIN GİRİŞİMCİLERE DESTEK

Kadın girişimcilerin, 100 bin TL'ye kadar 5 yıllık vadeli kredileri için yüzde 85 oranında kefaret imkanı sağlayacağız. Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdemi izni şeklinde değerlendireceğiz.

ANNELER ÇOCUKLARIYLA BERABER

İlk çocukta 2 ay, üçüncüde 4, ay üçüncü çocukta 6 ay yarım gün çalışacak anneler tam ücret alacaklar. Günün yarısı işte diğer yarısı çocuklarla geçecek. Biz burada kadınlarımızın annelik ile meslek arasında bir tercih yapmasını istemiyoruz. Bu süreden sonra kadınlarımız hala çocuklarının yanında kalmak isterlerse çocukların eğitim yaşına kadar yarı zamanlı çalışabilecekler. Kadına yönelik şiddete karşı olarak yeni çalışmalar gerçekleştireceğiz

SEÇİLME YAŞI 18, GENÇLERE ÜCRETSİZ İNTERNET

-Seçilme yaşı 18'e inecek.
-İki, gençlerimize sınırsız, ücretsiz internete erişme imkanı getiriyoruz, nerede olurlarsa olsunlar.

İŞİNİ KURMAK İSTEYEN GENÇLERE 50 BİN LİRA

- Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize 50 bin liraya kadar destek sunma imkanı getiriyoruz. Bakın kredi değil, 50 bin lira karşılıksız destek. Cebine 50 lira konacak ve diyecek ki buyur. Eğer bu yetmiyorsa 100 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz. Gençlerimizin kullanacakları 100 bin lira kredi için yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlayacağız. Yeni iş kuran gençlerimize 3 yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız.

-İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.Bu hem işçiye hem iş verene destektir. Gençlerin istihdamının bu derece desteklendiği dünyada örnek yoktur. Gençler ya kendi işini kursun, ya da bir işe avantajlı müracaat etsin.

-Lise mezunu gençlerimizin 2 yıl boyunca genel sağlık sigortalarını sağlayacağız.

Gençlerimizin orta öğretimden yüksek öğretime geçişte hayat planlaması için çalışmalar yapacağız.

EMEKLİYE YENİ ZAM

Mübarek emeğiyle ülkeye katkı sağlayan emeklilerin bir talebini dinleyelim. 1100 liranın altında maaş alan işçi ve bağkur emeklilerimize yılda 1200 lira ek zam yapıyoruz. Emekli memur maaşlarını da düzenledik. Şimdi bütün emeklilerimize ayda 100, yılda 1200 lira takribi durumuna göre yeni zam yapıyoruz.

Emeklilerimize hayırlı bereketli olsun. Bu da refah düzeyinin yükseltilmesi anlamda önemli. Tarım emeklileri hariç, 1000 liranın altında maaş alan hiçbir emekli kalmayacak. BağKur emeklilerimiz ise 884 liraya ulaşmış olacak.

KESİNTİ KALDIRILIYOR

Yüzde 15'ten yüzde 10'a indirdiğimiz BağKur sigortamızın sosyal güvenlik primi kesintisini tamamıyla ortadan kaldırıyoruz.

EMEKLİYE 250 TL TAKSİTLE EV

TOKİ evleri ile emeklileri ve asgari ücretlileri konut sahibi yapacağız. Herhangi bir emeklimiz 250 TL ile ev sahibi olabilir.

ESNAFA FAİZSİZ KREDİ

Esnafımıza 30 bin TL'ye kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz. Sembolik bir kira bedeliyle anahtar teslimi fabrikası yapılacak. Esnafımızın yıllık 8 bin liraya kadar hesaplanan vergisini almayacağız. 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu da kaldırıyoruz.

YEMDE GÜBREDE KDV KALDIRILIYOR

Birincisi, yemde ve gübrede KDV'yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin liraya kadar karşılıksız destek vereceğiz.

ASGARİ ÜCRET 1300 TL

Asgari ücret 1300 TL olacak
Son Güncelleme: 04.10.2015 13:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail 2015-10-04 19:05:27

Palavra palavra palavraaa 13 yıldır iktidarsınız şimdiye kadar hangi sözünüzü yerine getirdiniz ki. seçim vaatleri her zaman sadece palavradır

Avatar
Aslı 2015-10-04 20:50:51

Emeklilikte yaşa takılanlar yine unutulmuş

Avatar
özlem hacıoğlu 2015-10-05 12:10:41

Allahın izniyle yine kazanacagınıza inanıyorum verdiği bütün sözleri yerine getireceginden eminim , vaatlerini hayata geçireceğinden hiç şüphem yok yolun açık aydınlık olsun....

Avatar
Selda 2015-10-05 16:51:50

Gelir testine ne demeli,bir çok kişiye ceza gelmiş.üstelik çalışmadığını ve hastaneye gitmediğini halde en az her ay 40.-TL ödemek zorunluluğu var

Avatar
adem kan 2015-10-05 17:11:58

ekonomi bakanı açıkladı asgari ücret 1.000 tl üstü olamaz diye şimdi akp 1.300 tl maaş diyor yoksa akp yalanmı söylüyor.